Տուրչինով. «Դոնբասի հատուկ կարգավիճակի և համաներման մասին օրենքը Ռադայում կչեղարկվի»
Դոնբասի հատուկ կարգավիճակի և համաներման մասին օրենքը Գերագույն ռադայի նոր կազմի կողմից կչեղարկեն առաջնահերթ կարգով։ Այս մասին հավաստիացրել է խորհրդարանի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի քաղաքացիներին ուղղված ելույթում նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել էր, որ Կիևը պատրաստ է ընդունել Դոնբասի կարգավիճակի վերաբերյալ նոր օրենք, որը կնախատեսի շրջանների հստակ սահմաններ՝ տեղական ինքնակառավարման կարգով։ Սակայն պայմանների ցանկում նա նշել էր նոյեմբերի 2-ի ընտրությունների չեղարկումը ԴԺՀ–ի և ԼԺՀ–ի կողմից։ Ավելի ուշ Գերագույն ռադայում միանգամից երկու օրինագիծ է գրանցվել Դոնբասի հատուկ կարգավիճակի չեղարկման վերաբերյալ։ Առաջինը ներկայացրել է Ռադիկալ կուսակցության ղեկավար Օլեգ Լյաշկոն, երկրորդը՝ խորհրդարանի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովը։
Միևնույն ժամանակ, Լուգանսկի և Դոնեցկի իշխանությունները Դոնբասի հատուկ կարգավիճակի չեղարկումը դիտարկում են որպես մինսկյան համաձայնությունների խաթարում կիևյան իշխանությունների կողմից։

Турчинов: «Зконы об особом статусе Донбасса и амнистии Рада отменит в приоритетном порядке»
Законы об особом статусе Донбасса и амнистии будут отменены новым составом Верховной рады одними из первых, убежден спикер украинского парламента Александр Турчинов. Как передает ТАСС, об этом сообщается на сайте Рады.
Ранее в обращении к гражданам Украины президент страны Петр Порошенко заявил, что Киев готов принять новый закон об особом статусе Донбасса, который будет предусматривать четкие границы районов с особым порядком местного самоуправления. Однако в числе условий принятия нового закона он назвал шаги со стороны ДНР и ЛНР, которые означали бы задний ход в вопросе о выборах 2 ноября. Позднее в Верховной раде были зарегистрированы сразу два законопроекта об отмене особого статусе Донбасса. Первый внес лидер Радикальной партии Олег Ляшко, второй – спикер парламента Александр Турчинов.
В свою очередь власти Донецкой и Луганской народных республик рассматривают отмену киевскими властями закона об особом статусе Донбасса как подрыв минского переговорного процесса.