Ռուբեն Հակոբյան. ««Եռյակը» «լակմուսային թուղթ» է առաջարկում Սերժ Սարգսյանին՝ փոխել «Ընտրական օրենսգիրքը»» (տեսանյութ)»
Քիչ առաջ ավարտվել է ոչիշխանական «եռյակի»՝ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և «Ժառանգության» աշխատանքային հերթական հանդիպումը։ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը լրագրողներին հայտնել է, որ քննարկել են համաժողովրդական շարժման քաղաքական խորհրդի, կենտրոնական շտաբի, ինչպես նաև մարզերում ձևավորվելիք կոորդինացնող շտաբների կառուցվածքները և կանոնադրային խնդիրները։
–Որոշակի համաձայնության եկել ենք. յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ներկայացրել իր տարբերակները, ընդհանուր մոտեցում կա, բայց դա պետք է քննարկվի նաև կուսակցությունների ներսում, և հաջորդ հանդիպման ժամանակ, կարծում եմ, կունենանք միասնական փաստաթուղթ,–նշել է նա՝ հավելելով, որ քննարկվել է նաև Սերժ Սարգսյանի վերջին հայտարարությունը՝ կապված «եռյակի» 12 կետերի հետ։
Ռ. Հակոբյանի խոսքերով՝ կարելի է ենթադրել, որ իշխանություններն այդ 12 կետերը կատարելու տրամադրություն ունեն, բայց որպեսզի ապացուցեն, որ իրականում իմիտացիոն քայլերի չեն դիմում, ապա շատ արագ կարող են կատարել, օրինակ, 10–րդ կետը՝ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարել, անցնել ամբողջական համամասնական ընտրակարգի և հրապարակել ընտրացուցակները։
–Այդ կետի կատարումը ո՛չ «ճանապարհային քարտեզ» է պահանջում, ո՛չ ֆինանսական ներդրում, ոչ էլ ժամանակ։ Եթե կա ցանկություն, եթե Սերժ Սարգսյանի խոսքերը հեռանկար ունեն, կարող են միանգամից, մի քանի ժամում լուծել այդ խնդիրը։ Կրկնում եմ՝ եթե իսկապես կա ցանկություն, հերթապահ հայտարարություն չէ, ապա սա ճշգրիտ հնարավորություն է, որ քաղաքական մեծամասնությունը և Սերժ Սարգսյանը ցույց տան, որ պատրաստ են դա կյանքի կոչելու։ Տառապանքի փորձով համոզվել ենք, որ իշխանության կողմից կան գեղեցիկ հայտարարություններ, բայց գործով դրանք չեն ապացուցվել։ «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունն այն լակմուսային կետն է, որով Սերժ Սարգսյանը կարող է ցույց տալ, որ պատրաստակամ է իրականացնել իր խոսքերը։ Իշխանությունը պիտի գործնականում ապացուցի, որ իմիտացիոն պրոցեսներ չի տանում,–ասել է Ռ. Հակոբյանը՝ հավելելով, որ այլապես «եռյակը» շաբաթվա վերջում չի մասնակցի վարչապետի առաջարկած քննարկումներին։
Ռ. Հակոբյանը նաև հավելել է, որ «եռյակի» այսօրվա հանդիպմանը քննարկվել է նաև հանրահավաքների հարցը։
–Մեր օրակարգում եղել և մնում են իշխանափոխության պահանջն ու արտահերթ ընտրությունները։ Արհեստական հակադրություն է շտաբների ձևավորումն ու հանրահավաքների հրավիրումը։ Որևէ հակադրություն չեմ տեսնում. կարող են ձևավորվել շտաբներ, և, դրան զուգահեռ, լինեն հանրահավաքներ։ Ժողովուրդը սպասում է հանրահավաքի, բայց այն պետք է ունենա հստակ ծրագիր, հստակ ուղերձ, որը, կարծում եմ, առաջիկայում կլինի,–նշել է Ռ. Հակոբյանը։

В ходе сегодняшнего совместного заседания невластной «тройки» (ППА, АНК и «Наследие») обсуждались вопросы формирования политсовета и центрального штаба общенародного движения, а также структурные и уставные составляющие координационных штабов в мазах Армении. Об этом в ходе встречи с журналистами заявил руководитель парламентской фракции «Наследие» Рубен Акопян.
«Мы достигли определенных договоренностей. Каждая политическая сила представила свое видение, и мы нашли общий подход, однако он должен быть обсужден также внутри партий. Думаю, во время следующей встречи мы уже будем иметь согласованный документ», - отметил он, добавив, что обсуждалось также последнее заявление Сержа Саргсяна в связи с 12 пунктами «тройки».
По словам Акопяна, можно предположить, что власти настроены на выполнение этих 12 требований, но, чтобы доказать, что это не имитация, они могут довольно быстро выполнить, например, 10-й пункт – внести изменения в Избирательный кодекс, перейдя на 100-процентно пропорциональную избирательную систему и опубликовав списки проголосовавших.
«Выполнение этого пункта не требует ни «дорожной карты», ни финансовых затрат, ни времени. Если есть желание, если заявления Сержа Саргсяна перспективны, они могут за несколько часов решить эту проблему. Повторяю: если действительно есть желание, и это не дежурные заявления, то это хороший шанс для политического большинства и Сержа Саргсяна лично показать, что они готовы к выполнению этих требований. Опыт предыдущих ошибок показывает, что власти могут давать красивые обещание, но не реализовывать их. Изменение Избирательного кодекса является той лакмусовой бумажкой, которой Серж Саргсян может показать, что готов выполнять свои обещания. Власти на деле должны доказать, что не ведут имитационных процессов», - сказал Акопян, подчеркнув, что в противном случае «тройка» не примет участия в предложенных премьером обсуждениях.
Руководитель фракции «Наследие» добавил также, что в ходе сегодняшней встречи обсуждался и вопрос ближайшего митинга невластных сил.
«В нашей повестке было и остается требование смены власти и проведение внеочередных выборов. Противопоставление процесса формирования штабов и созыва митингов носит искусственный характер. Я не вижу никакого противоречия – могут формироваться штабы и параллельно проводиться митинги. Народ ждет митинга, но он должен иметь четкую повестку и четкий посыл, которые будут представлены в ближайшее время», - отметил Акопян.