Իրաքի քրդական խմբավորումների զինյալները Քոբանիի պաշտպաններին են հասցրել զենքի առաջին մասը
Իրաքյան քրդերի խմբավորումների նախօրեին զենքի առաջին մասն են հասցրել սահմանամերձ Քոբանի քաղաքի պաշտպաններին։ Ստացվող տեղեկությունների համաձայն՝ թուրք–սիրիական սահմանը գիշերը 12 բեռնատար է հատել՝ «Ջիպերի» և զրահատեխնիկայի ուղեկցությամբ։
Օդից շարասյունը պահպանում էին ԱՄՆ–ի և նրանց դաշնակիցների ինքանթիռները։ «Իսլամական պետության» զինյալները փորձել են խանգարել ռազմական բեռի և մարդասիրական օգնության փոխադրումը։ Ականատեսների վկայությամբ՝ նրանք հրետակոծել են Թուրքիայի հետ սահմանամերձ տեղանքը՝ քաղաքից հյուսիս, և մի քանի փորձ են ձեռնարկել՝ գրավելու թաղամասը, որտեղ գտնվում է մաքսատան շենքը։
Փեշմերգաների ռազմական մասնագետներն աջակցություն կցուցաբերեն քաղաքի քուրդ աշխարհազորայիններին Քոբանիի հետևակային պաշտպանությունն ամրապնդելու նպատակով, որը երեք կողմից պաշարված է զինյալներով։
Նախօրեին տարածաշրջանային ԶԼՄ–ն հաղորդել էր քրդական ուժերի կողմից համատեղ հրամանատարական կետի ստեղծման մասին ԻՊ զինյալների դեմ գործողություններ իրականացնելու նպատակով։

Бойцы курдских формирований из Ирака доставили защитникам Кобани первую партию оружия
Бойцы формирований иракских курдов («пешмерга») доставили в пятницу защитникам сирийского приграничного города Кобани первую партию оружия, передает ТАСС. По поступившим сообщениям, сирийско-турецкую границу пересекли под покровом ночи 12 грузовиков, их сопровождали бронетранспортеры и джипы.
Переброску боевой техники из турецкого города Суруч, где остановился конвой, прибывший в середине недели из Иракского Курдистана, было решено производить небольшими партиями. Боевики экстремистской группировки «Исламское государство» (ИГ) пытаются помешать переправке военного груза и гуманитарной помощи. Очевидцы сообщают, что они обстреливают из минометов пограничную с Турцией местность к северу от города и предприняли несколько попыток захватить квартал, где находится здание таможни.
Военные специалисты «пешмерга» окажут содействие курдским ополченцам города (около 2 тыс. человек) в укреплении артиллерийской обороны Кобани, который осажден с трех сторон боевиками. В пятницу региональные СМИ сообщили о создании курдскими силами совместного командного центра по ведению боевых операций против формирований ИГ.