Օբաման կառուցողական է համարում Իրանի խնդրով բանակցությունները
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կառուցողական է համարում Իրանի խնդրով բանակցությունները, որոնք վարում է «վեցնյակը» Իրանի հետ միջուկային խնդրով։ Այս մասին ամերիկյան առաջնորդը հայտարարել է նախօրեին Սպիտակ տանը կայացած ասուլիսին։
«Մեր կողմից կիրառած աննախադեպ պատժամիջոցների շնորհիվ, որոնք զգալի ազդեցություն են ունեցել իրանյան տնտեսության վրա, նստել են բանակցությունների սեղանի շուրջ և առաջին անգամ լուրջ մտադրված են հավաստիացնելու միջազգային հանրությանը, որ իրենց միջուկային ծրագիրը ռազմական բնույթ չի կրում», – ասել է Օբաման։ Նա կառուցողական է համարում ընթացող քննարկումներն ու բանակցությունները։
Օբաման ընդգծել է, որ Իրանի միջուկային զենքը կարող է սպառնալ ոչ միայն ԱՄՆ–ի ընկերներին, մասնավորապես՝ Իսրայելին, այլև երկարաժամկետում՝ նաև ԱՄՆ–ին։
Օբաման նշել է նաև, որ իրենք Իրանին ծրագիր են ներկայացրել, որը թույլատրում է բավարարել «խաղաղ կարիքներն» էներգետիկայում։

Барак Обама считает конструктивными переговоры по Ирану
Президент США Барак Обама считает конструктивными переговоры, которые группа «пять плюс один» ведет с Ираном по его ядерной программе. Об этом американский лидер заявил в среду на пресс-конференции в Белом доме, передает ТАСС.
«Благодаря введенным нами беспрецедентным санкциям, которые оказывают существенное влияние на иранскую экономику, (представители Тегерана) сели за стол переговоров и впервые серьезно настроены на то, чтобы заверить мировое сообщество в том, что их ядерная программа не является военной»,– сказал Обама. Он считает конструктивными идущие дискуссии и переговоры.
Президент США отметил, что в данном вопросе «мировое сообщество едино». По его словам, «даже страны, с которыми у нас есть определенные разногласия, например Россия, работают с нами, пытаясь найти способы гарантировать, что Иран не имеет возможности разрабатывать ядерное оружие».
Обама подчеркнул, что иранское ядерное оружие «может угрожать не только друзьям США, в частности Израилю, но в долгосрочной перспективе и самим США».