Հովհաննես Իգիթյան. «Ես համաձայն չեմ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հետ...»
ՀՀՇ վարչության անդամ Հովհաննես Իգիթյանը «Հայելի» ակումբում հայտարարել է, որ ԼՂ-ի խնդիրը փոխկապակցվել է հայ-թուրքական հարաբերությունների և, մասնավորապես, հայ-թուրքական սահմանի բացման հետ, ինչը բացասական է։
Հ. Իգիթյանը նաև նշել է, որ 9 տարի ՀՀ խորհրդարանական աշխատանքի շնորհիվ և միջազգային ու եվրոպական կառույցներում ձեռք բերած անձնական ծանոթությունների միջոցով դեռևս 6 ամիս առաջ՝ ապրիլին, տեղյակ է եղել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների գոյության մասին, և այդ ժամանակ նույնն իմացել է նաև Լևոն Տեր-Պտերոսյանը։ Լրագրողները հարցրել են, թե այդքանն իմանալով՝ ինչպե՞ս և ինչո՞ւ մեկ ամիս հետո՝ մայիսի 1-ի հանրահավաքի ժամանակ, Լևոն Տեր-Պտերոսյանը հայտարարեց.
«Այս ամենով հանդերձ՝ թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից՝ Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, իսկ մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով, որոշ հող են ստեղծում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար։ Դրական պետք է համարել նաև դեպքերի բերումով նախագահ Օբամայի ստանձնած բարոյական պատասխանատվությունը, ինչը նրա ղեկավարած երկրի առջև պարտավորություն է դնում ավելի ակտիվորեն ու անկողմնակալ կերպով ներգրավվել ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների, այնպես էլ՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում»։
Ի պատասխան՝ Հ. Իգիթյանը նախ ասել է, որ ինքը չի լսել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այդ հայտարարությունը, սակայն եթե իրոք նման բան է ասել, ապա համամիտ չէ.
-Ես համաձայն չեմ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ, եթե ինքն այդպես է ասել։ Ես քաղաքական գործիչ եմ, ունեմ ի՛մ կարծիքը, իսկ իմ կարծիքը հետևյալն է՝ երբ Թուրքիան ասում է, որ ես սահմանը կբացեմ և դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատեմ միմիայն ԼՂ-ի հարցի լուծումից հետո, ես վտանգավոր եմ դա համարում,- նշել է ՀՀՇ վարչության անդամը՝ շարունակելով,-ինչո՞ւ եք մտածում, որ ես անպայման պետքէ վերցնեմ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքը, և ինչպես հանրապետականները Սերժ Սարգսյանի խոսքն ամեն տեղ համարում են որպես Աստծո խոսք...մենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ կարող է ունենանք նաև տարբեր կարծիքներ։ Որևէ խնդիր ես չեմ տեսնում։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ նախագահ և ոչ նախագահ լինելու ժամանակ ես երբեք քծնանքի կամ իր խոսքը միանշանակ ընդունելու հարց չեմ դրել իմ առջև։

Ованес Игитян: «Я не согласен с Левоном Тер-Петросяном»
Член правления АОД Ованес Игитян в клубе «Зеркало» заявил, что проблема НК взаимосвязана с армяно-турецкими отношениями, в частности, с открытием армяно-турецкой границы, что плохо.
О.Игитян также отметил, что благодаря 9-летней парламентской работе и посредством личных знакомств в европейских структурах еще 6 месяцев назад, в апреле, он был в курсе о существовании парафированных протоколах между Арменией и Турцией и тогда о том же самом узнал и Левон Тер-Петросян. Журналисты спросили, что зная б этом, как и почему, спустя месяц, во время митинга 1 мая Левон Тер-Петросян заявил:
«Вместе с тем, нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, хоть и завершившийся таким плачевным итогом, не лишен положительных элементов. С одной стороны, естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой - обусловленность этого урегулирования ожидаемыми подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, создают определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта. Позитивным фактором следует также считать взятую, по стечению обстоятельств, Президентом Обамой моральную ответственность, что выдвигает перед руководимой им страной обязательство беспристрастного и более активного вовлечения в процесс как армяно-турецких отношений, так и урегулирования Карабахского конфликта».
В ответ О.Игитян прежде всего сказал, что он не слышал этого заявления Левона Тер-Петросяна, однако если он действительно подобное говорил, то с ним он не согласен:
«Я не согласен с Левоном Тер-Петросяном, если он сказал так. Я политический деятель, имею свое мнение, а мое мнение следующее - когда Турция говорит, что я открою границу и установлю дипломатические отношения только лишь после разрешения Карабахской проблемы, я считаю это  опасным», - отметил член правления АОД.
«Зачем вы думаете, что я обязательно  должен взять слово Левона Тер-Петросяна и как республиканцы, которые везде считают слово Сержа Саргсяна как слово Божье... мы с Левоном Тер-Петросяном можем иметь также различные мнения. Какой-либо проблемы я не вижу. Во время президентства или непрезидентства Левона Тер-Петросяна  я никогда не ставил перед собой вопрос лести или однозначного принятия его слов», - заявил Игитян.