Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Ստրասբուրգում է. այցը չունի կրոնական բաղադրիչ
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն այսօր մեկնել է արտերկրյա ուղևորության։ Նա ժամանել է Ստրասբուրգ, որտեղ նախատեսված են նրա ելույթները Եվրախորհրդարանում և Եվրախորհրդում։
Հռոմի պապի նոր ուխտագնացությունը դիտորդներն արդեն ռեկորդային են համարում։ Նախ՝ սա նրա ամենակարճ ուղևորությունն է Իտալիայի սահմաններից դուրս. համաձայն ծրագրի՝ Ֆրանցիսկոսը Ստրասբուրգում կանցկացնի 3 ժամ 50 րոպե։
Երկրորդ՝ Հռոմի պապի առկա ուղևորությունը հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու պատմության մեջ առաջին անգամ գրեթե չունի կրոնական բացադրիչ և չի նախատեսում մասնակցություն եկեղեցական արարողակարգերին։ Միևնույն ժամանակ, Վատիկանի դիվանագիտական աղբյուրներն ընդգծում են, որ խոսքը պաշտոնական այցի մասին չէ Ֆրանսիա, և հանդիպումներ ֆրանսիացի ղեկավարների հետ չեն նախատեսվում։
Պապը Ստրասբուրգ է ժամանել Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցի հրավերով։
Ենթադրվում է, որ Հռոմի պապը հանդես կգա հասարակության աղքատ բնակիչների հանդեպ եվրոպական միասնականության ու պատասխանատվության կոչերով։

Папа римский Франциск прибыл в Страсбург с кратким визитом
Папа римский Франциск прибыл во французский город Страсбург, где выступит перед Европарламентом и Советом Европы, а также проведет ряд встреч, сообщает РИА «Новости».
Визит папы римского Франциска в Страсбург станет самой короткой зарубежной поездкой, когда-либо совершенной предстоятелями Римско-католической церкви. Ожидается, что он продлится чуть менее четырех часов.
Как ранее заявил глава службы печати Святого престола, во время своего визита в Страсбург Франциск также встретится с премьер-министром Италии Маттео Ренци, главой Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером и председателем Европейского совета Херманом ван Ромпеем.