Վահան Հովհաննիսյան. «Նախագահն ավելի հակված է ստորագրելուն, քան չստորագրելուն»
-Շատ կոշտ փոփոխությունների անհնարինության մասին է արտահայտվել արտգործնախարարը՝ պատասխանելով իմ հարցին։ Կուսակցությունների հետ հանդիպման ժամանակ նախագահը ևս ասաց, որ փոփոխությունները քիչ հավանական են, սակայն չբացառեց դրանց հնարավորությունը, որովհետև, հավանաբար, ի տարբերություն մեր բարձրաստիճան դիվանագետների, ծանոթ է միջազգային պայմանագրերի մասին ՀՀ օրենքին, որով ասվում է, որ բանակցություններն ավարտված չեն մինչև ստորագրման պահը։ Իսկ բանակցությունների փուլում ասել, որ ամեն ինչ ավարտված է, նշանակում է՝ կամ արդեն թաքուն ստորագրել ես, բայց չես ասում, կամ այնքան ես ուզում ստորագրել, որ պատրաստ ես խաբել սեփական հասարակությանը,- արձանագրություններում փոփոխություններ մտցնելու անհնարինության մասին խոսելիս՝ ասել է Վահան Հովհաննիսյանը։
Այդուհանդերձ, Վահան Հովհաննիսյանի կարծիքով նախագահն ավելի հակված է ստորագրելուն, քան չստորագրելուն, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ Դաշնակցությունը հետ է կանգնելու։
Նրա կարծիքով արձանագրություններն ամենայն հավանականությամբ կստորագրվեն, իսկ թե ի՞նչ կանի Դաշնակցությունը դրանից հետո, Վահան Հովհաննիսյանի խոսքերով՝ կտեղեկանանք ստորագրումից հետո։ Նրա կարծիքով ստորագրման վտանգը կարող է չեզոքանալ նաև թուրքերի հայտարարությունների շնորհիվ, քանի որ նրանք «անհամբերությունից այնպիսի բաներ են ասում, որ նույնիսկ ամենաանտարբեր և հուսալքված մարդիկ Հայաստանում սկսում են ըմբոստանալ»։
Այդ առումով Վահան Հովհաննիսյանը թուրք գործընկերներին մաղթել է ակտիվություն և բերանբացություն, իսկ հայաստանյան իշխանություններին՝ արժանապատվության զգացում.
-Մնացածն իրենք, միևնույն է, չեն ունենա, իսկ առնվազն արժանապատվության զգացումը, կարծում եմ, անհրաժեշտ է։

Ваан Ованисян: «Президент более склонен подписать, чем не подписывать»
«Отвечая на мой вопрос, министр иностранных дел высказался о невозможности очень резких изменений. Во время встречи с партиями и президент сказал, что изменения маловероятны, однако он не исключил их вероятности, так как, возможно, в отличие от наших высокопоставленных дипломатов он знаком с законом РА о международных договорах, в  котором говорится, что переговоры считаются незавершенными до момента подписания. А говорить  на этапе переговоров, что все завершено, означает, что или ты уже тайно подписал, но не говоришь, или настолько хочешь подписать, что готов обмануть собственное общество», - говоря о невозможности внесения изменений в парафированные между Арменией и Турцией протоколы, сказал Ваан Ованисян.
Тем не менее, по мнению Ваана Ованисяна, президент более склонен подписать протоколы, что, однако,  не означает, что Дашнакцутюн отступит.
По его мнению, протоколы, по всей видимости, будут подписаны, а что сделает после этого Дашнакцутюн, по словам В.Ованнисяна, «мы узнаем после подписания». На его взгляд, опасность подписания может быть сведена на нет,  в том числе благодаря заявлениям турок, так как они «от нетерпения говорят такие вещи, что даже самые безразличные и отчаявшиеся люди в Армении начинают протестовать».
В этом плане В.Ованисян пожелал турецким коллегам активности и болтливости, а властям Армении - чувства достоинства.
«Остального у них, все равно, не будет, а чувство достоинства, как минимум,  необходимо», -  резюмировал парламентарий.