«Ազատ հասարակության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպության հայտարարությունը
Վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում ՀՀ Նախագահ Ս.Սարգսյանը, հավատարիմ մնալով իր նախընտրական խոստումներին և ծրագրերին, հետևողականորեն իրականացնում է նախաձեռնողական, պրագմատիկ արտաքին քաղաքականություն: ՀՀ Նախագահի գործադրած ջանքերի և դիվանագիտական հմտությունների շնորհիվ մեր պետությունը ոչ միայն զերծ մնաց տարածաշրջանում առաջացած նոր կոնֆլիկտներից և բախումներից' չներքաշվելով նրանց մեջ, այլև տարածաշրջանում սկսեց խաղալ անհամեմատ ավելի մեծ դեր, քան երբևէ: Հանդես գալով որպես ինքնուրույն սուբյեկտ և ինքնիշխան պետություն, որը հետևողականորեն պաշտպանում է իր ազգային ու պետական շահերը, համադրելով դրանք տարածաշրջանում բաժանարար գծերի վերացման, խաղաղ ճանապարհով կոնֆլիկտների լուծման, ուժի չկիրառման սկզբունքների հետ, Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր միջազգային հանրության կողմից ընկալվում է որպես հուսալի, կայուն և կանխատեսելի գործընկեր:
Հաշվի առնելով վերոշարադրյալը, ինչպես նաև համոզված լինելով, որ արտաքին քաղաքականության ոլորտում ՀՀ Նախագահ Ս.Սարգսյանի գործադրած քայլերը բխում են բացառապես Հայաստանի ազգային և պետական շահերից, «Ազատ հասարակության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպությունը ողջունում և պաշտպանում է ՀՀ Նախագահի կողմից վարվող արտաքին նախաձեռնողական քաղաքականությունը և, մասնավորապես, Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական ու միջպետական հարաբերությունների հաստատմանն ուղղված քայլերը, այդ թվում' օգոստոսի 31-ին ստորագրված արձանագրությունները:
Վստահ և համոզված լինելով, որ սույն արձանագրությունները նոր պատուհան են բացում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, «Ազատ հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ն սատարում է ՀՀ Նախագահի կողմից այս ուղղությամբ, ձեռնարկվելիք, ինչպես նաև մինչ այժմ ձեռնարկված բոլոր քայլերը:
Մեր կողմից հայտնում ենք, որ «Ազատ հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ն պատրաստ է ներդնելու իր ողջ ներուժն ու եռանդը' նպաստելու համար առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:

Заявление общественной организации «Институт свободного общества»
На протяжении последних полтора года президент РА С. Саргсян, оставаясь верным своим предвыборным обещаниям и программам, последовательно осуществляет инициативную, прагматичную внешнюю политику. Благодаря приложенным усилиям и дипломатическим умениям президента РА наше государство не только осталось в стороне от возникших в регионе новых конфликтов и столкновений, не втянувшись в них, но стала играть в регионе несравненно большую роль, чем когда-либо. Выступая в качестве самостоятельного субъекта и суверенного государства, которое последовательно защищает свои национальные и государственные интересы, совмещая их с принципами устранения разделительных линий в регионе, решения конфликтов мирным путем, и неприменения силы, сегодня Республика Армения воспринимается международным сообществом в качестве надежного, стабильного и предсказуемого партнера.
Учитывая вышесказанное, а также, будучи уверенным, что предпринятые в сфере внешней политики президентом РА Сержем Саргсяном шаги вытекают исключительно из национальных и государственных интересов, общественная организация «Институт свободного общества» приветствует и поддерживает инициативную политику, проводимую президентом РА, и в частности, шаги, направленные на установление дипломатических и межгосударственных отношений с Турцией без предусловий, в том числе подписанные 31 августа протоколы.
Будучи уверенными, что данные протоколы открывают новое окно в процессе урегулирования армяно-турецких отношений, общественная организация «Институт свободного общества» поддерживает все предпринимаемые, а также предпринятые до сих пор шаги президента РА.
С нашей стороны заявляем, что общественная организация «Институт свободного общества» готова приложить весь свой потенциал и усилия для того, чтобы способствовать урегулированию армяно-турецких отношений без предусловий.