Ա. Միհրանյան. «Ցեղասպանության և հայ–թուրքական հարաբերությունների հարցը մի ժանգոտված մեխ է, որը գտնվում է հայ ժողովրդի ուղեղի մեջ»
-Ցեղասպանության և հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցը մի ժանգոտված մեխ է, որը գտնվում է հայ ժողովրդի ուղեղի մեջ,- ՄԱԱ-ում ասել է Ժողովրդավարության և համագործակցության Նյու-Յորքի ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Միհրանյանը,- այդ ժանգոտված մեխը պետք է դուրս բերվի, և ազգը պետք է դուրս գա մշտական զոհի հոգեբանական վիճակից և կարողանա ինքնավստահ, ինքնաբավ հոգեբանական զգացողություն ունենալ ու ավելի շատ նայի դեպի ապագան, քան թե անընդհատ կախված լինի անցյալից, նաև որպեսզի կարողանա առաջ շարժվել՝ առանց ոտքերի վրա կախված այդ ծանր բեռների։
Նաև այս տեսանկյունից է, որ Ա. Միհրանյանը Հայաստանի և Թուրքիայի նախաստորագրած արձանագրությունները դրական է գնահատում, և համոզված է, որ և՛ Հայաստանի, և՛ Թուրքիայի քաղաքական ուժերի մեծամասնությունը, վեջիվերջո, կհասկանա, որ երկկողմ հարաբերությունների հաստատումը ռազմավարական նշանակություն ունի, իսկ դրա ձախողման հետևանքները կարող են ավելի ծանր լինեն, քան տվյալ հարցի լուծումը։
Ա. Միհրանյանը նաև նշել է, որ նախաստորագրված արձանագրություններում Թուրքիայի կողմից ներկայացվող հայտնի բոլոր 3 նախապայմաններն էլ չկան.
-Եթե ոչ 100%-ով, բայց զգալի չափով հայկական կողմը կարողացավ ստանալ այն, ինչը որ այսօրվա պայմաններում Հայաստանի ա՛յս ռեսուրսներով հնարավոր էր ստանալ, երբ դու գործ ես ունենում մի հզոր պետության հետ, որն այսօր աշխարհի մեծագույն տնտեսություններից մեկն է, աշխարհի ամենամեծ բանակներից, ամենամեծ տարածքներից, ամենաազդեցիկ գործող պետություններից մեկն է,- նշել է Ա. Միհրանյանը՝ շարունակելով,- իհարկե, պետք է ասել, որ միայն Հայաստանի փոքրիկ ռեսուրսներն ու հնարավորությունները չէին, որ բերեցին այս կարգավիճակին։ Իհարկե, առանց ԱՄՆ-ի ակտիվ մասնակցության, առանց Ռուսաստանի ակնհայտ պաշտպանության՝ դժվար թե հայկական կողմը կարողանար հասնել այսպիսի արդյունքի, ինչին, որ հասել է։

А.Мигранян: «Вопрос Геноцида и армяно-турецких отношений -заржавленный гвоздь, который находится в мозгу армянского народа»
«Вопрос Геноцида и армяно-турецких отношений -заржавленный гвоздь, который находится в мозгу армянского народа», - сказал в НПА директор нью-йоркского института демократии и сотрудничества Андраник Мигранян, - добавив, что «этот заржавленный гвоздь необходимо вытащить и народ должен выйти из состояния постоянной жертвы и иметь самоуверенное, самодостаточное психологическое состояние и больше смотреть на будущее, чем постоянно цепляться за прошлое, а также, чтобы мог двигаться  вперед без тяжелого груза на ногах».
И с этой точки, А.Мигранян парафированные между Арменией и Турцией протоколы оценивает положительно и уверен, что большинство политических сил, в конце концов, поймет, что установление двусторонних отношений имеет стратегическое значение, а последствия его провала могут быть более тяжелыми, чем решение данного вопроса.
А.Мигранян отметил также, что в парафированных протоколах эти 3 предусловия не представлены со стороны Турции.
«Если не на 100 процентов, то в значительной мере армянская сторона смогла получить то, что в сегодняшних условиях с этими ресурсами возможно было получить, когда ты имеешь дело с мощным государством, которое сегодня имеет одно из огромнейших хозяйств, одну из самых больших армий  в мире, одну из самых больших территорий в мире, и является одним из авторитетных государств в мире», - отметил А.Мигранян. «Конечно, надо сказать, что не только лишь маленькие ресурсы и возможности Армении, привели к этому статусу. Конечно, без активного участия США, без явной защиты России,  навряд ли, армянская сторона смогла бы достичь такого результата, к чему она дошла», - добавил политолог.