«Վեցնյակի» քաղտնօրենները պատրաստվում են ամփոփիչ փուլի Իրանի հետ բանակցություններում
«Վեցնյակի» երկրների քաղտնօրենները նոյեմբերի 7-ին կհավաքվեն Վիեննայում՝ Քեթրին Էշթոնի մասնակցությամբ հանդիպմանը։ Վերջինը թեև թողել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի պաշտոնը, սակայն շարունակում է աշխատել որպես «վեցնյակի» համակարգող Թեհրանի հետ բանակցություններում, որոնք միտված են Իրանի միջուկային ծրագրի խնդրով համապարփակ համաձայնագիր ստորագրելուն։
Ինչպես ավելի վաղ հստակեցրել էր Էշթոնի ներկայացուցիչը, մինչև նոյեմբերի 24-ը բանակցային գործընթացը շատ ինտենսիվ է լինելու։ Նախատեսվում է, որ «վեցնյակի» համակարգողը նոյեմբերի 7-ին Վիեննայում կհանդիպի քաղտնօրենների հետ։ Նոյեմբերի 9-ին և 10-ին նա բանակցություններ կանցկացնի Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Ջավադ Զարիֆի հետ Օմանում, որտեղ նրանց կմիանա ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին։ Իսկ ցերեկը Օման կժամանեն քաղտնօրենները, որպեսզի ամրագրեն բոլոր կողմերից սպասվող և հնարավոր առաջընթացը վերջնական հանդիպման (նոյեմբերի 18-ին Վիեննայում) նախօրեին։
Դիվանագետների գնահատականներով՝ ներկա դրությամբ վերջնական փաստաթուղթը պատրաստ է 95 տոկոսով, սակայն լուրջ տարաձայնությունները դեռևս չեն կարգավորվել։

Политдиректора «шестерки» начинают подготовку к финальному раунду переговоров с Ираном
Политические директора стран «шестерки» (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) соберутся 7 ноября в Вене на встречу с участием Кэтрин Эштон, сообщает ТАСС.
Как ранее пояснял представитель Эштон, в оставшиеся две недели до установленного крайнего срока – 24 ноября – переговорный процесс будет очень интенсивный. Планируется, что координатор «шестерки» 7 ноября встретится в Вене с политдиреткорами. А 9 и 10 ноября она проведет переговоры с министром иностранных дел Ирана Джавадом Зарифом в Омане, где к ним присоединится госсекретарь США Джон Керри. А днем позже в Оман приедут и политдиректора, чтобы зафиксировать возможный и ожидаемый всеми сторонами прогресс в преддверии финальной встречи в Вене 18 ноября.
По оценкам дипломатов, в настоящий момент итоговый документ готов на 95%, однако серьезные разногласия все еще не удалось урегулировать. К ним относятся параметры обогатительной программы Ирана и вопросы отмены санкционного режима в отношении Тегерана.