Արմեն Այվազյան. «Ալեքսանդր Իսկանդարյանն առաջին անգամ չէ, որ կեղծում է հայոց պատմությունը»
-Այսօր «Ազատություն» ռադիոկայանին Իսկանդարյանն ասում էր, որ Այբարս Գյորգյուլուն պարզապես ուսումնասիրություն է կատարել և ուսումնասիրել  գործընթացներն այնպես, ինչպես կան, այլ ոչ թե այնպես, ինչպես ոմանք կուզենային ներկայացնել։ Փաստորեն, Ալեքսանդր Իսկանդարյանը բացահայտորեն պաշտպանում է Գյորգյուլուի՝ Ցեղասպանության այդ ժխտումը, ինչը ոչ միայն կարծիք է, այլ հանցանք,-խոսելով իր՝ «Կովկասյան ինստիտուտ» հիմնադրամին դատի տալու մասին՝ ասել է «Արարատ» ռազմավարական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանը։
Նա նշել է, որ «Կովկասյան ինստիտուտ» հիմնադրամի հրատարակած «Կովկասյան հարևանություն. Թուրքիան և Հարավային Կովկասը» գրքում  կան ոչ հայանպաստ պնդումներ և խեղաթյուրված փաստեր։
-Ալեքսանդր Իսկանդարյանն առաջին անգամ չէ, որ կեղծում է հայոց պատմությունը։ Կան բազմաթիվ այլ դեպքեր. օրինակ՝ Մոսկվայում լույս տեսած մի հոդվածի մեջ, որի համահեղինակն էր ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ Բաբկեն Հարությունյանը (որը թեև հետագայում ժխտեց՝ ասելով, որ կապ չունի այդ հոդվածի հետ) նույնպես կային կեղծ պատմության բազմաթիվ փաստերով ողողված խնդիրներ,-նշել է Արմեն Այվազյանը։

Армен Айвазян: «Александр Искандарян не первый раз фальсифицирует армянскую историю»
«Сегодня Искандарян заявил радиостанции «Свобода», что Айбарс Горджулу просто исследовал процессы так, как они есть, а не так как некоторые хотели бы преподнести. Фактически, Александр Искандарян открыто защищает отрицание Геноцида Айбарсом Горджулу, которое является не только мнением, но и преступлением», - сказал директор Центра стратегических исследований «Арарат» Армен Айвазян, говоря о своем иске против фонда «Кавказский институт».
Он отметил, что в опубликованной фондом «Кавказский институт» книге «Кавказское соседство: Турция и Южный Кавказ» есть неблагоприятные для армян утверждения и искаженные факты.
«Александр Искандарян не первый раз фальсифицирует армянскую историю. Есть многочисленные другие случаи, например, в одной вышедшей в Москве статье, соавтором которой был завкафедры армянской истории ЕГУ Бабкен Арутюнян (хотя в дальнейшем он отверг, сказав, что не имеет отношения к этой статье) также была наполнена многочисленными лживыми фактами», - сказал Армен Айвазян.