Որքանո՞վ է պաշտպանված ՀՀ քաղաքացին օրենքի և ժողովրդավարության քարոզիչներից
ՀՀ քաղաքացի Աստղիկ Դանիելյանը հայտնվել է ծանր  կացության մեջ։ Ըստ նրա՝ այդ ամենի մեղավորը Հայաստանում եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերը և նրա տիկին Նատալյա Հրուշան են։ «7 օրը» պարբերաբար անդրադառնալու է այս խնդրին և պատրաստ է լսել նաև հակառակ կողմին։ Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույց ՀՀ քաղաքացի Աստղիկ Դանիելյանի հետ, ով պնդում է, որ դարձել Է Հայաստանում եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերի և նրա տիկնոջ՝ Նատալյա Հրուշայի զոհը։
-«Առավոտ» օրաթերթից հայտնի դարձավ, որ Դուք դարձել եք Հայաստանում եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերի և նրա տիկնոջ՝ Նատալյա Հրուշայի զոհը։ Խնդրում եմ ասեք՝ ե՞րբ և ինչպե՞ս եք Հայաստանում եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավարի ընտանիքում անցել աշխատանքի։
-2008թ. մարտի սկզբին առաջարկ ստացա «Accept» աշխատանքի տեղավորման գործակալությունից՝ աշխատելու Լյուցենբերգեր- Հրուշա ընտանիքում՝ որպես նրանց դստեր դայակ-դաստիարակ։ Հանդիպեցի տիկին Հրուշային, ծանոթացա աշխատանքի պայմաններին և բնույթին, ինչպես և նախօրոք ինձ ներկայացրել էր գործակալությունը՝ «Աշխատանքային պայմանագիր՝ երեք տարի ժամկետով՝ որպես երկուսուկեսամյա Ջուլիա դը Լյուցենբերգերի դայակ-դաստիարակ»։ Նախապես զգուշացրեցի և՛ գործակալությանը, և՛ տիկին Հրուշային, որ ինձ հետ ազնիվ լինեն. կարճաժամկետ պայմանագիրն ինձ չի հետաքրքրում, քանի որ ես այլ գործատուի մոտ (որն ինձ մշտական աշխատանքի պայմանագիր էր առաջարկել) փորձաշրջանի մեջ եմ՝ համեմատաբար ավելի ցածր աշխատավարձով, և որ միայնակ մայր եմ, մենակ եմ հոգում իմ և դստերս հոգսերը, որ բնակարան եմ վարձում և կարճաժամկետ, բարձր վարձատրվող աշխատանքից նախընտրում եմ փոքրիկ, բայց հաստատուն աշխատավաձը։ Տիկին Հրուշան ինձ խոստացավ բարձր աշխատավարձ և ամենաքիչը երեք տարվա պայմանագիր։ Ես տեղեկացրի նախկին գործատուիս, որ ավելի լավ առաջարկ եմ ստացել և հրաժարվեցի նրա առաջարկից։ Տիկին Հրուշայի տանը երկու շաբաթ փորձաշրջան անցնելուց հետո՝ ապրիլի 1-ից անցա աշխատանքի պրն. և տիկին Լյուցենբերգեր-Հրուշա ընտանիքում։ Աշխատանքս սկսվում էր 9.00-ին և ավարտվում 18.00-ին, որի դիմաց ստանում էի 280 եվրոին համարժեք աշխատավարձ (աշխատաժամերից դուրս յուրաքանչյուր ժամի դիմաց՝1000 դրամ ժամավճար)։ Ընդհանուր առմամբ, ստացվում էր ամսական մոտ չորս հարյուր եվրոյի չափ աշխատավարձ։ Գործիս բնույթն էր փոքրիկ Ջուլիա դը Լյուցենբերգերին  կերակրելը, զբոսանքի տանելը, քնեցնելը, ուսուցողական և զարգացնող խաղեր կազմակերպելը։ Առաջին իսկ հանդիպումից իմ և Ջուլիայի միջև հաստատվեցին հրաշալի հարաբերություններ, աղջնակի ծնողների հետ՝ բացարձակ հարգալից և չափավոր հարաբերություններ։
-Հետագայում խոչընդոտներ ստեղծվե՞լ են Ձեզ համար։
-Երբ արդեն Ֆրանսիայում սկսեցի աշխատանք փնտրել, հասկացա, որ դա անհնար է, քանի որ իմ անձնագրում կնքված տուրիստական վիզան ինձ արգելում է աշխատել Եվրոպայում. այդ պահից էլ սկսվեց անվերջանալի պրոբլեմների շղթայակցված շրջապտույտը. ամեն ինչ սկսվում և ավարտվում է նույն տեղում։
-Մամուլում նաև հրապարակվել է, որ տիկին Նատալյա Հրուշան ընկերուհու՝ Սվետայի հետ ծեծի է ենթարկել Ձեզ, վերցրել Ձեր բջջային հեռախոսը, կալանավորել իրենց բնակարանում, սպառնացել, այնուհետև՝ դուրս վռնդել և այլն։ Պատմե՛ք, խնդում եմ, այդ մասին։
-Այս հարցին պատասխանել չեմ ցանկանում. ինձ համար տհաճ է հիշել։ Ամեն անգամ ինձ նվաստացած եմ զգում՝ հիշելով այդ դեպքը։
-Ինչպե՞ս եք հայտնվել Ֆրանսիայում։
-Տիկին Հրուշայի տնից դուրս գալով՝ գնացի ոստիկանատուն՝ բողոքի հայտ ներկայացնելու ինձ հետ կատարվածի վերաբերյալ։ Դուրս գալով այնտեղից՝ բառացիորեն հայտնվեցի փողոցում։ Անձրև էր տեղում, և ստիպված պատսպարվեցի մի ծառի տակ։ Այնտեղ լուսացրեցի գիշերը՝ սպասելով քրոջս ամուսնուն։ Նրան զանգել և պատմել էի իրողությունը։ Լուսադեմին նա հասավ Բրյուսել, և ես նրա հետ մեկնեցի Փարիզ։
-Ի պաշտպանություն՝ ո՞ւմ եք դիմել, ո՞ր կառույցին և ի՞նչ պատասխան եք ստացել։
-Դիմել եմ Բելգիայի արքայական դատախազին, Բրյուսելում ՀՀ դեսպանատանը և պատասխան չեմ ստացել։ Ավելի ուշ դիմել եմ Բելգիայում գործող ժամանակակից ստրկատիրության  դեմ պայքարի հարցերով զբաղվող «ՊԱԳ ԱԶԱ» կազմակերպությանը։ Նրանք էլ ինձ տեղեկացրին, որ իմ դիմում-բողոքի հիման վրա ստեղծված դատական գործը փակվել է առանց պատճառաբանության։
-Ի՞նչ եք պատրաստվում անել հետագայում։ Պատրաստավո՞ւմ եք դիմել Եվրոպական դատարան, իրավապահ մարմիններին, այդ թվում՝ նաև Հայաստանի։ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին դիմելո՞ւ եք։
-Անպայման պիտի դիմեմ Եվրոպական դատարան, նույնիսկ եթե ոչինչ չշահեմ։ ՀՀ կառավարությանը, իմ կարծիքով , արդեն դիմել եմ՝ ի դեմս  Բրյուսելի ՀՀ դեսպանատան, և ի մեծ ցավս ու հիասթափությանս՝ լռության արժանացա։ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին կդիմեմ, եթե ՀՀ կառավարությունը  շարունակի չնկատել ինձ և իմ խնդիրը։
-Պատրաստվո՞ւմ եք վերադառնալ Հայաստան։ Ձեր ընտանիքի մյուս անդամները ՀՀ-ո՞ւմ են։
-Ընտանիքս բազմանդամ չէ. դուստրս, մայրս և եղբայրս  Հայաստանում են և չեն պատրաստվում որևէ տեղ մեկնել։ Շատ եմ ուզում հայրենիք վերադառնալ, բայց միայն արդարության վերականգնումից հետո։ Եվ քանի որ վստահ չեմ, որ դա տեղի կունենա, ապա դա վերածվում է երազանքի։
-Այժմ ի՞նչ միջոցներով եք ապրում դրսում։
-Կարծում եմ՝ հարկ չկա, որ ես դա նկարագրեմ. արդեն 16 ամիս է՝ դստերս չեմ տեսել։ Հոգեկան վիճակս արդեն պիտի պարզ լինի, դե իսկ սոցիալական վիճակս «Անթուղթ» է, այսինքն՝ ընդանուր առմամբ՝անիրավունք։
-Ի՞նչ հարց կցանկանայիք, որ «7օր»-ը հղեր Ռաուլ դը Լյուցենբերգերին։
-Պրն. Լյուցենբերգերին կխնդրեի պատասխանել, թե ի՞նչ որակում է տալիս Եվրախորհրդի դեսպանի ընտանիքի կողմից ի կատար ածված «գործարքին» և ինչպե՞ս է որակավորում տիկին Հրուշայի  վարվելակերպը՝ որպես տիկին դեսպան։ Ես կխնդրեի ավելի շուտ անդրադառնալ ինձ նման բազմաթիվ անձանց պրոբլեմներին, ովքեր ստիպված են դիմել, վստահել և գործարքի մեջ մտնել ՀՀ-ում գործող աշխատանքի տեղավորման բազմաթիվ գործակալությունների հետ։ Խնդրում եմ բոլորին զգուշանալ դրանցից, չվստահել և չվճարել իրենց ստրկության «վաճառողներին», որոնց միայն հետաքրքրում է ժամ առաջ գումար գռփել՝ աոանց իրենց կատարած գործարքի հետևանքների և ապահովության մասին հոգալու։ Եթե նման գործակալությունները մի քանի անգամ ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության «սև ու արցունքոտ» գումար վաստակելու համար, ապա Հայաստանը և հայաստանցիներն ավելի բարեկեցիկ կյանքի հույս կունենան և հարգալից մոտեցում կպահանջեն օտարներից։

Насколько защищен гражданин РА от пропагандистов закона и демократии?
Гражданка РА Астхик Даниелян оказалась  в тяжелом положении. Согласно ей, виновными во всем этом являются руководитель делегации Еврокомиссии в Армении, посол Рауль де Люценбергер и его жена Наталья Груша. «7or» периодически будет обращаться к этой проблеме и готов также выслушать противоположную сторону. Ниже мы приводим интервью с гражданкой РА Астхик Даниелян, которая утверждает, что стала жертвой   руководителя делегации Еврокомиссии в Армении, посла Рауля де Люценбергера и его жены Натальи Груша.
-Из газеты «Аравот» стало известно, что Вы стали жертвой руководителя делегации Еврокомисси в Армении,   посла Рауля де Люценбергера и его жены Натальи Груша. Прошу Вас сказать, когда и как Вы перешли на работу в семью руководителя делегации Еврокомиссии в Армении?
-В 2008-ом году в агентстве по трудоустройству «Accept» я получила предложение работать в семье Люценбергер-Груша в качестве няни-воспитателя их дочери. Я встретилась с госпожой Груша, ознакомилась с характером и условиями работы, как мне заранее представило агентство: «Рабочий контракт на три года в качестве няни-воспитателя 2,5-летней Джулии де Люценбергер». Я заранее предупредила и агентство, и госпожу Груша, чтобы они были со мной откровенны - краткосрочный контракт меня не интересует, так как я нахожусь на испытательном сроке у другого работодателя (который предложил мне контракт на постоянную работу) со сравнительно более низкой зарплатой, и являюсь матерью-одиночкой, и одна забочусь о своих дочерях, что я арендую квартиру и краткосрочной высокооплачиваемой работе предпочитаю небольшую, но стабильную зарплату. Госпожа Груша пообещала мне высокую зарплату и, как минимум, контракт на три года. Я проинформировала своего бывшего работодателя, что получила лучшее предложение и отказалась от его предложения. После прохождения в доме госпожи Груша двухнедельного испытательного срока, с 1-го апреля перешла на работу в семью  господина и госпожи Люценбергер-Груша. Работа начиналась в 9:00 и заканчивалась в 18:00, за которую я получала зарплату в размере 280 евро (за каждый час вне рабочего времени - 1000 драм). В целом получалась зарплата в размере около 400 евро в месяц. В мои обязанности входили кормление маленькой Джулии де Люценбергер, прогулки с нею, укладывание спать, организация учебных и развивающих игр. С первой же встречи между мной и Джулией установились прекрасные отношения, а с ее родителями - абсолютно уважительные и уравновешенные отношения.
-Впоследствии у Вас возникли проблемы?
-Когда я уже во Франции начала искать работу, я поняла, что это невозможно, так как в моем паспорте стоит туристическая виза, запрещающая мне работать в Европе. С этого момента начался круговорот бесконечных проблем - все начинается и заканчивается в том же месте.
-В прессе также публиковалось, что госпожа Наталья Груша вместе со своей подругой Светой избила Вас, отобрала ваш сотовый телефон, заключила Вас в своем доме, угрожала, затем - выгнала и др. Расскажите мне, пожалуйста, об этом.
-Я не хочу отвечать на данный вопрос - мне неприятно вспоминать. Каждый раз, вспоминая этот случай, я чувствую себя униженной.
- Как Вы оказались во Франции?
-Уйдя из дома госпожи Груша, я пошла в полицию, чтобы представить жалобу относительно произошедшего со мной. Выйдя оттуда, я буквально оказалась на улице. Шел дождь, и я вынужденно укрылась под деревом. Там провела ночь, не смыкая глаз и ожидая мужа сестры. Я позвонила ему и рассказала о ситуации. На рассвете он добрался до Брюсселя, и я вместе с ним отправилась в Париж.
-К кому Вы обратились за защитой, в какую структуру и какой ответ получили?
-Обращалась к Королевскому прокурору Бельгии, в посольство РА в Бельгии, но ответа не получила. Позднее обращалась к действующей в Бельгии организации, которая  занимается вопросами борьбы с рабством  «ПАГ АЗА». Это они мне сообщили, что судебное дело, возбужденное на основании заявления -жалобы было закрыто без каких-либо разъяснений.
-Что Вы собираетесь делать дальше. Собираетесь ли Вы обратиться в Европейский суд, в правоохранительные органы, в том числе Армении? Обратитесь к защитнику по правам человека РА?
-Я обязательно должна обратиться в Европейский суд, даже если ничего не выиграю. К правительству РА, на мой взгляд, я уже обращалась в лице посольства РА в Брюсселе, и, к большому сожалению и разочарованию, удостоилась молчания. К защитнику прав человека РА обращусь, если правительство РА продолжит не замечать меня и мою проблему.
-Собираетесь вернуться в Армению? Другие члены Вашей семьи в Армении?
-Семья немногочисленна: дочка, мама, и брат в Армении, и они не собираются никуда переезжать. Очень хочу вернуться на родину, но только после восстановления справедливости. И поскольку я не уверена, что это произойдет, то это перерастает в мечту.
- На какие средства Вы сейчас живете заграницей?
-Думаю, что описывать это нет необходимости, уже 16 месяцев, как я не видела дочь. Душевно состояние уже должно быть понятно, а социальное положение в целом - бесправное.
-Какой вопрос, Вы желали бы, чтобы «7or» направила Раулю де Люценбергеру?
-Я попросила бы г-на Люценбергера ответить, как он квалифицирует совершенную семьей посла Еврокомииссии «сделку»  и как он расценивает поведение госпожи Груша, как жены посла.  Я попросила бы чаще обращаться к проблемам подобных мне многих людей, которые вынуждены обращаться, доверять и входить в сделку с многочисленными действующими в РА агентствами по трудоустройству. Прошу всех их остерегаться, не доверять им и не платить их «продавцам» рабства, которых интересует только то, как заранее захапать деньги не задумываясь о последствиях заключенной ими сделки.  Если подобные агентства несколько раз будут привлечены к уголовной ответственности за наживание на чужом несчастье, то Армения и граждане Армении получат надежду на более благополучную жизнь и будут требовать уважительного отношения от других.