Հարցազրույց Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանի հետ
-Որպես ՀՀ–ում բնակվող ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ ի՞նչ գնահատական կտաք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացին։
-Ես քաղաքական գործիչ չեմ, ես հասարակական գործիչ եմ և կարող եմ միայն իմ քաղաքացիական դիրքորոշումը ներկայացնել առ այն, որ սա վատ գործընթաց չէ։ Կարծում եմ, որ միայն ժողովրդական դիվանագիտության մակարդակով կարելի է այսօր հասնել որևէ մեծ հաջողության՝ Ցեղասպանության ճանաչման և հարաբերությունների հետագա զարգացման առումով։ Սա մեկ։ Երկրորդ՝ քանի որ Իսրայելը լավ հարաբերություններ ունի Թուրքիայի հետ, կարծում եմ, որ ամենևին էլ վատ չի լինի, որ նույնանման հարաբերություններ ունենա նաև Հայաստանը։
-Այս հարցի կապակցությամբ Հայաստանում հրեական համայնքի տրամադրություններն ինչպիսի՞ն են։
-Տարբեր են կարծիքները։ Ամեն դեպքում, մի որոշ հատված կարծում է, որ սա վատ սկիզբ չէ։
-Հրեական համայնքում այդ տեսակետը գերակշռո՞ւմ է, թե՞ ոչ։
-Մեծամասնությունը մտածում է այնպես, ինչպես ես։ Կարող եմ մի բան ասել՝ գիտեմ, որ Հայաստանից Իսրայել մեկնածները դժգոհ են այդ որոշումից, որովհետև կարծում են, որ անկյունաքարը պետք է Ցեղասպանության ճանաչումը լինի, իսկ հետագա քայլերը կարող են արդեն բարիդրացիական հարաբերությունները լինել։ Այսինքն, միայն ճանաչումից հետո կարելի է սկսել խոսել այդ մասին։ Ինչ վերաբերում է այստեղի համայնքին, շատերը նույնն են կարծում։ Իսկ իմ անձնական կարծիքն այն է, որ 94 տարի է անցել, և ուլտիմատումի միջոցով առ այսօր ոչնչի չեն հասել։ Հնարավոր է, որ այս կոմպլեմենտար դիվանագիտության, ժողովրդական դիվանագիտության ճանապարհով Ցեղասպանության ճանաչման հնարավորությունը դեռ կա։ Երբ կհանդիպեն ժողովուրդները, այստեղ կժամանեն որոշակի քանակի մարդիկ, ովքեր կկարողանան գալ Թուրքիայից, և արդեն այստեղ լսել ժողովրդի տեսակետը, հնարավոր է, որ այդպիսով նրանք սեփական տպավորությունները կձևավորեն։ Իսկ եթե հաջողվի ինչ-որ կերպ նրանց  տանել Հայոց ցեղասպանության թանգարան և ցույց տալ, որ ժողովուրդը չի մոռացել, որ մոռացված չէ ճանաչումը, ապա այդ դեպքում կարելի է ինչ-որ բարձունքների հասնել։
-Ըստ ձեզ՝ մինչև ֆուտբոլային հանդիպումը նախաստորագրված արձանագրությունները կստորագրվե՞ն, և, ընդհանրապես, երկու երկրների խորհրդարանները կվավերացվե՞ն դրանք։
-Դժվարանում եմ այդ հարցին պատասխանել, բայց եթե բոլոր դրույթները կատարվեն, կարծում եմ, որ ամենը կստորագվի։
-Դրանից հետո ժողովրդական դժգոհության ալիք չի՞ բարձրանա։
-Այդ ալիքը միշտ էլ բարձրանում է։ Անկասկած։ Բայց ժողովուրդը մտածում է միայն կոնկրետ այս գործընթացի մասին՝ չմտածելով մեծ քաղաքականության մասին։ Ամեն դեպքում, պետք է կարողանալ ականջալուր լինել ծանրակշիռ քաղաքական գործիչների կարծիքին, պետք է հաշվի նստել մասնագետների կարծիքի հետ։
-Թուրքիայի բարձրաստիճան ղեկավարները բազմիցս նշել են, որ սահմանը կբացեն, եթե Հայաստանը Ադրբեջանին վերադարձնի հողերը...
-Ես միշտ էլ այն բանի կողմնակիցն եմ եղել և այդ առումով մեծ խնդիրներ ունեմ Ադրբեջանի հրեական համայքնի հետ, որ Ղարաբաղի ազատագրված տարածքներն իրականում բուն հայկական են, և նվաճողական պատերազմ չի եղել. դա եղել է պատերազմ, որը վերադարձնում է այն, ինչը բուն հայկական է։ Իմ անձնական կարծիքն է, որ Ղարաբաղը միանշանակ պետք է լինի հայկական։ Բայց բանակցությունների սեղանին, ամեն դեպքում, կարելի է լուծել Ադրբեջանին հողերի մասնակի վերդարձի հարցը։ Պետք է ընթանալ բանակցությունների, պայմանավորվածությունների ճանապարհով։
-Այսինքն, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պայմանավորվա՞ծ է արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հետ։
-Կարծում եմ՝ ոչ։
-Ենթադրվում է, որ մինչ Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային հանդիպմանը մեկնելը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ձեր կարծիքով ԼՂ-ի վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ կստորագրվի՞։

Интервью руководителя еврейской общины Армении Римы Варжапетян
-Как представитель национального меньшинства, проживающего в РА, как Вы оцениваете нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений?
-Я не политический деятель, а общественный, и могу только представить свою гражданскую позицию, которая заключается в том, что это неплохой процесс. Я думаю, что сегодня только на уровне народной дипломатии можно достичь какого-либо ощутимого успеха в плане признания Геноцида и последующего развития отношений. Это, во-первых. Во-вторых, поскольку у Израиля хорошие отношения с Турцией, то, думаю, было бы совсем неплохо,   если бы подобные отношения имела и Армения.
-Каковы настроения еврейской общины в связи с этим вопросом?
-Мнения различные. В любом случае, определенная часть считает, что это неплохое начало.
-Это мнение в еврейской общине преобладает, или нет?
-Большинство думает так же, как и я. Могу сказать одно: знаю, что уехавшие из Армении в Израиль недовольны этим решением, так как считают, что краеугольным камнем должно быть признание Геноцида, а последующими шагами могут быть добрососедские отношения. То есть только после признания можно начинать говорить об этом. Что касается здешней общины, то многие думают то же самое. А моим личным мнением является то, что уже прошло 94 года, и посредством ультиматума мы до сих пор ничего не добились. Возможно, что еще есть возможность для признания Геноцида путем этой комплиментарной и народной дипломатии. Когда встретятся народы, сюда в определенном количестве приедут люди, которые смогут прийти из Турции, и уже здесь услышат мнение народа, то возможно, что они этим сформируют собственные впечатления. А если удастся как-то повести их в музей Геноцида армян и показать, что народ не забыл, что признание не забыто, то в этом случае можно достичь каких-то результатов.
-Как, по-вашему, будут ли до футбольной встречи подписаны парафированные протоколы, и, вообще, ратифицируют ли их парламенты двух стран?
-Я затрудняюсь ответить на этот вопрос, но если все положения будут выполнены, то, думаю, все будет подписано.
-Не поднимется ли после этого волна народного протеста?
-Эта волна всегда поднимается. Несомненно. Но народ думает только конкретно об этом процессе, не задумываясь о большой политике. В любом случае, надо уметь  прислушиваться  к мнению авторитетных политических деятелей, необходимо считаться с мнением специалистов.
-Высокопоставленные турецкие руководители неоднократно отмечали, что граница откроется, если Армения вернет Азербайджану территории...
-Я всегда была сторонницей того (и в этом плане у меня есть проблемы с еврейской общиной Азербайджана), что освобожденные территории Карабаха в действительности чисто армянские, и захватнической войны не было - это была война, которая возвращала то, что было армянским. Мое личное мнение, что Карабах однозначно должен быть армянским. Но за столом переговоров, в любом случае, можно обсуждать вопрос частичного возвращения земель Азербайджану. Необходимо двигаться путем переговоров и договоренностей.
-То есть,  налаживание армяно-турецких отношений обусловлено  урегулированием Арцахской проблемы?
-Думаю, что нет.
-Предполагается, что до поездки на футбольную встречу Турция-Армения   президент  Серж Саргсян встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Как Вы думаете, будет ли подписан какой-либо документ относительно НК?