Այսօր հայկական թերթերից մեկը («Հայկական ժամանակ», 12.09.2009թ. թիվ 169) հղում կատարելով «ԼՂՀ ՊԲ իր աղբյուրներին» տպագրել է, որ սեպտեմբերի 11-ին ադրբեջանական 8-10 ուղղաթիռներ Աղդամի ուղղությամբ հատել են շփման գիծը: Այս առնչությամբ ԼՂՀ ՊԲ մամուլի քարտուղար, փոխգնդապետ Սենոր Հասրաթյանը տեղեկացնում է, որ նախօրեին ԼՂՀ ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները ադրբեջանական տարածքում՝ շփման գծից 6-7 կմ հեռավորության վրա արձանագրել են ուղղաթիռների թռիչք: Սակայն դա եղել է Ադրբեջանի տարածքում և հայկական կողմը պատասխան գործողությունների չի դիմել:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ ԼՂՀ օդային սահմանները մշտապես հսկվում են ԼՂՀ ՀՕՊ ստորաբաժանումների կողմից, և սահմանը խախտելու ցանկացած փորձ վճռականորեն կկասեցվի:

Армия обороны НКР опровергает
Сегодня одна из армянских газет («Айкакан жаманак», 12.09.2009г., №169), ссылаясь на «свои источники в АО НКР», напечатала, что 11-го сентября 8-10 азербайджанских вертолетов пересекли линию соприкосновения. В связи с этим пресс-секретарь МО НКР, подполковник Сенор Асратян сообщил, что накануне подразделения ПВО Армии обороны  НКР засекли на расстоянии 6-7 км. от линии соприкосновения полет вертолетов. Однако это было на азербайджанской территории, и армянская сторона ответных действий не предпринимала.
Одновременно сообщаем, что воздушные границы НКР постоянно контролируются подразделениями ПВО НКР, и любая попытка по их пересечению решительно будет пресекаться.