Թուրքիայից Հայաստան է ներկրվել 269 մլն դոլարի, արտահանվել՝ 1,8 մլն դոլարի ապրանք
Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ նախորդ տարի Թուրքիայից Հայաստան է ներկրվել 269 մլն դոլարի թուրքական ապրանք, իսկ Հայաստանից Թուրքիա է արտահանվել 1,8 մլն դոլարի ապրանք։
Նրա խոսքերով՝ մեր երկրից Թուրքիա է արտահանվում հիմնականում մշակված և չմշակված մորթի, սև մետաղներ՝ ջարդոնի ձևով և ալյումինե արտադրանք՝ փայլաթիթեղ։ Թուրքիայից, ըստ նրա, մենք հիմնականում ներկրում ենք բիտումային արտադրանք, հանքային վառելանյութ, տրիկոտաժ։
Վազգեն Սաֆարյանը նշել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում շուրջ 6000 առևտրականներ, որոնք Թուրքիայից են ապրանք ներկրում, կշահեն, որովհետև ավելի հեշտ է ուղիղ ճանապարհով գնալ և առևտուրն իրականցնել, քան Վրաստանով Թուրքիա հասնել, բայց և հավելեց, որ այստեղ էլ կարող են արտադրողները տուժել։
-Կարծում եմ՝ կառավարությունը որոշակի հայեցակարգեր կմշակի, որպեսզի սպառողների շահերը պաշտպանված լինեն,-նշել է նա։
Վազգեն Սաֆարյանը նաև հույս է հայտնել, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում հնարավոր է արտահանման ծավալները մեծացնել և մեկ տարավա ընթացքում այն հասցնել ½ հարաբերակցության։

Из Турции в Армению было ввезено товаров на $ 269 млн., а вывезено - на $ 1,8 млн.
Председатель «Союза отечественных товаропроизводителей » Вазген Сафарян отметил во время встречи с журналистами, что в прошлом году из Турции в Армению было ввезено товаров на $ 269 млн., а из Армении в Турцию  - на $ 1,8 млн.
По его словам, из нашей страны в Турцию экспортируются обработанная или необработанная кожа, черные металлы (в виде лома) и алюминиевая продукция (фольга). Из Турции, согласно ему, мы в основном ввозим битумную продукцию, ископаемое топливо, трикотаж.
Вазген Сафарян отметил, что в случае открытия армяно-турецкой границы выиграют около 6000 торговцев, которые ввозят товары из Турции, так как будет легче идти и осуществлять торговлю  по прямому пути, нежели через Грузию в Турцию. Но он также добавил, что здесь могут пострадать производители.
«Думаю, что правительство разработает определенные концепции, чтобы интересы потребителей были защищены», - отметил он.
В.Сафарян выразил также надежду, что в случае открытия армяно-турецкой границы будет возможно увеличить объемы производства и довести их за один год к соотношению ½.