Արծվիկ Մինասյանը համոզված է, որ Գագիկ Մելիքյանն այլ կերպ է մտածում
-Իմ և «Հայ հեղափոխական դաշնակցության» երաշխիքը շատ պարզ է։ Ունենալով թուրքերի հետ շփվելու հարյուրամյա փորձ՝ գոնե պետք է հաշվի առնեք այս կուսակցության փորձառությունը։ Թուրքերի հետ նման փաստաթղթի ստորագրումը հետագայում զրկելու է մեր սերունդներին պահանջի իրավունքից։ Առանց պահանջատիրության՝ հայրենիք չեք կարող ստեղծել։ Հայրենատիրությունը, որի մասին դուք ասում եք, սկսվում է առաջին հերթին նման փաստաթուղթը մերժելուց,- «Հայելի» ակումբում ԱԺ ՀՀԿ խմբակցոթյան անդամ Գագիկ Մելիքյանի հետ հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ բանավիճելիս ասել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Գագիկ Մելիքյանը համոզված է,  որ արձանագրություններում  նախապայմաններ չկան, ինչին Արծվիկ  Մինասյանն արձագանքել է՝ «դրանք չկան, որովհետև արդեն պայման են դարձել»։ Գ.Մելիքյանը հորդորել է բոլորին երբեք չկարծել, որ «Թուրքիան ընդունելու է Հայոց ցեղասպանության հարցը նույնիսկ արձանագրությունները ստորագրելուց կամ չստորագրելուց հետո»։ Նա այն կարծիքին չէ, որ «թուրքական արխիվներում կան պատմական փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են, որ Ցեղասպանությունն իրականություն չէ», քանի որ առկայության դեպքում դրանք հաստատ կհրապարակվեին։
-Շատ վտանգավոր բան եք ասում, և համոզված եմ, որ այդպես չեք էլ մտածում, ուղղակի հիմա փորձում եք պաշտպանել այդ փաստաթուղթը,- արձագանքել է Արծվիկ Մինասյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանն աստիճանաբար նահանջ է արձանագրել՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը  փոխարինելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքով.
-Տարիներ շարունակ ղարաբաղյան խնդրի լուծման հարցում հայկական կողմն ազգերի ինքնորոշման իրավունքը համարել է միակ սկզբունքը։ Հետագայում Սերժ Սարգսյանի կողմից առաջ է քաշվել և մադրիդյան սկզբունքներում ամրագրվել տարածքային ամբողջականության սկզբունքն ու ազգերի ինքնորոշման իրավունքը համատեղ դնելու հարցը։ Արձանագրություններում արդեն ազգերի ինքնորոշման իրավունք սկզբունքն ընդհանրապես չկա։
Այդուհանդերձ, Գագիկ Մելիքյանը ևս նշել է, որ արձանագրությունների հետ կապված՝ իրենք էլ մտահոգություններ ունեն, որոնք ի հայտ կգան ստորագրումից և բանակցային գործընթացն սկսվելուց հետո։ Դրանք կապված են տնտեսական հարցերի, օրենսդրական դաշտում փոփոխություններ կատարելու, մաքսային, հարկային, ինչպես նաև՝ քաղաքական հարցերի հետ։

Арцвик Минасян уверен, что Гагик Меликян думает иначе
«Мой и АРФД залог очень прост. Мы должны хотя бы учитывать столетний опыт этой партии общения с турками. Подписание подобного договора с турками лишит наши поколения права требований в будущем. Без  требований не можем создать родину.  Патриотизм, о котором вы говорите, начинается в первую очередь с отказа от подобного документа», - сказал член парламентской фракции АРФД Арцвик Минасян, дискутируя с членом парламентской фракции РПА Гагиком Меликяном на тему армяно-турецких парафированных протоколов.
Гагик Меликян уверен, что в протоколах нет предусловий, на что Арцвик Минасян сказал «их нет, потому что они уже стали условиями». Г. Меликян посоветовал всем, никогда не думать, что «Турция признает Геноцид армян после подписания или неподписания протоколов». Он не согласен с тем мнением, что «в турецких архивах есть исторические документы, которые доказывают, что Геноцида не было», поскольку если бы были, то они бы точно опубликовали их.
«Очень опасную вещь говорите, и я уверен, вы так не думаете, просто сейчас пытаетесь защищать этот документ», - отреагировал Арцвик Минасян.
Он отметил, что Армения зафиксировала постепенное отступление, заменив принцип права наций на самоопределение принципом о территориальной целостности.
«В вопросе решения Карабахской проблемы армянская сторона на протяжении многих лет считала право наций на самоопределение единственным принципом. Впоследствии Сержем Саргсяном был выдвинут и закреплен в Мадридских принципах вопрос совместной постановки принципов территориальной целостности и права наций на самоопределение. В протоколах уже вообще нет принципа права наций на самоопределение», -отметил он.
Тем не менее, Гагик Меликян также отметил, что у них есть и другие опасения связанные с протоколами, которые проявятся после подписания и начала процесса. Они связаны с экономическими вопросами, проведением изменений в законодательном поле, с таможенными, налоговыми, а также политическими вопросами.