ԱՄՆ դեսպանությունը խստիվ դատապարտում է Սիրիայում հայկական եկեղեցու ավերումը
Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը հաղորդագրություն է տարածել, որով միանում է Հայաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին՝ խստիվ դատապարտելով Սիրիայի Դեյր էզ Զոր քաղաքի հայկական եկեղեցու ավերումը:
«Այս անմիտ ավերածությունը կրկին փաստում է ԻԼԻՊ ահաբեկչական կազմակերպության բացարձակ քամահրանքը Միջին Արևելքի հարուստ կրոնական և մշակութային ժառանգության հանդեպ:
Ինչպես պետքարտուղար Քերրին նշել է, ԻԼԻՊ-ը համակարգված կերպով թույլ է տվել մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի խախտումներ և հանդիսանում է գլոբալ ահաբեկչական սպառնալիք: Այս սպառնալիքին դիմակայելու համար Միացյալ Նահանգները կոչ է անում միջազգային հանրությանը ամրապնդել միասնական ջանքերը՝ կազմալուծելու ու վերացնելու ԻԼԻՊ-ը»,–ասված է ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:

Посольство США решительно осудило разрушение армянской церкви в Сирии
Посольство США в Армении решительно осудило разрушение армянской церкви Святых мучеников в Дер эз-Зоре (Сирия) боевиками террористической группировки «Исламское государство». Об этом говорится в заявлении посольства США
«Посольство США в Армении присоединяется к правительству и народу Армении, решительно осуждая разрушение армянской церкви в Дер эз-Зоре. Этот бессмысленный акт в очередной раз демонстрирует полное пренебрежение «Исламского государства» к богатому религиозному и культурному наследию Ближнего Востока.
Как заявлял госсекретарь Керри, «Исламское государство» систематически нарушает права человека и международное право и является глобальной террористической угрозой. Для противостояния этой угрозе США призывает международное сообщество сплотить совместные усилия для ликвидации «Исламского государства», - отмечается в заявлении.