Արմեն Ռուստամյան. «Ինչո՞ւ թողնենք, որ հասնի մինչև վավերացման փուլ»
-Անպայման հայտնելու ենք մեր մտահոգությունները նախագահին։ Հուսով եմ, որ հանդիպումն արդյունավետ կլինի։ Կարծում եմ, որ ամեն դեպքում նման քննարկումներն անհրաժեշտ են, քանի որ ոչ միայն նախագահին ենք հայտնում մեր մտահոգությունները, այլև քաղաքական ուժերը հնարավորություն են ունենում տեղում ծանոթանալ միմյանց տեսակետներին։ Հուսով եմ, որ այն առաջարկությունները, որոնք կհնչեն և առարկայական լուրջ նշանակություն ունեն այս փաստաթղթերի ստորագրման առումով, հաշվի կառնվեն նախագահի կողմից,- նախագահի հետ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ կլոր սեղանի քննարկման մեկնարկից առաջ «7օր»-ին ասել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը։
Նա նաև նշել է, որ արձանագրություններում փոփոխությունների հնարավորություն կա միայն վավերացման փուլում, ինչի հետ ՀՅԴ-ն համաձայն չի.
-Ազգային ժողովը հնարավորություն ունի փոփոխություններ իրականացնել վավերացնելու ժամանակ, սակայն դա բացարձակապես բավարար չէ։ Ի՞նչ է, ստորագրելու համար անհրաժեշտ չէ՞ արդյոք յոթ անգամ չափել, մեկ՝ կտրել։ Ինչո՞ւ թողնենք, որ հասնի մինչև վավերացման փուլ։ Չի բացառվում, չէ՞, որ թուրքական կողմն էլ իր առաջարկներով ներկայանա։ Չեմ կարծում, որ այս ձևը պետք է պահպանենք։ Դա նշանակում է, որ սա պարտադրված է մեզ դրսի ուժերի կողմից, որ մենք կամ ամբողջությամբ ընդունենք, կամ՝ ոչ ասենք։ Ուրիշ տարբերակ չունենք։ Իսկ դա պարտադրանքի դրսևորում է։

Армен Рустамян: «Зачем оставлять, чтобы дошло до этапа ратификации?»
«Мы обязательно выскажем президенту наши опасения. Надеюсь, что встреча будет плодотворной. Думаю, что, в любом случае, подобные обсуждения необходимы, так как мы не только выражаем президенту нашу обеспокоенность, но также политические силы получают возможность на месте ознакомиться с позициями друг друга. Надеюсь, что те предложения, которые будут высказаны и которые имеют важное предметное значение в плане подписания этого документа, будут учтены президентом», - сказал «7or» представитель Верховного органа АРФД Армен Рустамян перед началом обсуждений по поводу армяно-турецких отношений.
Он также отметил, что возможность внесения изменений в протоколы имеется только на этапе ратификации, с чем АРФД не согласен:
«У  НС есть возможность внесения изменений во время ратификации, однако этого абсолютно недостаточно. Разве перед подписанием не надо семь раз отмерить, потом отрезать? Зачем оставлять, чтобы это дошло до этапа ратификации? Не исключается, нет, что и турецкая сторона выступит с предложениями? Не думаю, что мы должны сохранить эту форму. Что означает, что это нам продиктовано внешними силами, чтобы мы приняли его либо полностью, либо сказали - нет. Другого варианта нет. А это проявление принуждения», - представитель АРФД он.