Արկադի Տեր–Թադևոսյան. «Յուրաքանչյուր տարածք, որը մենք կտանք անկախության ապահովման դիմաց, ԼՂ–ի, Հայաստանի վրա ուժեղացված ճնշում գործադրելու հնարավորություն կտա»
Արցախյան ազատամարտի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանն «Ազդակ» ակումբում «7օր»-ին ասել է, որ Արցախի ազատագրված տարածքներից որևէ մեկի զիջումը կթուլացնի Հայաստանի դիրքերը, ուժերի ներկա հավասարակշռությունը և կհանգեցնի պատերազմի։
-Յուրաքանչյուր տարածք, որը մենք կտանք անկախության ապահովման դիմաց, թույլ կտա ադրբեջանական զորքին առանց արյան զբաղեցնել մյուս տարածքները ու հետագա հաջողության և ԼՂ-ի, Հայաստանի վրա ուժեղացված ճնշում գործադրելու հնարավորություն կտա,- ասել է Ա. Տեր-Թադևոսյանը։
Նա նաև հավելել է, որ պատմության մեջ նման օրինակ չկա, որ ազատագրված տարածքը հանձնեն, բայց եթե անգամ այդ քայլը թելադրված է սեփական անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից, ապա դա կարելի է անել քաղաքակիրթ պետության հետ, ինչպիսին լինելուց Ադրբեջանը շատ հեռու է։

Аркадий Тер-Тадевосян: «Любая территория, которую мы отдадим взамен обеспечению независимости, даст возможность для оказания усиленного давления на НКР и Армению»
Герой Арцахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян сказал «7or», что уступка какой-либо из освобожденных территорий Арцаха ослабит позиции Армении, нынешний баланс сил и приведет к войне.
«Любая территория, которую мы отдадим взамен обеспечению независимости, позволит азербайджанским войскам без крови занять другие территории и даст возможность для оказания усиленного давления на НКР и Армению», - сказал А. Тер-Тадевосян.
Он также добавил, что в истории нет подобного примера, чтобы сдали освобожденную территорию, но даже если этот шаг продиктован необходимостью обеспечения собственной безопасности, то это можно сделать с цивилизованным государством, до которого Азербайджану очень далеко.