Վարդան Պետրոսյան. «Բաց սահմանը դառնալու է Հայաստանի համար պատժամիջոց»
-Նույնիսկ բարձր մտավորականությունը տեղյակ չի մեր պատմությունից. Ցեղասպանության մասին ունենք մշուշոտ պատկերացումներ։ Մտավորականներին իմ հորդորն այն էր, որ այս 17 տարում հայ երիտասարդներն արտասահմանում լավ կրթություն ստանային, հետ վերադառնային, երկիրը երկիր սարքեին՝ որպես բարձր կլասի մասնագետներ,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է արվեստագետ, դերասան Վարդան Պետրոսյանը։
Նրա խոսքերով՝ մենք այսօր ուզում ենք Թուրքիայի հետ սահմանը բացենք, բայց չունենք  բավարար գիտելիքներ դիվանագիտություն բանեցնելու համար։
-Դիվանագիտական խաղերի ենք նստում Թուրքիայի հետ, բայց տեսե՞լ ենք, որ բոլոր դիվանագիտական խաղերը պարտվել ենք. պարտվել ենք մեր անգրագիտության, մեր անտեղյակության պատճառով,-նշել է արվեստագետը։
Ըստ Վարդան Պետրոսյանի՝ տնտեսական առումով մեզ Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը ոչինչ չի տալու. հակառակը՝ այդ բաց սահմանը Հայաստանի համար պատժամիջոց է դառնալու։
-Մեզ որ վախեցնում են, որ Ադրբեջանից հետ ենք մնում տնտեսապես, ես ընդունում եմ, բայց դրա մեղավերը ոչ թե Թուրքիան կամ փակ սահմանն է, այլ մենք։ Ինչո՞ւ մեր էկոնոմիկան պետք է այն վիճակում լիներ, որ հայ ձեռներեցը չկարողանար աշխատել։ Այդ ինչո՞ւ է ամեն ինչ երեք կամ հինգ մարդու ձեռքին, ու որ սահմանը բացվի, մենք կարո՞ղ ենք ասել, որ էլի  նույն երեք մարդու ձեռքին չի լինելու, կամ ամեն 4 օրը մեկ չի՞փակվելու սահմանը։ Իհարկե փակվելու է.բաց սահմանը պատժամիջոց է դառնալու-նշել է նա։

Вардан Петросян: «Открытая граница станет для Армении санкцией»
«Даже элитная интеллигенция не осведомлена о нашей истории. О Геноциде у нас туманное представление. Мой призыв представителям интеллигенции заключался в том, чтобы за эти 17 лет армянская молодежь получила хорошее образование, вернулась назад и они, как специалисты высокого класса, преобразили страну», - сказал драматург, актер Вардан Петросян.
По его словам, сегодня мы хотим открыть границу с Турцией, но не имеем достаточных знаний, чтобы осуществлять дипломатию.
«Играем с Турцией в дипломатические игры, но мы ведь видели, что мы проиграли все дипломатические игры, проиграли по причине нашей безграмотности, нашей неосведомленности», - отметил артист.
Согласно Вардану Петросяну, с экономической точки зрения открытие границы с Турцией нам ничего не даст, наоборот - эта открытая граница станет для Армении санкцией.
«Нас пугают тем, что мы экономически отстаем от Азербайджана, что я принимаю, но виновными в этом являются не Турция или закрытая граница, а мы. Почему наша экономика должна была быть в том состоянии, чтобы армянский предприниматель не смог работать? Почему все это находится в руках трех или пяти людей? И, если граница откроется, сможем ли мы сказать, что все это так  и не останется в их руках, или раз в четыре дня граница не будет закрываться? Конечно, закроется - открытая граница станет санкцией», - отметил он.