ՀՀԿ–ն հարգանքով է վերաբերվում ՀՅԴ–ի տեսակետին
«Հանրապետական» խմբակցության քարտուղար, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ չնայած «Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը» չի կիսում ՀՅ Դաշնակցության տեսակետը, բայց հարգանքով է վերաբերվում վերջինին, քանի որ այդ ուժը մշտապես խոսել է Ցեղասպանության ճանաչման մասին։
-Մի քիչ անհասկանալի է այն քաղաքական ուժերի տեսակետը, որոնք մշտապես դեմ են եղել Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգ մտցնելուն, և այսօր, չգիտես ինչու, սկսել են շահարկել այն,- նշել է Է. Շարմազանովը,- խոսում են մարդիկ, ովքեր ժամանակին եղել են իշխանություն, և երբ կարդում ես 10-12 տարի առաջվա նրանց հոդվածները, ապա նրանք շատ տարբեր ածականներով են գնահատականներ տալիս այն քաղաքական ուժերին, ովքեր շահարկում էին այդ հարցը։
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարին զարմացրել է նաև այն, որ Ցեղասպանությունը չուրանալու մասին խոսում է մի մարդ, ով, ըստ մամուլի հրապարակումների, 1990-ին դեմ է արտահայտվել Ցեղասպանության խնդիրը Հայաստանի անկախության հռչակագրում մտցնելուն։

РПА с уважением относится к точке зрения АРФД
Секретарь «Республиканской» фракции, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов заявил во время пресс-конференции, что хотя Республиканская Партия Армении (РПА) не разделяет точку зрения АРФД, но относится к ней с уважением, поскольку эта сила постоянно говорила о признания Геноцида.
«Немного непонятна точка зрения тех политических сил, которые постоянно выступали против внесения вопроса Геноцида на внешнеполитическую повестку дня Армении и сегодня, непонятно почему, стали спекулировать этим вопросом», - отметил Э. Шармазанов, добавил, что «это говорят люди, которые в свое время были у власти и когда читаешь их статьи 10-12-летней давности, то они дают оценки с очень разными эпитетами тем политическим силам, которые спекулировали этим вопросом».
Секретаря «Республиканской» фракции удивило также то, что о не отречении от Геноцида говорит человек, который согласно публикациям в прессе, в 1990г. выступал против внесения вопроса Геноцида в Декларацию о Независимости Армении.