ՀՀ ՊՆ–ն բացահայտել է
Սեպտեմբերի 10-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են հաղորդագրություն, որ իբր թե հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները անհաջող գրոհ են ձեռնարկել Աղդամի ուղղությամբ, որի հետևանքով 5 հայ զինծառայող զոհվել է, ևս 3-ը՝ վիրավորվել: Դեպքի առնչությամբ պաշտոնական հերքումով հանդես է եկել ԼՂՀ ՊԲ մամուլի քարտուղար, փոխգնդապետ Սենոր Հասրաթյանը:
Նույն օրը երեկոյան ադրբեջանական vesti.az կայքը հարցազրույց է տպագրել ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովի հետ, ով, չկարողանալով պատասխանել հարցին, թե դիակների բացակայության պայմաններում ինչպե՞ս կարելի է խոսել զոհերի կոնկրետ թվի մասին, ասել է, թե «ցանկացած հարձակում ուղեկցվում է անձնակազմի կորուստներով՝ անկախ նրանից՝ հայկական կողմը կհրապարակի կորուստների թիվը, թե՝ ոչ»:
«Ռազմական փորձագետ» Ջաֆարովի և ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկատվական այս էժանագին խաղը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է հերթական անգամ բարձրացնել իր բանակի և հասարակության «մարտական ոգին»՝ միաժամանակ ապակայունացնելով իրավիճակը: Ասվածի ապացույցը նաև vesti.az կայքում տեղադրված սպանված մեկ զինվորի լուսանկարն է՝ մակագրված որպես «զոհված հայ զինվորներ»: Սակայն զավեշտալին այն է, որ լուսանկարում պատկերված է 2008թ. օգոստոսի ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ սպանված վրացի զինվորի դիակ, որն արդեն տեղադրված է եղել www.kprf.ru ՌԴ կոմունիստական կուսակցության կայքում (http://kprf.ru/international/59203.html):

Минобороны Армении раскрыло трюк азербайджанских СМИ
10 сентября азербайджанские СМИ распространили сообщение, о том, что якобы подразделения армянских ВС предприняли безуспешную атаку в направлении Агдама, вследствие чего пять армянских военнослужащих погибли, еще трое - ранены. Вчера с официальным опровержением в связи с инцидентом выступил пресс-секретарь Минобороны НКР подполковник Сенор Асратян.
В тот же день вечером азербайджанский сайт vesti.az опубликовал интервью с военным экспертом Узером Джафаровым, который, не сумев ответить на вопрос, как можно говорить о количестве убитых, если нет никаких доказательств данной информации в виде трупов армянских военнослужащих, сказал, что «любая атака сопровождается потерями личного состава. И весь вопрос состоит в том, будут или нет, обнародованы армянской стороной правдивые данные на сей счет».
«Этот дешевый информационный трюк азербайджанского агентства и «военного эксперта» Джафарова показывает, что азербайджанская сторона пытается в очередной раз поднять "боевой дух" своей армии и общества, одновременно дестабилизируя ситуацию.  Доказательством сказанного является также фотография якобы убитого армянского солдата, размещенная на сайте vesti.az. Однако весь фарс заключается в том, что на фотографии изображено тело убитого в ходе военных действий августа 2008 года грузинского солдата, и эта фотография размещена на сайте Коммунистической партии Российской Федерации www.kprf.ru. (http://kprf.ru/international/59203.html).