Ադրբեջանում Իրանի դեսպան. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն տարաշաշրջանի երկրների օժանդակության դեպքում»
«Օտար երկրներն արդեն 17 տարի զբաղվում են ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման խնդրով, սակայն մինչ օրս ոչ մի արդյունքի չեն հասել։ Հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն տարածաշրջանի երկրների օժանդակության դեպքում»,-ասել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մուհամեդբագիր Բահրամին։ Ըստ նրա՝ տարածաշրջանի հետ կապ չունեցող երկրներն իրենց սեփական շահերն են հետապնդում, և ԵԱՀԿ Միսկի խումբը «դրա ապացույցն է»։ Բահրամին նշել է, որ Հայաստանի հետ Իրանի հարաբերությունները ուղված չեն Ադրբեջանի դեմ. դրանք բարիդրացիական են և նպաստում են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։ Միաժամանակ Բահրամին ասել է. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»։

Посол Ирана в Азербайджане: «Нагорно-карабахский конфликт может быть разрешен только при содействии стран региона»
«Посторонние страны уже 17 лет занимаются решением конфликта, но никаких результатов до сих пор не достигнуто, конфликт может быть решен только при содействии стран региона», - сказал посол Ирана в Азербайджане Мухаммедбагир Бахрами. По его словам, государства, не имеющие отношения к региону, преследуют свои интересы, и Минская группа ОБСЕ «пример этому». По словам посла, отношения Ирана с Арменией не направлены против Азербайджана, они являются добрососедскими и служат достижению мирного урегулирования Нагорно-карабахского конфликта. В то же время, Бахрами сказал: «Несомненно, Нагорно-карабахский конфликт должен быть разрешен в рамках территориальной целостности Азербайджана».