Փոխադարձ մեղադրանքներ Դաշնակցությունից և «Ժառանգությունից»
-Մենք ունենք հստակ գործողությունների ծրագիր. դրանք քայլեր են, որ արվում են։ Մենք նախաձեռնել ենք խորհրդարանական լսումներ, որոնք տեղի են ունենալու հոկտեմբերի 1-ին։ Դա «Ժառանգություն» խմբակցության նախաձեռնությունն էր,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանը,-ասել, թե «Ժառանգությունը» քայլեր չի կատարում, այդպես չէ։ Քայլերը կատարվում են. դրանք նախանշված են։
Հակադարձելով Զ. Փոստանջյանին՝ ՀՅԴ ներկայացուցիչ Ռուզան Առաքելյանն ասել է, թե  նրա ասածը չափազանցված է, որովհետև լսումները տեղի են ունենալու ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի պահանջով։
Երբ բանավեճի ընթացքում Զ. Փոստանջյանը մեղադրում էր Դաշնակցությանը իշխանության մեջ լինելու համար, Ռուզան Առաքելյանը նրան այսպես է պատասխանել.
-Դուք վերջին տարիների քաղաքական դաշտում եք ներկա, մինչդեռ անկախ Հայաստանն արդեն 18 տարեկան է, և առաջին օրերից Դաշնակցությունը դերակատար է մեր պետության կայացման համար ու երբևէ չի խուսափել՝ խոստովանելու իր սխալները։ Չենք տառապում անսխալականության մարմաջով։
ՀՅԴ ներկայացուցիչն ասել է, թե իշխանության մեջ գտնելով՝ իրենք կանխել են այնպիսի գործողություններ, որոնք կարող էին երկրին լուրջ փաստերի առջև կանգնեցնել, ինչպես այսօր։
-Այն ճակատագրական պահերը, որոնք իշխանության մեջ արդեն հնարավորինս բացահայտվել են, Դաշնակցությունը կանխել է, և իշխանությունները Դաշնակցության ձայնը լսել են։ Իշխանության մեջ լինելը Դաշնակցության համար երբեք ինքնանպատակ չի եղել։

Взаимные обвинения от Дашнакцутюн и «Наследия»
«У нас есть программа четких действий - это шаги, которые осуществляются. Мы предприняли проведение парламентских слушаний, которые состоятся 1 октября. Это инициатива фракции «Наследие», - во время встречи с журналистами сказала представитель фракции  «Наследие» Заруи Постанджян. «Говорить, что «Наследие» не предпринимает шагов, не так. Шаги осуществляются, они намечены», - добавила она.
В противовес  З.Постанджян представитель АРФД Рузан Аракелян сказала, что сказанное ею преувеличено, потому что слушания пройдут по требованию председателя комиссии по внешним сношениям НС Армена Рустамяна.
Когда во время дискуссии З.Постанджян обвинила Дашнакцутюн в нахождении  во власти, Рузан Аракелян сказала: «Вы в последние годы  были на политическом поле, в то время как Армении уже 18 лет, и с первых же дней Дашнакцутюн имел роль в становлении нашего государства и когда-либо не избегал признаваться в своих ошибках. Мы не страдаем манией безошибочности».
Представитель АРФД сказала, что, находясь во власти, они предотвратили такие действия, которые могли страну поставить перед серьезными фактами, как сегодня.
«Те решающие моменты, которые у власти по мере возможности были раскрыты, Дашнакцутюн предотвратил и власти услышали голос Дашнакцутюн. Нахождение во власти никогда для Дашнакцутюн не было самоцелью», - заявила Р.Аракелян.