Բաղրամյան 26–ի հարցաշարն ու «Վերջի բոլշևիկի» փաստաբանների տվայտանքները
«Եռյակի» երկու հանրահավաքների արանքում եւ դրանից հետո ակնհայտ է, որ իշխանական քարոզչամեքենան Բաղրամյան 26-ից հստակ հարցաշար է ստացել, եւ ակտիվորեն գործում է այդ հարցաշարի շրջանակներում:
Բաղրամյան 26-ի հարցաշարում նշված հարցերն այսպիսին են.
Ինչո՞ւ Գագիկ Ծառուկյանը չի պահանջում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը:
Ո՞րն է «եռյակի» ծրագիրն ու միասնական քաղաքական օրակարգը:
Ի՞նչի համար է «եռյակը» ստեղծում միասնական շտաբները:
Որտե՞ղ է ԲՀԿ-ի 500–հազարանոց ընտրազանգվածը:
ԲՀԿ-ականները չե՞ն վախենում, որ կկորցնեն իրենց բիզնեսները:
«Եռյակի» սկսած քաղաքական գործընթացներն արդյոք միտվա՞ծ չեն 2017-18 թվականների ընտրություններին:
Այս եւ նմանատիպ հարցերով իշխանական քարոզչամեքենան ամեն օր դիմում է ընդդիմությանը ընդդիմացող զանազան գործիչների, մարգինալ ուժերի ղեկավարների, «վերլուծաբանների» ու «անկախ» փորձագետների:
Այսինքն, բոլոր նրանց, որոնք նույնպես իրենց ձեռքի տակ ունեն այդ հարցաշարը, եւ Բաղրամյան 26-ը հանձնարարել է նրանց «արագի մեջ» պատասխանել նշված հարցերին: Ավելի ճիշտ, ոչ թե պատասխանել, այլ նրանք էլ իրենց հերթին հրապարակավ հնչեցնեն այդ հարցերը:
Իսկ վերջում էլ հայտարարեն, թե՝ ա՛յ, երբ ԲՀԿ առաջնորդը կպահանջի Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը (իրականում՝ վաղուց պահանջել է), մենք կմիանանք «եռյակի» նախաձեռնած համաժողովրդական շարժմանը:
Սա այն դեպքում, երբ նույն այդ անձինք միաժամանակ վստահեցնում են, որ լսել են ԲՀԿ առաջնորդի ելույթը հանրահավաքում, ինչպես նաեւ կարդացել են Գագիկ Ծառուկյանի հարցազրույցները:
Իսկ Ծառուկյանի հանրահավաքային ելույթի եւ հարցազրույցների հիմնական ասելիքը եւ երկրում տիրող իրավիճակին տրված գնահատականներն այլ բան չեն նշանակում, քան այն, որ այդ ամենի գլխավոր պատասխանատուն Սերժ Սարգսյանն է, և պետք է նա հեռանա:
Բոլոր ձախողումների հեղինակը ՀՀԿ առաջնորդն է: Եվ եթե Գագիկ Ծառուկյանը հստակ հայտարարում է, որ անհրաժեշտ են նոր որակի իշխանություն եւ նոր քաղաքականություն, ապա դա առաջին հերթին վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին, որին պետք է որքան հնարավոր է՝ շուտ ուղարկել չվաստակած հանգստի:
Իրոք որ, դուզ խոսքը միայն հայտնի երկարականջ կենդանուն են ասում:
Այնպես որ, նշված հարցադրումը կեղծ ու արհեստածին է, ինչը շարունակ փորձում է շրջանառել ընդդիմության ընդդիմությունը՝ իշխանությունների փաստաբանները:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ի 500–հազարանոց ընտրազանգվածին (իբր 50-60–հազարանոց հրապարակը քիչ են համարում), ապա այդ հարցը պետք է ուղղել «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետներ Սերժ եւ Տիգրան Սարգսյաններին, որոնք բոլորից լավ գիտեն, թե որտեղ է այդ ընտրազանգվածը:
Ոչ միայն ԲՀԿ-ին, այլեւ մյուս քաղաքական ուժերին ձայն տված քաղաքացիներից շատերը հեռացել են հայրենիքից, եւ, ի դեպ, նրանց տրանսֆերտների հաշվին է նաեւ լցվում բյուջեն:
Այնուհանդերձ, ԲՀԿ-ի 500–հազարանոց ընտրազանգվածին էլ փնտրել պետք չէ, երբ Սերժ Սարգսյանն ինքն է խոստովանել, որ այսօր իշխանության դեմ է ժողովրդի 80 տոկոսը, որի մի մասին էլ տեսնում ենք «եռյակի» հանրահավաքներում:
Բաղրամյան 26-ի հարցաշարում տեղ գտած մնացած հարցերին նույնիսկ չարժե անդրադառնալ, երբ հայտնի է ու հստակեցված «եռյակի» օրակարգը, որում գլխավորը իշխանափոխության հարցն է:
Բայց հատկապես չարժե անդրադառնալ այդ հարցերին այն պատճառով, որ ԲՀԿ առաջնորդն արդեն իր արած հայտարարությամբ հստակ պատասխանել է Բաղրամյան 26-ի հարցաշարում տեղ գտած եւ դուրս մնացած բոլոր հարցերին՝ «Ես հետդարձի ճանապարհ չունեմ»:

Вопросник Баграмяна 26 и потуги адвокатов «последнего большевика»
В промежутке между двумя митингами «тройки» и после них стало очевидно, что властный агитпроп получил от президентского дворца конкретный вопросник, в рамках которого он и действует.
В данном перечне Баграмяна 26 поставлены следующие вопросы:
Почему Гагик Царукян не требует отставки Сержа Саргсяна?
Каковы программа и совместная политическая повестка «тройки»?
Зачем «тройка» создает совместные штабы?
Где 500-тысячный электорат ППА?
Не боятся ли члены ППА того, что потеряют свои бизнесы?
Не нацелены ли инициированные «тройкой» политические процессы на выборы 2017-18 гг.?
С этими вопросами властный агитпроп ежедневно обращается к оппонирующим оппозиции различным деятелям, руководителям маргинальных сил, «аналитикам» и «независимым» экспертам.
То есть, ко всем тем, кому был выдан этот вопросник и кому президентский дворец распорядился «в темпе» ответить на приведенные в нем вопросы. Вернее, не ответить, а самим в очередной раз озвучить их.
В конце же одни должны заявить, мол, когда лидер ППА потребует отставки Сержа Саргсяна (в реальности он уже давно это сделал), мы присоединимся к инициированному «тройкой» общенародному движению.
И это притом, что те же самые лица одновременно заверяют, что слышали выступление лидера ППА на митинге и читали интервью Гагика Царукяна.
Основной же посыл и данные в митинговом выступлении и интервью Царукяна оценки по части царящей в стране ситуации не означают ничего другого, кроме как Серж Саргсян – главный ответственный за всё это, и он должен уйти.
Автором всех провалов является руководитель РПА. И если Гагик Царукян четко заявляет, что необходимы качественно новая власть и политика, то это в первую очередь касается Сержа Саргсяна, которого нужно как можно скорее отправить на незаслуженный отдых.
Как известно, напрямую говорят лишь дураку, а с умного достаточно и намека.
Так что, вопросы в этой связи ложны и искусственны, и их пытаются циркулировать лишь оппоненты оппозиции, то есть адвокаты власти.
Что касается 500-тысячного электората ППА (площадь в 50-60 тыс. людей считается недостаточной), то этот вопрос нужно адресовать архитекторам «Армянского мира» Сержу Саргсяну и Тиграну Саркисяну, которым лучше всех известно, где сейчас этот электорат.
Многие из проголосовавших за ППА и остальные политические силы граждан покинули родину, кстати, в том числе за счет частных трансфертов которых и пополняется бюджет.
Тем не менее, искать 500-тысячный электорат тоже не нужно, особенно когда Серж Саргсян сам признался, что сегодня против власти 80 процентов населения, часть которого мы и видим на митингах «тройки».
Остальные же вопросы из перечня Баграмяна 26 даже не стоит упоминать, ведь повестка «тройки» ясна и известна, и главным вопросом в ней является смена власти.
В особенности обращаться к этим вопросам не стоит по той простой причине, что лидер ППА четко ответил на все пункты вопросника Баграмяна 26 заявлением «Обратной дороги у меня нет».