Հարցազրույց ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանի հետ
-Որոշ ժամանակ առաջ Դուք ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված մադրիդյան սկզբունքների փոխարեն առաջարկել էիք Ձեր մշակած երևանյան սկզբունքները։ Ի՞նչ արձագանք գտավ այդ առաջարկը, ինչպե՞ս արձագանքեց դրան ՀՀ նախագահը։
-Մենք պաշտոնական որևէ արձագանք չենք ստացել իմ հարցմանը։ Ասել են, որ, հավանաբար, մի քիչ ուշ կլինի արձագաքը։ Այսօրվա իրավիճակն այսպիսին է, բայց մենք, իհարկե, գտնում ենք, որ երբ ավելի առարկայական սկսվեն այդ քննարկումները, մենք կբարձրաձայնենք, որովհետև մադրիդյան սկզբունքները մեզ համար ընդունելի չեն։ Մենք գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է դրանք փոխարինել։
-Այսօր ավելի ակտուալ են դարձել հայ-թուրքական նախաստորագրված  արձանագրությունները։ Ինչպե՞ս եք վերաբերում դրան և արդյոք ձեր մտահոգությունները ներկայացրե՞լ եք ՀՀ անխագահին կուսակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։
-Արձանագրություններում կան սկզբունքային այնպիսի մոտեցումներ, որոնք ուղղակի իրենց ձևակերպումներով ընդունելի չեն մեզ համար, և այդ դիրքորոշումները մենք ներկայացրեցինք հանդիպման ժամանակ։ Նախագահը միանգամից պատասխան չի տալիս այդպիսի հարցադրումներին։ Այդ ամբողջը երևի կուտակվեց նրա համար, որպեսզի վերլուծվի, և հետո եզրակացություններ արվեն։ Համենայնդեպս, մտահոգությունները հետևյալն են. այդպիսի դիվանագիտությունների հաստատման ընթացքում մեր կարծիքով, անհրաժեշտ է (եթե դա պետք է գնա վավերացման Ազգային ժողով), որ ԱԺ-ն հուշագիր նախապատրաստի՝ առաջիկա պատեհ առիթով ներկայացնելու երկկողմանի քննարկման։ Բայց դրանք չպիտի լինեն նախապայմաններ, որոնք կխանգարեն հարաբերությունների զարգացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը։
-Դուք կո՞ղմ եք այս արձանագրությունների վավերացմանը։
-Ես չեմ կարծում, որ  վավերացումն այս տեսքով անհրաժեշտ է։ Ընդհակառակը՝ կարծում եմ, որ  պետք է  հնարավորություն ունենալ նաև որոշակի ձևակերպումներ փոխարինելու, բայց որովհետև խմբագրման հնարավորություն, իրենց ասելով, չկա, մենք դրա համար առաջարկում ենք այդ արձանագրություններին կից ներկայացնել հուշագիր, ուր կնշվի  Ցեղասպանության  գործընթացի միջազգային ճանաչման մասին, այն է՝ Հայաստանը չի հրաժարվում այդ գործընթացից և որոշակի  խնդիրներ, որոնք կապված են Կարսի պայմանագրի  չեզոքացման հետ։ Խոսքը նաև  սահմանների ճշգրտմանն է վերաբերում։ Ընդհանրապես պետք է  նախօրոք նշված լիներ, որ սահմանները դեռ դեմարկացիայի չեն ենթարկվել, ուստի մենք չենք կարող սահմանները ճանաչել, առավել ևս,  որ մենք պատմական խնդիրներ ունենք (խոսքս Հայ դատի պահանջատիրության հետ է կապված), ուստի դրանք, որպես խնդիրներ, հիմնահարցեր, պետք է այդ հուշագրում իրենց տեղը գտնեն։ Դրանց թվում կարող են լինել նաև մեր պատմամշակութային մեծագույն հարստության խնդիրները, որոնք այսօր անտեսված են ընդհանրապես։ Հուշագրի կարևորությունը, մեր կարծիքով, ուղղակի անհրաժեշտություն է։
-Իսկ ինչպիսի՞ մթնոլորտ էր տիրում ՀՀ նախագահի՝ կուսակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։ Տրամադրություններն ինչպիսի՞ն էին։
-Բացարձակ գործարար տրամադրություն էր։ Այսինքն, որևէ լարվածություն չկար։ Ազատ, անկաշկանդ մթնոլորտ էր, և բոլորը հնարավորություն ունեին իրենց դիրքորոշումը ներկայացնելու։ Դրանով շատ են կարևորվում այսպիսի հանդիպումները ՀՀ նախագահի հետ։
-Իսկ ինչպիսի՞ն էին մյուս կուսակցությունների դիրքորոշումները։
-Համենայնդեպս, ոչ մեկը դեմ չէ, որ  հարաբերություններն անհրաժեշտ է զարգացնել, բայց պայմանների և համապատասխան հանգամանքների հետ կապված, իհարկե, բավականին լուրջ մտահոգություններ կան։ Այնտեղ կա ձևակերպում, օրինակ, երկկողմանի պարտավորությունների մասին. առ այսօր Հայաստանը և Թուրքիան միմյանց նկատմամբ պարտավորություններ չեն ունեցել, ուստի այդպիսի շեշտադրումը բերում է նրան, որ թյուրիմացություն է առաջանալու առաջիկայում, թե իբր Հայաստանը պարտավորություն ունի ճանաչելու Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը և այլն, և այլն։ Այդ ձևակերպումը մեզ համար ընդունելի է։ Ինչ վերաբերում է մյուս խնդիրներին (տնտեսական կամ պատմամշակութային) կամ  դեմոգրաֆիական հարցերին, ապա մենք գտնում ենք, որ ճիշտ էին առաջարկությունները՝ օրենսդրորեն պաշտպանել հնարավոր նեգատիվ երևույթներից, բայց  մենք օրենսդրորեն դրան դեռ պատրաստ չենք, ուստի բավական մեծ ծավալի աշխատանք կա։ Մի խնդիր էլ կա, որին պետք է անպայման ուշադրություն դարձնել, որը թուրքական կողմը չի հոգնում ամեն անգամ կրկնելուց, թե երբեք որևէ քայլ չի կատարի այս ուղղությամբ, մինչև որ ղարաբաղյան  հակամարտությունը չլուծվի։ Մենք գտնում ենք, որ այս խնդիրը որևէ կերպ չի կարող առնչություն ունենալ հայ-թուրքական հարբերությունների հետ, և ես ուրախ եմ, որ հանրապետության նախագահն  իր այդ դիրքորոշումը հայտնել է ռուսական «Вести» հաղորդմանը տված հարցազրույցում։
-Միտում կա, որ, այնուամենայնիվ, կվավերացվեն այս արձանագրությունները։ Ի՞նչ քայլեր կձեռնարկեք դա կանխելու համար։
-Եթե մենք տեսնենք, որ արձանագրությունները վավերացվում են՝ առանց մեր առաջարկությունները հաշվի առնելու, կոնկրետ առանց հուշագիրը կազմելու, ապա մեր բողոքի ձայնն ենք բարձրացնելու այն քաղաքական ուժերի հետ, ովքեր համամիտ են մեզ հետ. միասնաբար քայլեր կձեռնարկենք։ Դա արդեն ժամանակի հետ է կապված. ես նախօրոք չեմ կարող ասել, թե որ քայլերը կլինեն։ Համենայնդեպս, մենք այս տարբերակին կտրուկ համաձայն չենք։

Интервью с председателем Демпартии Армении Арамом Саркисяном
- Ранее вместо Мадридских принципов, направленных на урегулирование карабахской проблемы,  Вы предложили разработанные Вами ереванские принципы. Какую реакцию нашло это предложение, как отреагировал на это президент РА?
- Мы какой-либо официальной реакции не получали на этот запрос. Сказали, что реакция будет немного попозже. Сегодняшняя ситуация такова, но мы, конечно, считаем, что когда начнутся более предметные эти обсуждения, мы это озвучим, поскольку мадридские принципы для нас неприемлемы. Мы считаем, что необходимо их изменить.
- Сегодня более актуальными стали армяно-турецкие парафированные протоколы. Как вы относитесь к этому и представили ли Вы свои озабоченности президенту РА во время встречи руководителей партий?
- В протоколах есть такие принципиальные подходы, которые просто по своему оформлению неприемлемы для нас, и эти позиции мы представили во время встречи. Президент сразу не отвечает на такие постановки вопроса. Все это наверно скопилось у него,  чтобы было проанализировано и потом сделано заключение. Во всяком случае, озабоченности следующие: во время установления таких дипломатических отношений, на наш взгляд, необходимо (если это должно идти на ратификацию в НС), чтобы НС подготовило меморандум, чтобы при первой же возможности   представить на двустороннее обсуждение. Но это не должны быть предусловия, которые помешают развитию отношений и установлению дипломатических отношений.
-Вы поддерживаете ратификацию этих протоколов?
- Я не считаю, что ратификация в этом виде необходима. Наоборот, думаю, что необходимо иметь также возможность заменить некоторые формулировки, но поскольку, по их словам,  нет возможности редакции, потому и мы предлагаем прикрепить к этим протоколам меморандум, где будет отмечен процесс международного признания Геноцида, согласно которому Армения не отказывается от процесса международного признания Геноцида и некоторыми проблемами, связанными с нейтрализацией Карского договора. Речь также об уточнении границ. Вообще, заранее должно было быть отмечено, что границы пока не подвергнуты делимитации и демаркации, потому и мы не можем признать границы, тем более, что у нас есть исторические проблемы   (речь идет о требованиях Ай Дата), потому и они должны как проблемы, найти свое место в меморандуме. В их числе могут быть также проблемы, связанные с культурно-историческими ценностями, которые сегодня игнорированы вообще. Важность меморандума, по нашему мнению, просто необходима.
- А какая атмосфера царила во время встречи президента РА с руководителями партий? Каковы были настроения?
- Было совершено деловое настроение. То есть, какого-либо напряжения не было. Была свободная, непринужденная обстановка и все имели возможность представить свою позицию. Этим очень выделяются такие встречи с президентом.
- А каковы были позиции других партий?
- Во всяком случае, никто не был против, что отношения надо развивать,  но в связи с условиями и соответствующими обстоятельствами, конечно, есть достаточно серьезные озабоченности. Там есть формулировка, например, о двусторонних обязательствах - до сегодняшнего дня Армения и Турция не имели обязательств друг к другу, потому и такое акцентирование приводит к тому, что в ближайшее время возникнет недоразумение, что якобы Армения имеет обязательство о признании территориальной целостности Турции, нерушимости границ и др.Эта формулировка для нас неприемлема. Что касается других вопросов (экономических или культурно-исторических) или демографических, то мы считаем, что верны были предложения о законодательной защите возможных негативных явлений, но мы к этому законодательно пока не готовы, потому и предстоит проделать работу очень большого объема. Есть еще одна проблема, которой надо уделить внимание, про которую  турецкая сторона не устает каждый раз повторять,  что никогда не сделает какого-либо шага в этом направлении, пока не будет решена карабахская проблема. Мы считаем, что эта проблема каким-либо образом не касается армяно-турецких отношений, и я рад, что президент республики свою эту позицию сообщил во время интервью российским «Вестям».
- Есть тенденция, что, тем не менее, эти протоколы будут ратифицированы? Какие шаги Вы предпримите для предотвращения этого?
- Если мы увидим, что протоколы ратифицируются без учета наших предложений, конкретно без составления меморандума, то мы поднимем голос протеста с теми политическим силами, которые согласны с нами - предпримем объединенные шаги. Это уже связано с временем - заранее не могу сказать, что каковы будут эти шаги. Во всяком случае, мы крайне не согласны с этим вариантом.