Վարդան Օսկանյանի ելույթը Սիվիլիթասի քննարկմանը
Մեր երկիրը կանգնած է կարևորագույն պատմական և քաղաքական որոշման առաջ, և Սիվիլիթասում մենք հավատում ենք քաղաքական բանավեճի կարևորությանը: Բայց այս արձանագրությունների դեպքում, կարծում եմ, որ քննարկումը շեղվել է ճիշտ ուղուց: Մենք ոչ միայն կանգնել ենք փաստի առաջ, այլև ասվում է, որ ոչինչ հնարավոր չէ փոխել և որ այդ փաստաթղթերը որևէ նախապայման չեն պարունակում:
Այս արձանագրությունները կարդալով՝ գալիս ես հետևյալ եզրակացության. որ այս փաստաթուղթը կամ գրվել է ինչ-որ տեղ, ինչ-որ մեկի կողմից, հավանաբար թուրքերի մասնակցությամբ, և պարտադրվել հայկական կողմին, կամ հայկական կողմն իրոք բանակցել է այս փաստաթուղթը, բայց ինքն իրեն խորապես համոզած և ներշնչած լինելով, որ Հայաստանի հետագա զարգացումը և գոյությունը էապես կախված է միայն հայ-թուրքական սահմանի բացումից:
Սրանք են միակ հավանական բացատրությունները: Այլապես հնարավոր չէ հասկանալ այս փաստաթղթերի տրամաբանությունը, որոնք Թուրքիային միանշանակ և միանվագ տալիս են հենց այն, ինչ նա ցանկացել է վերջին 18 տարիների ընթացքում: Եկեք մենք մեզ չխաբենք, մեր ժողովրդին չապակողմնորոշենք: Եկեք չոտնահարենք մեր իսկ արժանապատվությունը: Եկեք իրերը կոչենք իրենց անուններով:
Եթե անգամ մի պահ ենթադրենք, որ սահմանը բացվելու է, մենք պետք է ազգովի ընդունենք, որ այն բացվում է ի պատասխան մեր կողմից կարևորագույն զիջումների և' պատմության և' արժանապատվության առումով՝ նաև մեր ինքնագիտակցության, թե ով ենք մենք և ինչպես ենք մենք տեսնում մեր դերն ու տեղը այս տարածաշրջանում: Մենք դրանով զիջում ենք մեր հավասար տեղը Թուրքիայի հետ մեր ապագա հարաբերություններում:
Այս փաստաթղթի հիմքում պարտվողական կեցվածք կա: Այն ինձ հիշեցնում է իննսունյոթ թվականի տրամադրությունները, երբ մեզ ասում էին, որ Հայաստանը բարգավաճման ոչ մի հույս չի կարող ունենալ և այն կայուն ու լրիվ անկախ պետություն չի դառնա մինչև հապշտապ չլուծվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Դրան հաջորդած տասը տարիներն ապացուցեցին, որ դա այդպես չէ: Հակառակ այդ ժամանակահատվածի բազմաթիվ թերությունների, համենայն դեպս սահմանը փակ լինելով՝ փաստացի լուրջ տնտեսական առաջխաղացում գրանցվեց: Մեր տնտեսությունը երկնիշ աճ էր ապրում հին և նոր տնտեսական բարեփոխումների շնորհիվ: Այդ ժամանակահատվածում երկրի կայունությունը առավել ամրապնդվեց, միասնականության վերանորոգված զգացողություն դրսևորվեց, թեպետ փխրուն և ոչ լիարժեք, ինչպես նաև սփյուռքի առավել լայն ներգրավվածություն ապահովվեց:
Այսօր Հայաստանը կրկին խիստ դժվար դրության մեջ է: Մեր տնտեսությունը անկում է ապրում անբացատրելի 18.4 տոկոսով, երբ համաշխարհային միջին անկումն ընդամենը երկու-երեք տոկոս է: Սփյուռքն ու Հայաստանը երբեք այսքան հեռու չեն եղել միմյանցից: Մեր հասարակությունը երբեք այսքան բևեռացված չի եղել: Մեր ժողովորդը երբեք այսքան հուսահատ չի եղել երկրի ապագայի նկատմամբ: Այս պայմաններում հին սենտիմենտները գլուխ են բարձրացրել և մեզ ասում են նորից, թե փակ սահմանի ու Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հակամարտության պայմաններում Հայաստանը երբեք չի դառնա լիիրավ անկախ պետություն և չի կարողանա զարգանալ տնտեսապես:
Այսօր առավել մեծ վստահությամբ կարող եմ ասել, քանի որ մենք արդեն անցել ենք այդ ճանապարհը, որ դա այդպես չէ:
Մենք պետք է վստահություն ունենանք մեր ռեսուրսների, մեր ժողովրդի, մեր երկրի, մեր ապագայի նկատմամբ: Եթե մենք հաջողությամբ իրականացրել ենք առաջին սերնդի բարեփոխումները, դեռ մեր առաջ ունենք երկրորդ, երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ սերնդի բարեփոխումները: Դրանք հսկայական ներուժ ունեն մեր բարգավաճման համար: Դեռևս ունենք մեր միասնականության և միակամության ամենահզոր ներուժը:
Այդ ամենով հանդերձ՝ կա մի բնագավառ, որտեղ ոչ նախորդ իշխանությունները, ոչ էլ այս մեկը ռիսկ չեն արել լրջորեն ու ազնվորեն ոտք դնել: Շատ քիչ բան է արվել քաղաքական բարեփոխումների փշոտ, բայց կենսական բնագավառում: Մեր պետությունը ցավոք դեռ շատ հեռու է ժողովրդավարական պետություն լինելուց: Մինչդեռ մեր ամբողջ ապագան ու անվտանգությունը կախված են այդ մեկ բառից: Մենք բավարար ներդրումներ չենք արել մեր ժողովարդավարական հաստատություններն ամրապնդելու համար և այսօր առաջ գնալու փոխարեն, ետ ենք գնում: Մեր ժողովուրդը, ինչպես որևէ ժողովուրդ, ստեղծագործ է, երբ ազատ է: Բայց մենք չենք ստեղծել այն պայմանները, այն հավասար խաղի կանոնները, այն հաստատված իրավական հասարակությունը, որ պաշտպանում է ազատությունները, որոնք բարգավաճման հնարավորություն են ստեղծում: Փակ սահմանը խոչընդոտ չի եղել նրանց մուտք գործելու համար: Մեր իրար հաջորդող կառավարություններն են, որ չեն սնուցել այն սերմը, որ մեր հողի վրա է:
Մեր խնդիրներն այստեղ են, մեր տանը: Լուծումները նույնպես պետք է փնտրել ներսում: Ոչ ոք չի ասում ՈՉ բաց սահմաններին կամ որևէ համաձայնագրի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ: Բայց մենք դա պիտի անենք ճիշտ ձևով, արժանապատիվ ձևով, ոչ դրսից պարտադրված բանաձևով, այլ այնպիսի բանաձևով, որ հիմնված կլինի կողմերի միջև հավասար ուժային դիրքերի վրա:
Խնդրո առարկա փաստաթղթերը ստորագրելով, մենք չենք լուծում մեր խնդիրները: Հակառակը՝ սրանք նոր վտանգներ ու խնդիրներ են ծնելու, որոնց հետ միայն միասնական, ազատ ու հույսով լի հասարակությունը կարող է գործ ունենալ:
Սա չի նշանակում, որ Թուրքիայի հետ արձանագրություններ չպետք է ստորագրվեն: Իհարկե պետք է ստորագրվեն: Անգամ այս երկու արձանագրությունները, իրենց մեծ ու փոքր, անընդունելի, վիճահարույց և կասկածելի պայմաններով կարող էին ընդունելի լինել, եթե գոնե մի նախադասություն ջնջվեր և մի քանի բառեր փոխվեին:
Բայց նրանք չեն կարող ստորագրվել այնպես, ինչպես ձևակերպված են:
Եթե անգամ ենթադրենք, որ Թուրքիան արձանագրությունները ստորագրելուց հետո դրանք վավերացնելու է, մենք մեզ պետք է հարց տանք. արդյոք Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը արժե այն գինը, որ մենք վճարելու ենք: Սա է այն գինը, որ նրանք ուզել են 1991-ից ի վեր, երբ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Թուրքիան ճանաչեց և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց բոլոր նախկին խորհրդային հանրապետությունների հետ, բացառությամբ Հայաստանի: Հենց ամենասկզբից նրանք երկու պահանջ ունեին՝ որ հայերը հրաժարվեն տարածքային պահանջներից և որ հայերը հրաժարվեն ցեղասպանության ճանաչման միջազգային արշավից: Երրորդ պահանջն ավելացավ 1993-ին՝ որ հայերը դուրս գան Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող տարածքներից:
Այդ օրվանից այդ երեք պահանջները հետևողականորեն կրկնվել են: Այսօր, առաջին երկու պահանջները ֆորմալիզացվում են արձանագրությունում: Սևը սպիտակի վրա գրված է այնտեղ, և Հայաստանի իշխանությունները ակնհայտորեն համաձայնել է այդ պահանջներին: Արձանագրությունն այնպես է գրված, որ ոչ միայն մենք համաձայնում ենք հարգել Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը, բայց մենք հաջորդ նախադասությամբ համաձայնում ենք միանգամից հրաժարվել մեր պատմական իրավունքներից, ինչպես նաև պատմական արդարության վերականգնման թեկուզ և տեսական հնարավորությունից:
Այսօր աշխարհում 190-ից ավելի երկիր կա և գրեթե նույնքան տարածքային վեճեր կան նրանց մեջ: Որը նշանակում է, որ իրար հետ նորմալ հարաբերություններ ունեցող երկրները շարունակում են չհամաձայնել իրենց սահմանների հարցում: Այդ վեճերի մեկ չորրորդը Եվրոպայում է: Նրանք դեսպանատներ ունեն, իրար հետ առևտուր են անում, բարեկամական հարաբերություններ ունեն, բայց նրանց դիվանագետները շարունակում են բանակցել և վիճել, իրար հարգելով' պատմության և տարածքների իրենց տարբերվող մեկնաբանությունների շուրջ: Այդ երկրներն արձանագրություններ են ստորագրել և դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն:
Մեր տարածաշրջանում անգամ մեր բարեկամական, եղբայրական Վրաստանի հետ, մենք չենք ճանաչել ,գոյություն ունեցող ընդհանուր սահմանըե: Նոր- նոր երկու երկրների միջև դեմարկացիա է իրականացվում: Վրաստանն ու Ադրբեջանը նույնպես իրենց փոխադարձ սահմանները չեն ճանաչել և այս դեպքում դեմարկացիան նույնիսկ չի էլ սկսվել: Բայց դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն իրար հետ: Մյուս բոլոր 190 երկրները համաձայնել են հարգել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ոչ իրենց գոյություն ունեցող ընդհանուր սահմանը: Դա է միջազգային ընդունված ձևը: Միջազգային հարաբերություններում հստակ տարբերություն կա տարածքային ամբողջականությունը հարգելու և գոյություն ունեցող ընդհանուր սահմանը ճանաչելու միջև: Տեսեք, մենք հաճախ ասում ենք, որ ճանաչում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Հետո մենք շարունակում ենք նախադասությունն ու նշում, որ ի՞նչ կապ ունի Լեռնային Ղարաբաղը դրա հետ, քանի որ այն երբեք անկախ Ադրբեջանի մաս չի եղել:
Այսօր մենք կարող ենք ճանաչել Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը: Բայց ինչպես կշարունակենք այդ նախադասությունը, այն իրավունքն է, որ ոչ ոք իրավունք չունի խլելու մեզանից կամ մեր ապագա սերունդներից:
Երկու պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատող արձանագրությունը երկարաժամկետ հարաբերության սկիզբ է դնում, որի ընթացքում երկու երկրներն իրար հետ կքննարկեն ու կլուծեն շատ հին ու նոր երկկողմանի խնդիրներ: Երբ այդ հարաբերություններն ամրագրող փաստաթուղթը պարունակում է ձևակերպումներ, որոնք այդ հարաբերությունը դարձնում են անհավասար, բերելով միակողմանի զիջումների, կարելի է միայն մտահոգվել այդ հարաբերությունների ապագայով:
Մենք հարաբերություններ ենք ուզում Թուրքիայի հետ, մենք դրանք ուզում ենք այնպիսի Թուրքիայի հետ, որն ուզում է հավասար ու փոխադարձ հարաբերություններ Հայաստանի հետ: Մենք հարաբերություններ ենք ուզում այնպիսի Թուրքիայի հետ, որը հասկանում է, որ Եվրոպան, որին երկուսս էլ հավակնում ենք, վեճերից զերծ Եվրոպա չէ, այլ Եվրոպա է, որտեղ հարևանները համաձայնում են չհամաձայնել, շարունակելով ապրել դրացիաբար ու արժանապատվորեն:
Նույն մտահոգությունը կա արձանագրության պատմական ենթահանձնաժողովի և ,պատմական արխիվների անկախ գիտական քննությանե վերաբերյալ: Մեր հարևանը, որ Ցեղասպանություն իրականացրած պետության իրավահաջորդն է, չի դատապարտել այդ միջազգայնորեն ճանաչված հանցագործությունը և ցանկանում է օգտագործել այս արձանագրությունը ամրագրելու համար պատմության հետ երես առ երես կանգնելու իր դժկամությունը: Իսկ ավելի վատն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունը հավանություն է տվել ու համաձայնել է ներքաշվել ժխտման ու պատմության վերագրման մի անվերջանալի գործընթացի մեջ: Հիմա արդեն, երբ այս փաստաթղթերը չեն էլ ստորագրված, խոսում են, որ Թուրքիան առաջարկելու է, որ երկրները վերանայեն իրենց իսկ բանաձևերը ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման մասին: Թուրքիան ամեն առիթով հղում կանի այս արձանագրությանը և կշարունակի պատմությունը վերաձևելու իր փորձերը: Հայաստանն ու հայերը ստիպված կլինեն անասելի ջանքեր ու ժամանակ ծախսել հաստատելու համար պատմական իրողությունները:
Սրանք են այն վայրիվերումները, որ մեզ սպասում են, նույնիսկ եթե Թուրքիան մտադիր է վավերացնել արձանագրությունները: Իսկ եթե այս ամենի նպատակը աշխարհին ցույց տալն է, որ նրանք պատրաստ են բացել սահմանը, մինչդեռ նրանց խորհրդարանը չի վավերացնի փաստաթուղթը մինչև Ադրբեջանը չբավարարվի Լեռնային Ղարաբաղի լուծումո՞վ:
Այստեղ է հիմնական վտանգը: Սրանք դատարկ վախեր չեն: Սա վառ երևակայության արգասիք չէ: Վարչապետ Էրդողանն ու արտգործնախարար Դավութողլուն մեզ ամեն օր հիշեցնում են այս պայմանի մասին: Նույնիսկ արձանագրությունների հրապարակումից հետո նրանք շարունակում ենք դա անել: Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նրանց պահանջները Ադրբեջանի պահանջներն են:  Վերջին մեկ տարվա ընթացքում չի եղել մի դեպք, որ Էրդողանը խոսի հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, որտեղ ակնարկ չանի Ղարաբաղի հարակից տարածքների վերադարձի և հաճախ նույնիսկ Ղարաբաղի վերադարձի մասին: Չի եղել մի դեպք, որ Էրդողանը իր երկկողմ հանդիպումներում որպես առաջնային օրակարգային հարց չունենա Ղարաբաղի հարցը: Փաստորեն Թուրքիան մտահոգ չէ, որ իր նման հայտարարությունների արդյունքում Հայաստանը կհրաժարվի գործընթացից և կամ փաստաթղթի ստորագրումից: Սրանով Թուրքիան դեմ է գնում հենց այդ փաստաթղթի տառին ու ոգուն' կողմնապահություն ցուցաբերելով մի հարևանի նկատմամաբ, ի վնաս մյուսի:
Այլ կերպ ասած, եթե այս փաստաթղթի և այս գործընթացի նպատակը ապագային նայելն է, ապա դա տեղի չի ունենում:
Այս ամենի շուրջ ինձ զարմացնում է միայն այն, որ մեր երկրի ղեկավարությունը կամ չի տեսնում այս իրողությունները, կամ չի ուզում տեսնել, կամ ուզում է հավատալ, որ դրանք ուրիշ բան են նշանակում, քան կան:
Տասնհինգ տարի շարունակ Թուրքիան պահել է շրջափակումը, հուսալով, որ Հայաստանը կջլատվի տնտեսապես ու քաղաքականապես: Դա տեղի չունեցավ և չի էլ ունենալու: Այսօր նրա'նց է պետք դուրս գալ քաղաքական այն նեղ վիճակից, որ իրենք են իրենց դրել: Նրանք ունեն այդ բաց սահմանի կարիքը, և նրանք կարծես գտել են այդ անելու ձևը՝ մեր հաշվին:
Այսօր նրանց է պետք սահմանի բացումը: Նրա'նք են, որ գտնվում են այդ հզոր եվրոպական ճնշման տակ, ադամակցության ժամանակացույցի պատճառով: Այսօր նրանց է պետք սահմանի բացումը, որովհետև նրանք են, որ տնտեսական խնդիրներ ունեն իրենց արևելյան սահմանին, որոնք լուծման կարիք ունեն: Այսօր նրանց է պետք սահմանի բացումը: Նրանք են, որ մեծ վախ ունեն ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից, որ շարժվում է առաջ և հանգել է մեծ ճնշման ԱՄՆ-ի կողմից: Եվ վերջապես նրանց է պետք սահմանի բացումը, որպեսզի ամրագրեն իրենց առաջատար դերը մեր տարածաշրջանում:
Փոխարենը մեր իշխանություններն են զիջումներ անում, հապճեպորեն ցանկանալով արագացնել գործընթացը: Եթե իշխանություններն այնքան հեռատես չեն եղել սկզբում, որպեսզի չգտնվին այս կացության մեջ, հիմա գոնե պիտի ձև գտնեն իրադրությունը շտկելու համար:
Այլընտրանք չկա: Մենք մեր պատմության խաչմերուկում ենք: Սեղանին առաջին երկկողմ փաստաթուղթն է, որ անկախ ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետությունը մտադիր է ստորագրել Թուրքիայի Հանրապետության հետ: Սրանք փաստաթղթեր են ոչ թե երրորդ պետությունների կողմերից, ինչպես բազմաթիվ պատմական փաստաթղթեր անցյալում, երբ Հայաստանն առարկա էր, ոչ կողմ: Առաջին անգամ Թուրքիայի հետ իր պատմության մեջ Հայաստանը ստորագրելու է փաստաթուղթ պատմության մեջ իր տեղի մասին ըստ իր ընկալման:
Ես ուզում եմ, որ իմ քննադատության հիմքերը պարզ լինեն բոլորին: Մենք պետք է շարժվենք դեպի նորմալ հարաբերություններ Թուրքիայի հետ: Բայց այս փաստաթուղթը այս ձևակերպումներով չպետք է ստորագրվի: Ոչ ոք իրավունք չունի ստորագրել այս փաստաթուղթը նման ձևակերպումներով:
Իմ քննադատությունները լսելով՝ մարդիկ ինձ հաճախ մեղադրում են նախանձամտության մեջ: Իմ կարծիքով դա արվում է, որ ստիպված չտեսնեն իմ քննադատության բուն էությունը: Փորձում են պարզունակ մի բանի վերածել, որ հնարավոր լինի հեշտությամբ արհամարհել:
Այնուամենայնիվ, ուզում եմ խոստովանել: Երբեմն իսկապես նախանձի զգացողություն եմ ունենում: Բայց թուրքական դիվանագիտության համար: Ես երբեք ռիսկ չէի անի նման փաստաթուղթ դնել սեղանին: Ես այն չէի ստորագրի և ես չեմ նախանձում այն մարդուն, որ շուտով պետք է ստորագրի այն:

Выступление Вардана Осканяна на обсуждении «Сивилитаса»
Наша страна стоит перед важнейшим историческим и политическим решением, и в Сивилитасе мы верим в важность политической дискуссии. Но в случае с этими протоколами, я думаю, что обсуждения отклонились от правильного пути. Мы не только встали перед фактом, но нам также говорится, что нельзя ничего изменить и что эти документы не содержат каких-либо предусловий.
Читая эти протоколы, приходишь к тому заключению, что этот документ писался где-то и кем-то, вероятно, с участием турок, и был навязан армянской стороне, или армянская сторона действительно вела переговоры по этому документу, но глубоко убеждая и внушая себе при этом, что дальнейшее развитие и существование Армении существенным образом связанно только с открытием армяно-турецкой границы.
Вот это единственные возможные объяснения. Иначе, невозможно понять логику этих документов, которые однозначно и одновременно дают Турции как раз то, чего она хотела на протяжении последних 18-ти лет. Давайте не будем себя обманывать, не будем дезориентировать наш народ. Давайте не будем попирать наше же достоинство. Давайте называть вещи своими именами.
Если даже в какой-то момент предположим, что граница откроется, то мы всей нацией должны будем принять, что она открывается в ответ на важнейшие уступки с нашей стороны:  и в историческом плане, и в плане нашего достоинства на уровне самосознания (кто мы есть и как мы видим наши роль и место в регионе). Мы этим уступаем наше равное положение в наших будущих отношениях с Турцией.
В основе этого документа заложена пораженческая позиция. Он напоминает мне настроения 1998-го года, когда нам говорили, что Армения не может иметь никакой надежды на процветание, и она не станет стабильным и полностью независимым государством без скорого решения Нагорно-карабахского конфликта. Последовавшие за этим десять лет доказали, что это не так. Наперекор многим недостаткам этого периода, при закрытых границах фактически было зафиксировано серьезное экономическое развитие. Наша экономика благодаря старым и новым экономическим реформам переживала двузначный экономический рост. За этот период стабильность государства еще более укрепилась, наше единство, хотя хрупкое и неполноценное, но проявило обновленное чувство, было также обеспечено самое широкое вовлечение диаспоры.
Сегодня Армения снова в очень трудном положении. Наша экономика переживает спад в необъяснимые  18,4%, когда среднемировой спад составляет всего 2-3%.  Диаспора и Армения еще никогда не были так далеки друг от друга. Наше общество  не было так поляризовано. Наш народ еще никогда не был так отчаян в отношении будущего нашей страны. В этих условиях поднимаются старые сантименты, и нам снова говорится, что в условиях закрытой границы и неразрешенного Карабахского конфликта Армения никогда не станет полноправным независимым государством и не сможет развиваться экономически.
Сегодня я с еще большей уверенностью могу сказать (так как мы прошли этот путь), что это не так.
Мы должны обладать уверенностью в отношении наших ресурсов, нашего народа, нашей страны, нашего будущего. Если мы с успехом осуществили реформы первого поколения, то перед нами еще есть реформы второго, третьего, четвертого, пятого поколений. Они имеют колоссальный потенциал для нашего процветания. Пока у нас есть самый сильный потенциал единства и единой воли.
При всем при этом, есть одна сфера, в которую ни предыдущие, ни нынешние власти не рискуют серьезно и честно вмешаться. Очень мало было сделано в тернистой, но имеющей жизненное значение сфере политических реформ. К сожалению, наше государство далеко от того, чтобы быть демократическим. В то время как все наши будущее и безопасность зависят от одного этого слова. Мы не сделали достаточных инвестиций в укрепление наших демократических институтов, и, вместо того, чтобы идти сегодня вперед, мы катимся назад. Наш народ, как и любой другой, созидает и творит, когда он свободен. Но мы не создали тех условий, тех правил равной игры, того утвердившегося правового общества, которые защищают свободы, дающие возможность для процветания. Закрытая граница не была препятствием для их воплощения. Именно наши следующие друг за другом правительства  не питали то семя, которое лежит в нашей земле.
Наши проблемы здесь, у нас дома. Решения также надо искать внутри. Никто не говорит «НЕТ» открытым границам или какому-либо соглашению относительно Нагорного Карабаха. Но мы это должны делать в правильной форме, достойным образом, не согласно продиктованной извне формуле, а таким образом, при котором это будет основываться на равных силовых позициях сторон.
Подписывая эти документы, мы не решаем наших проблем. Наоборот - это породит новые угрозы и проблемы, дело с которыми может иметь только единое, свободное и полное надежды общество.
Это не означает, что парафированные с Турцией протоколы не должны подписываться. Конечно, они должны быть подписаны. Даже эти два протокола с их большими и маленькими, неприемлемыми, спорными и сомнительными условиями могут быть приемлемы, если будет убрано одно предложение или будут изменены несколько слов.
Но они не могут быть подписаны в том виде, в каком они сформулированы.
Если даже предположим, что Турция после подписания протоколов их ратифицирует, то мы должны задать сами себе вопрос: на самом ли деле открытие границы с Турцией стоит той цены, которую мы заплатим? Это та цена, которую они хотели с 1991-го года, когда после распада СССР, Турция признала и установила отношения со всеми бывшими советскими республиками, кроме Армении. С самого начала они имели два требования: чтобы армяне отказались от территориальных претензий и от международного шествия по признанию Геноцида. Третье требование прибавилось в 1993-ем году: армяне должны покинуть окружающие НК территории.
С этого дня эти три требования последовательно повторялись. Сегодня первые два требования формализуются в протоколах. Там это черным по белому написано, и власти  Армении явным образом согласны с этими требованиями. Протокол написан таким образом, что мы не только соглашаемся уважать территориальную целостность Турции, но и следующим предложением соглашаемся сразу же отказаться от наших исторических прав, а также возможности (хотя и теоретической) на восстановление исторической справедливости.
Сегодня в мире есть более 190 стран и практически столько же территориальных споров между ними. Это означает, что страны, имеющие между собой нормальные отношения, продолжают оставаться несогласными в вопросе своих границ. Четвертая часть этих споров находится в Европе. Они имеют посольства, торгуют друг с другом, имеют дружественные отношения, но их дипломаты продолжают вести дискуссии и спорить, уважая друг друга в своих отличающихся по историческим и территориальным вопросам комментариях. Эти страны подписывали протоколы и имеют дипломатические отношения.
В нашем регионе мы не признали общую границу даже с родственной, братской Грузией.  Только-только между двумя странами осуществляется демаркация. Грузия и Азербайджан также не  признали взаимных границ, и в данном случае демаркация даже не была начата. Но они имеют друг с другом дипломатические отношения. Все остальные 190 стран согласились  уважать территориальную целостность друг друга, а не имеющуюся между ними общую границу. Вот принятая международная форма. В международных отношениях имеется четкая разница между уважением территориальной целостности и признанием существующей общей границы. Смотрите, мы часто говорим, что признаем территориальную целостность Азербайджана. Затем мы продолжаем предложение и отмечаем, что какое отношение к этому имеет Нагорный Карабах, так как он никогда не был частью независимого Азербайджана.
Сегодня мы можем признать территориальную целостность Турции. Но как мы продолжим это предложение - то право, которое никто не имеет права отнимать у нас и у наших будущих поколений.
Протокол, устанавливающий дипломатические отношения между двумя государствами, закладывает начало долгосрочным отношениям,  в ходе которых две страны обсудят и решат друг с другом старые и новые двусторонние проблемы. Когда закрепляющий эти отношения документ содержит формулировки, которые делают эти отношения неравными, приводя к односторонним уступкам, то здесь можно только опасаться за будущее этих отношений.
Мы хотим отношений с Турцией, мы хотим их с такой Турцией, которая хочет равных и взаимных отношений с Арменией. Мы хотим отношений с такой Турцией, которая понимает, что Европа, к которой мы оба стремимся, не является Европой без конфликтов, а является Европой, где соседи согласны быть несогласными друг с другом и продолжать жить достойно и по-соседски.
Та же обеспокоенность есть и в отношении исторической подкомиссии и независимого научного изучения исторических архивов, о которых говорится в протоколах. Наш сосед, который является правопреемницей государства, осуществившего Геноцид, не осудил это признанное на международном уровне преступление и  пытается использовать эти протоколы для закрепления   своего нежелания встать лицом к лицу с историей.  Но хуже то, что власти Армении дали свое согласие и втянулись в нескончаемый процесс по отрицанию и переписыванию истории. Уже сейчас, когда эти документы еще не подписаны, говорят, что Турция предложит пересмотреть странам свои резолюции по признанию и осуждению геноцида. Турция по каждому поводу будет ссылаться на этот протокол и продолжит свои попытки по переделыванию истории. Армения и армяне будут вынуждены прилагать неимоверные усилия и тратить время, чтобы суметь утвердить исторические реалии.
Вот та неразбериха, которая нас ждет, если даже Турция решит ратифицировать протоколы. А если целью всего этого является показать всему миру, что они готовы открыть границу, в то время, как их парламент не ратифицирует документ, пока Азербайджан не удовлетворится Нагорно-карабахским решением?
Именно здесь основная опасность. Это не пустые страхи. Это не плод яркого воображения. Премьер-министр Эрдоган и министр иностранных дел Давудоглу каждый день напоминают нам об этом условии. Даже после публикации протоколов они продолжают говорить об этом. Их требования относительно Нагорного Карабаха - требования Азербайджана. В течение последнего года не было ни одного случая, чтобы Эрдоган, говоря об армяно-турецких отношениях, не упомянул о возврате территорий, прилегающих к Карабаху, а часто - даже о возврате Карабаха. Не было такого случая, чтобы Эрдоган во время своих двусторонних встреч не имел в качестве первостепенного вопроса, стоящего на повестке, проблему Карабаха. Фактически, Турция не беспокоится о том, что в результате ее подобных заявлений Армения откажется от процесса или от подписания документа. Этим Турция идет против именно буквы и духа этого документа, проявляя предвзятость в отношении одного соседа, во вред другому.
Говоря иначе, если целью этого документа и этого процесса является взгляд на будущее, то этого не происходит.
Во всем этом меня беспокоит только то, что руководство нашей страны или не видит реальности, или не хочет видеть, или хочет верить, что они означают нечто иное, чем это есть на самом деле.
На протяжении 15 лет Турция держала блокаду, надеясь, что Армения обессилит экономически и политически. Этого не случилось, и не случится. Сегодня им нужно выйти из той узкой политической ситуации, в которую они сами себя поставили. У них есть необходимость этой открытой границы, и они, кажется, нашли способ сделать это за наш счет.
Сегодня им нужно открытие границы. Это они находятся под мощным европейским давлением из-за графика членства. Сегодня им нужно открытие границы, так как у них имеются экономические проблемы на восточных границах, которые нуждаются в решении.  Сегодня они нуждаются в открытых границах. Это они испытывают большой страх перед процессом признания Геноцида, который продвигается вперед и подвергается большому давлению со стороны США. И, наконец, им нужно открытие границы, чтобы закрепить свою лидирующую роль в регионе.
Вместо этого, наши власти идут на уступки, поспешно желая ускорить процесс. Если власти не были так дальновидны вначале, чтобы не попасть в это положение, они должны, хотя бы сейчас, найти способ исправить ситуацию.
Альтернативы нет. Мы находимся на перекрестке нашей истории. На столе лежит первый двусторонний документ, который суверенная Республика Армения намерена подписать с Турецкой Республикой. Это документы не со стороны третьих государств, как многие исторические документы в прошлом, когда Армения была объектом, а не стороной. Впервые в своей истории Армения подпишет с Турцией документ о своем месте в истории согласно своему восприятию.
Я хочу, чтобы основы моей критики были понятны для всех. Мы должны двигаться в сторону нормальных отношений с Турцией. Но этот документ в данных формулировках не должен подписываться. Никто не имеет права подписывать этот документ в данных формулировках.
Слушая мою критику, люди меня часто обвиняют в завистливости. На мой взгляд, это делается, чтобы вынужденно не видеть саму сущность моей критики. Они пытаются вылить все это во что-то простое, чтобы этим можно было с легкостью пренебречь.
Тем не менее, хочу признаться. Иногда я действительно испытываю чувство зависти. Но за турецкую дипломатию. Я бы никогда не рискнул поставить на стол переговоров этот документ. Я бы его не подписал, и я не завидую тому человеку, который скоро должен будет его подписать.