Կնյազ Հասանով. «Քրդական համայնքի համար սահմանի բացումն ինչ–որ տեղ դրական եմ համարում»
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ խոսելիս՝ Հայաստանում քրդական ազգային խորհրդի նախագահ Կնյազ Հասանովը «7օր»-ին ասել է, որ սահմանի բացումն ընդհանուր առմամբ ճիշտ է, քանի որ Հայաստանը շրջապատված է թշնամական երկրներով, և ճանապարհները նրան ուղղակի անհրաժեշտ են.
-Մեր կարծիքով սահմանի բացումն ունի իր թե՛ դրական, թե՛ բացասական կողմերը։ Դրական է, որ Հայաստանը կարող է դուրս գալ Միջերկրական ծով, Եվրոպա և այլն։ Դրական է, որ առևտրական հարաբերություններ կլինեն երկու երկրների միջև։ Թուրքերը հաճախ խաբում են հայերին։ Դա թուրքական քաղաքականությունն է, որը տարածվում է նաև քրդերի վրա։
Կնյազ Հասանովի կարծիքով սահմանի բացման բացասական կողմերից է այն, որ հայաստանյան շուկան հնարավոր է՝ չդիմանա թուրքական շուկային։ Նա բացասական է գնահատել նաև թուրքական կողմի այն հայտարարությունները, որոնց համաձայն, մինչև չլուծվի Ղարաբաղի հարցը, սահմանը չի բացվի։ Նրա կարծիքով դա թուրքական կողմի նախապայմանն է։
Քրդական համայնքի և քրդական հարցի վրա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հնարավոր ազդեցության մասին խոսելիս՝ Կնյազ Հասանովն ասել է.
-Արտառոց ոչինչ չի լինի։ Քրդական համայնքի համար սահմանի բացումն ինչ-որ տեղ դրական եմ համարում, քանի որ Հայաստանի սահմանից այն կողմ՝ մինչև Ստամբուլ, քրդեր են ապրում, և հայրենակիցների միջև շփումները կավելանան։ Հնարավոր է՝ նաև բացասական երևույթներ լինեն, որոնք այսօր չենք կարող գուշակել։

Князь Гасанов: «Для курдской общины открытие границы в какой-то мере считаю положительным»
Председатель Курдского национального совета Армении Князь Гасанов в общей сложности правильным назвал открытие армяно-турецкой границы, поскольку Армения окружена вражескими странами и дороги ей просто необходимы.
«На наш взгляд, открытие границы имеет как положительные, так и отрицательные стороны. Положительное это то, что Армения может выйти к Средиземному морю, в Европу  и т.д. Положительно, что будут торговые отношения между двумя странами. Турки зачастую обманывают армян. Эта турецкая политика, которая распространяется и на курдов», - заявил он.
В беседе с «7оr» Князь Гасанов выразил мнение, что отрицательной стороной является то, что армянский рынок, возможно, не выдержит конкуренции турецкого рынка. Он отрицательно оценил также те заявления турецкой стороны, согласно которым пока не будет решен вопрос Карабаха, граница не будет открыта. По его мнению - это предусловие турецкой стороны.
Говоря о влиянии урегулирования армяно-турецких отношений на курдскую общину и курдский вопрос, Князь Гасанов отметил: «Ничего чрезвычайного нет. Открытие границы для курдской общины в какой-то мере считаю положительным, поскольку по ту сторону границы Армении, до Стамбула, живут курды и общение с моими соотечественниками увеличится. Возможно, также буду отрицательные явления, которые сегодня не можем предугадать».