Ի՞նչ կշահի հայ արտադրողը հայ–թուրքական սահմանի բացումից
-Հայ-թուրքական սահմանի բացումն  ավելի շատ քաղաքական նշանակություն ունի, քան տնտեսական,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Հայրենական ապրանքաարտադրության միության» նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը։
Նա նշել է, որ հայ հասարակությունը դեռ չի կարողանում ընդունել արձանագրություններում առկա կետերը, և տնտեսական առավելությունների կամ կորուստների մասին խոսելուց առաջ պետք է նախ քաղաքական այդ խոչընդոտները հաղթահարել։
Բայց, այնուամենայնիվ, նա նշել է, որ սահմանի հնարավոր բացման դեպքում պետք է տեղական արտադրանքի արդյունաբերության հայեցակարգ մշակվի։
Վազգեն Սաֆարյանը նշել է, որ սահմանի բացումը հնարավորություն կընձեռի մոտ 200 մլն. դոլարի էլեկտրաէներգիա արտահանել։ Նրա խոսքերով՝ մեր տեղական հրուշակեղենը կարող է մրցել թուրքական արտադրանքի հետ։
Այն հարցին, թե ի՞նչ վտանգներ են սպառնում մեր հայ արտադրողին հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում, նա պատասխանել է, որ հնարավոր է՝ թուրքական ապրանքի գներն ավելի էժան լինեն, և այդ կերպ տեղական արտադրողը տուժի։
-Բայց դրա համար մեր կառավարությունը պետք է մաքսակետերում ավելի բարձրացնի գները,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե արդյոք կա՞ այնպիսի տնտեսական վերլուծություն, որտեղ հայ-թուրքական սահմանի բացման հետևանքում տնտեսությունում սպասվող փոփոխությունները հաշվարկված են, Վազգեն Սաֆարյանը պատասխանել է, որ ինքը նման վերլուծության ծանոթ չէ, բայց սեփական դիտարկումներն է արել ու ներկայացնելու է Հանրային խորհրդին։
-Հայրենական արտադրողների միության անդամ են 500-ից ավելի ընկերություններ, որոնց գերակշռիռ մասը մտահոգված է սահմանի բացմամբ,-ասել է Վազգեն Սաֆարյանը։ Եզրափակելով՝ նա նշել է, թե հայ-թուրքական հարաբերություններում գերակայում է քաղաքական տարրը, հետո միայն՝ տնտեսականը։

Что выиграет армянский производитель от открытия армяно-турецкой границы?
«Открытие армяно-турецкой границы больше имеет политическое значение, чем экономическое», - во время встречи с журналистами сказал председатель «Союза отечественных товаропроизводителей » Вазген Сафарян.
Он отметил, что армянское общество пока не может принять имеющиеся в протоколах пункты, и перед  тем, как говорить об экономических преимуществах и потерях, нужно преодолеть эти политические преграды.
Но, тем не менее, он отметил, что в случае возможного открытия границы будет необходимо выработать концепцию производительности местной продукции.
Вазген Сафарян отметил, что открытие границы даст возможность экспортировать энергию на $ 200млн. По его словам, наши кондитерские изделия могут конкурировать с турецкой продукцией.
На вопрос о том, какие опасности угрожают армянскому производителю в случае открытия армяно-турецкой границы, он ответил, что возможно цены на турецкие товары будут дешевле и тем самым пострадает местный производитель.
«Но для этого наше правительство должно поднять цены на таможенных пунктах», - отметил он.
На вопрос, есть ли такой экономический анализ, где рассчитаны ожидаемые изменения в экономике вследствие открытия армяно-турецкой границы, Вазген Сафарян ответил, что он не знаком с подобным анализом, но сделал собственные наблюдения и представит их Общественному совету.
«Членами Союза отечественных товаропроизводителей являются более чем 500 компаний, большая часть которых обеспокоена открытием границы», - сказал Вазген Сафарян. Подводя итоги, он отметил, что в армяно-турецких отношениях доминирует политический элемент, и только потом - экономический.