ՀԱԿ ներկայացուցիչ. «Ինձ շատ են մտահոգում հայ–վրացական հարաբերությունները»
«Հայ զգային կոնգրեսի» ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ մտահոգված է  վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հայ-վրացական հարաբերություններում նկատվող լարվածությամբ:
Նրա խոսքերով՝ մեզ համար Վրաստանի հետ լավ հարաբերությունների պահպանումն ունի կենսական և ռազմավարական նշանակություն, և պետք է լուրջ վերաբերվել այս ամենին։
-Եթե այս իրավիճակում իշխանությունները չեն կարողանում վերջ տալ այդ լարվածությանը, կարծում եմ՝ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Վրաստանի ընդդիմությունը լուրջ անելիք և պատասխանատվություն ունի այդ հարցում,-ասել է Դավիթ Շահնազարյանը:
Այն հարցին, թե արդյոք այդպիսի քայլեր արվո՞ւմ են, և կապ կա՞ Վրաստանի ընդդիմության հետ, նա պատասխանել է՝ դեռ ոչ։
Դավիթ Շահնազարյանի կարծիքով Հայաստանը և Վրաստանը կարող են լրջորեն համագործակցել «Nabucco» ծրագրի հետ, քանի որ, ըստ նրա, այդ ծրագրի իրագործումով Թուրքիան ձեռք է բերում շատ կարևոր նշանակություն և Եվրոպայի վրա գազային ճնշում գործադրելու շատ լուրջ մեխանիզմներ, քանի որ երկու գազամուղներն անցնելու են Թուրքիայով։
-Կարծում եմ, որ Հայաստանը և Վրաստանը համատեղ պետք է մտածեն և քայլեր իրականացնեն, որպեսզի «Nabucco»-ն չանցնի Թուրքիայով: Ինձ համար ակնհայտ է, որ առանց իրանական գազի՝ «Nabucco»-ն անհնար է. դա թվաբանություն է, ոչ թե քաղաքականություն,-հավելել է  Դավիթ Շահնազարյանը:

Представитель АНК: «Меня очень беспокоят армяно-грузинские отношения»
Представитель АНК Давид Шахназарян обеспокоен той напряженностью, которая в последний месяц наблюдается в армяно-грузинских отношениях.
Во время встречи с журналистами  он отметил, что  для Армении сохранение хороших отношений с Грузией имеет жизненное и стратегическое значение, и к этому нужно относиться серьезно.
«Если в этой ситуации власти не могут положить конец этой напряженности, то, думаю, и армянская, и грузинская оппозиция в этом вопросе должна проявить ответственность и сделать определенные шаги», - сказал Давид Шахназарян.
На вопрос о том, на самом ли деле в этом направлении делаются шаги, и имеется ли связь с грузинской оппозицией, он ответил отрицательно.
По мнению Давида Шахназаряна, Армения и Грузия могут осуществить серьезное сотрудничество с проектом «Набукко», так как, с реализацией этого проекта Турция приобретает очень важное значение и очень серьезный механизм для оказания на Европу газового давления, так как два газопровода пройдут через Турцию.
«Думаю, что Армения и Грузия должны совместно думать и предпринимать шаги, чтобы «Набукко» не прошел через Турцию. Для меня очевидно, что без иранского газа «Набукко» невозможен - это арифметика, а не политика», - добавил Давид Шахназарян.