«Կայունություն» հ/շ համանախագահ. «Ֆուտբոլային դիվանագիտությունը բավականին մեծ կամք ունեցող ղեկավարի քայլ էր»
Սեպտեմբերի 26-ին 54 հ/կ-ներից բաղկացած «Կայունություն» հասարակական շարժումը համաժողով կհրավիրի և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ հանդես կգա: Իսկ մինչ այդ «Կայունություն» հասարակական շարժման համանախագահ Սարգիս Հարությունյանը «Հայացք» ակումբում «7օր»-ին ասել է.
-Հանրապետության նախագահի կատարած քայլը՝ «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը», բավականին մեծ կամք ունեցող ղեկավարի քայլ էր։
Նա դրական է համարում, որ ՀՀ-ն իր բոլոր հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենա։ Միաժամանակ, սակայն, Ս. Հարությունյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում մի շարք վտանգներ է տեսնում, որոնցից մեկն էլ Արցախի խնդրի կարգավորումն է հօգուտ Ադրբեջանի.
-Ամբողջ աշխարհին է հայտնի, որ Ադրբեջանը Ղարաբաղի հարցում Թուրքիային ընդունում է որպես մեծ եղբոր, և, բնականաբար, Թուրքիան՝ իր թուրքական դիվանագիտությամբ, այնպիսի քայլ չի անի, որը, Ղարաբաղի հարցի հետ կապված, վնասի Ադրբեջանին։
«Կայունություն» հ/շ համանախագահը նաև կողմ է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի ձևաչափը չփոխվի, և այնտեղ Թուրքիան չընդգրկվի։
«Սակայն չե՞ք կարծում, որ Թուրքիային առաջարկելով օժանդակել ԼՂ-ի խնդրի կարգավորմանը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ինքը Թուրքիային Արցախի խնդրի կարգավորմանը միջամտելու իրավունք տվեց»,- Ս. Հարությունյանին հարցրել են լրագրողները։
-Կարծում եմ, որ այդ օժանդակությունը չի կարող լինել այնպես, որ Ադրբեջանը, զգալով իր թիկունքում Թուրքիայի միջամտությունը, լուծի Ղարաբաղի հարցը հօգուտ Ադրբեջանի։ Հանրապետության նախագահն այդպիսի ակնարկ չի կարող անել։ Համոզված եմ, որ նման ակնարկ՝ այդ կոնտեքստով, եթե որևէ մեկը կարող է հասկանալ, բացառված է, որ  ՀՀ նախագահն արած լինի,- պատասխանել է Ս. Հարությունյանը՝ հավելելով, որ նման համոզմունք է հայտնում՝ քաջատեղյակ լինելով Սերժ Սարգսյանի «անցած ճանապարհին ու քաղաքական մտքի թռիչքին»։
Սակայն թե իրականում ո՞ր ենթատեքստով է ՀՀ նախագահը Թուրքիային նման առաջարկ արել, «Կայունություն» հ/շ համանախագահը չի կարողացել պատասխանել՝ առաջարկելով այդ հարցն ուղղել Սերժ Սարգսյանին։
Ս. Հարությունյանը նաև հավելել է, որ թեև իրենք հիշաչար չեն, բայց լավ հիշողություն ունեն.
-Ով Ցեղասպանությունը մոռանա, ինձ հետ խնդիր ունի,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ 100 տարի էլ անցնի, միևնույն է, հայերի և թուրքերի հարաբերությունները եղբայրական լինել չեն կարող։

Сопредседатель общественного движения «Стабильность»: «Футбольная дипломатия была шагом руководителя с сильной волей»
Сопредседатель общественного движения «Стабильность»: «Футбольная дипломатия была шагом руководителя с сильной  волей»
26-го сентября состоящее из 54 общественных организаций общественное движение «Стабильность» созовет съезд и выступит с совместным заявлением по поводу урегулирования армяно-турецких отношений и  парафированных между Арменией и Турцией протоколов. А до этого сопредседатель ОД «Стабильность» Саркис Арутюнян сказал в клубе «Айацк» «7or»:
«Шаг президента страны - «футбольная дипломатия» является большим шагом руководителя с сильной волей».
Он считает положительным, что РА будет иметь со всеми своими соседями добрососедские отношения. В то же время, однако, С.Арутюнян видит в процессе налаживания армяно-турецких отношений ряд угроз, одной из которых является урегулирование Арцахского конфликта в пользу Азербайджана:
«Всему миру известно, что Азербайджан воспринимает Турцию в Карабахском вопросе как старшего брата, и, естественно, Турция, своей турецкой дипломатией, не сделает таких шагов, которые навредят Азербайджану в Карабахском вопросе», - отметил он.
«Однако не считаете, что, предложив Турции содействовать в урегулировании проблемы НК, президент РА Серж Саргсян дал право Турции вмешиваться в урегулировании проблемы НК?», - спросили С.Арутюняна журналисты.
«Считаю, что эта поддержка не может быть такой, чтобы Азербайджан, почувствовав за своей спиной посредничество Турции, решит вопрос Карабаха в пользу Азербайджана. Президент республики такого намека не может делать. Уверен, что подобный намек в этом контексте, если кто-либо может понять, исключен, чтобы президент РА делал такого», - ответил С.Арутюнян, добавив, что подобную уверенность высказывает, будучи хорошо знаком «прошедшему пути и полету политической мысли» Сержа Саргсяна.
Однако, на самом деле, в каком контексте президент РА сделал предложение президенту Турции сопредседатель общественного движения «Стабильность» не смог ответить, предложив этот вопрос направить Сержу Саргсяну.
С.Арутюнян добавил также, что хотя и они не злопамятны, но имеют хорошую память.
«Кто забудет геноцид, тот будет иметь дело со мной, - сказал он, добавив, что «даже если и пройдет 100 лет, то отношения  армян и турок не могут быть братскими».