Եվրամիությունը քննարկում է Հարավային Կովկասում էներգետիկ համագործակցության հարցը
Եվրոպան Հարավային Կովկասի երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան) հետ համագործակցության նոր մեխանիզմ է պատրաստում։ Այս մասին «1news.az»-ին հայտնել է ԵՄ գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակ Քրիստինա Գալլակը։
Եվրամիության երկրների նախարարները կհանդիպեն սեպտեմբերի 14-15-ը՝ քննարկելու տարածաշրջանում էներգետիկ համագործակցության հարցը, ինչպես նաև՝ համագրոծակցության հետագա խորացումը՝ ելնելով Եվրամիության «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի սկզբունքներից։
«Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնությունը, որում ընդգրկված են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան, պաշտոնապես մեկնարկել է մայիսի 7-8-ը՝ Պրահայում անցկացված ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ։ Այս ծրագիրը կյանքի կոչելու համար ԵՄ-ն 2009-2013թթ. կտրվածքով 600 մլն եվրո է հատկացրել։

Евросоюз обсуждает вопрос энергетического сотрудничества на Южном Кавказе
Европа готовит новый механизм сотрудничества со странами Южного Кавказа (Армения, Азербайджан, Грузия). Об этом «1news.az»  сообщила пресс-секретарь генсека ЕС Кристина Галлак.
Министры стран ЕС встретятся 14-15 сентября и обсудят вопросы  энергетического сотрудничества  в регионе и углубления будущего сотрудничества, исходя из принципов программы ЕС «Восточное партнерство».
Инициатива «Восточное партнерство», в которую включены Армения, Азербайджан, Белоруссия, Грузия, Молдова и Украина, официально стартовала 7-8-го сентября во время саммита ЕС в Праге. Для реализации этой программы ЕС в 2009-2013 гг. выделит $ 600 млн