Էլմար Մամեդյարով. «Ադրբեջանը ձգտում է լավ հարաբերությունների մեջ լինել հարևանների հետ, բայց Հայաստանը պետք է այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկի»
Ադրբեջանը ձգտում է լավ հարաբերությունների մեջ լինել հարևանների հետ, բայց Հայաստանը պետք է այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկի,-այդ մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը։
Այդ մասին նա հայտարարել է ԱՄՆ-ի կոլումբիական համալսարանին կից Հարիմանի ինստիտուտում իր ելույթի ժամանակ։  Է. Մամեդյարովը ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունն է։
-Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական դիրքն այնպիսին է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կարևոր է ոչ միայն նրա  զարգացման, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանի համար,-ասել է Մամեդյարովը։
Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումն այս հարցում հստակ է. «Ադրբեջանի տարածքների 20%-ն  օկուպացված է, և միլիոնից ավել մարդիկ համարվում են փախստականներ։ Միայն այդ մարդկանց՝ իրենց հարազատ տները վերադառնալուց հետո է հնարավոր որևէ բանակցություն՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հետ»։
-Այս ուղղությամբ բանակցություներ են ընթանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, և որպեսզի այս հարցը կարգավորվի, շատ կարևոր է այնպիսի երկրների ազդեցությունը, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան,-ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։

Эльмар Мамедъяров: «Азербайджан стремится к хорошим отношениям с соседями, но и Армении необходимо предпринять шаги в этом направлении»
«Азербайджан стремится быть в хороших отношениях с соседями, но и Армении необходимо предпринять шаги в этом направлении», - заявил министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров во вторник, выступая в Институте Гарримана при Колумбийском Университете США.
В своем выступлении Мамедъяров затронул тему нагорно-карабахского конфликта. По словам министра, разрешение конфликта является основным приоритетом азербайджанской внешней политики.
«Геополитическое расположение Азербайджана таково, что решение нагорно-карабахской проблемы важно не только для его развития, но и для развития всего региона», - сказал Мамедъяров.
Он также отметил, что позиция Азербайджана в этом вопросе ясна: «20 процентов азербайджанских земель находятся под оккупацией и более миллиона человек являются беженцами, только после возвращения этих людей в родные дома могут вестись какие-либо переговоры, связанные со статусом Нагорного Карабаха», - сказал глава МИД Азербайджана.
«В этом направлении ведутся переговоры между Азербайджаном и Арменией, в решении данного вопроса важно влияние таких стран, как США, Россия и Франция», - подчеркнул Мамедьяров.