Վիեննայում ավարտվել է Ջոն Քերրիի, Քեթրին Էշթոնի և Ջավադ Զարիֆի երկժամյա հանդիպումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին, Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Ջավադ Զարիֆը և ԵՄ համակարգող Քեթրին Էշթոնը նախօրեին ավարտել են եռակողմ հանդիպումը, որը շարունակվում էր մոտ երկուսուկես ժամ։ Այս մասին հաղորդել է ամերիկյան պատվիրակության ղեկավարը։
«Խորհրդակցությունները կշարունակվեն ուրբաթ տարբեր ձևաչափերով», – նշել է նա։
Նախատեսվում է, որ Վիեննա կժամանեն Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարները՝ Լորան Ֆաբիուսը և Ֆիլիպ Համմոնդը։
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Ջավադ Զարիֆը, ԵՄ համակարգող Քեթրին Էշթոնը և Ֆրանսիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարները կեսօրին հանդիպում կանցկացնեն Իրանի և «վեցնյակի» բանակցությունների շրջանակում։ Այս մասին «ՏԱՍՍ»–ին հայտնել է տեղեկատվական աղբյուրը։
Զրուցակցի խոսքերով՝ Ֆաբիուսը և Համմոնդը կժամանեն Վիեննա օրվա առաջին կեսին և, փաստորեն, միանգամից կուղևորվեն «Քոբուրգ», որտեղ անց են կացվում բանակցությունները։

Джон Керри, Кэтрин Эштон и Джавад Зариф завершили двухчасовую встречу в Вене
Госсекретарь США Джон Керри, глава МИД Ирана Джавад Зариф и координатор от Евросоюза Кэтрин Эштон завершили в четверг вечером трехстороннюю встречу, которая продолжалась около двух с половиной часов. Об этом сообщил представитель американской делегации, передает ТАСС.
Планируется, что в Вену прибудут также главы внешнеполитических ведомств Франции и Великобритании Лоран Фабиус и Филип Хаммонд.
Напомним, что «шестерка» и Иран нацелены на выработку всеобъемлющего соглашения по ядерной программе Исламской Республики к 24 ноября.