Նեթանյահու. «Իսրայելը պատրաստ է Պաղեստինի հետ քննարկել խնդրի կարգավորումը ԱՄՆ ծրագրի հիման վրա»
Իսրայելը համաձայն է քննարկել պաղեստինցիների հետ խնդրի կարգավորումն ԱՄՆ ծրագրի հիման վրա, որը նախատեսում է պետության վերադարձ 1967թ. սահմաններին՝ մի շարք տարածքների «փոխանակման» պայմանով։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ազգային ռադիոյի հետ հարցազրույցում։
Ամերիկյան ծրագիրը, մշակված պետքարտուղար Ջոն Քերիի կողմից և ուղղված խաղաղ գործընթացի վերականգնմանը, այդպես էլ պաշտոնապես չի ներկայացվել մերձավորարևելյան հակամարտության կողմերին։ Իննամսյա բանակցություններն Իսրայելի և Պաղեստին Պետության միջև դադարեցվել են մի քանի ամիս առաջ։ Կողմերը դրա համար միմյանց են մեղադրում՝ հիշեցնելով «միակողմանի միջոցների» մասին։
Նեթանյահուն նշել է, որ համաձայնել է ընդունել Քերիի ծրագիրը, սակայն երկու քաղգործիչներն էլ «եկել են փոխըմբռնման այն հարցում, որ Իսրայելն իրավունք ունի չհամաձայնել փաստաթղթի որոշ կետերի հետ»։

Нетаньяху: «Израиль готов обсуждать с Палестиной вопросы урегулирования на основе плана США»
Израиль согласен обсуждать с палестинцами проблему урегулирования на основе плана США, предусматривающего возвращение еврейского государства к границам 1967 года при условии «размена» ряда территорий. Как передает ТАСС, об этом заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в интервью национальному радио.
Американский план, разработанный госсекретарем Джоном Керри и направленный на возобновление мирного процесса, так и не был официально представлен основным сторонам ближневосточного конфликта. Девятимесячные переговоры между Израилем и Государством Палестина были прерваны ранее в этом году. Вину за это стороны возлагают друг на друга, упоминая об «односторонних недружественных мерах».
Как отметил Нетаньяху, он согласился принять план Керри в принципе, хотя оба политика «пришли к взаимопониманию в вопросе о том, что Израиль имеет право возражать против некоторых пунктов документа».
Ранее США и ряды других западных стран осудили намерение израильских властей вновь расширить площадь еврейских владений в Восточном Иерусалиме.