Ազգային մտավորականության առանձնահատկությունները
«Մտավորականությունն անհատների սոցիալական խումբ է, որն զբաղվում է մտավոր, բացառապես՝ բարդ ստեղծագործական աշխատանքով, և որն առանձնանում է իր բարձր հոգևոր-բարոյական ձգտումներով, ընդգծված պարտքի զգացումով, արժանապատվությամբ և հասարակության ու պետության նկատմամբ ունեցած պատասխանատվությամբ...»։ Սա մտավորականության հանրագիտարանային ձևակերպումն է։ Հիմա փորձենք այս ձևակերպումը տարածել մեր մտավորականության վրա։ Տխուր պատկեր է ստացվում։ Բացառապես իր մեծամասնությամբ մեր հանրության այս շերտն այդպես էլ մնաց խորհրդային «интеллигент»-ի կաղապարներում՝ փողկապ, չեխական կահույք (այսօր՝ ա լա իտալական Փարաքարի ապրանք), էժան պորտվեյն (այսօր՝ ռուսական օղի), կնճռոտած սիրուհի, կամ անկարող սիրեկան...և ամենակարևորը՝ անսահման սեր իշխանությունների հանդեպ։ Ու կարևոր չէ, թե ովքեր են իշխանության մեջ։ Դա կարևոր չէ։ Կարևորը կարողանալ միշտ «օգտակար» լինել։ Հասկանալի է, որ իշխանությունը հարկ եղած պահին ուզած ձևերով, միջոցներով ու դիրքով օգտագործում է մեր  «интеллигент»-ին։ Իսկ նա դրանից հաճույք է ստանում։ Միգուցե դա նորմալ է։ Միգուցե դա բնորոշ է «անցումային շրջանում գտնվող բոլոր հասարակություններին»։ Բայց, միևնույն է, զզվելի է։
Այսօր օրակարգում հայ-թուրքական հարաբերություններն են։ Ի՞նչ հետևանքներ կարող են ունենալ նախաստորագրված (մոտ ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, արդեն ստորագրված) արձանագրությունները, խոսակցության այլ թեմա է։ Հարցը հետևյալն է՝ ինչպե՞ս է դրանց արձագանքում «ընդգծված պարտքի զգացումով, արժանապատվությամբ և հասարակության ու պետության նկատմամբ ունեցած պատասխանատվությամբ» հայ մտավորականության մեծամասնությունը։ Այնպես, ինչպես որ դա անում էր խորհրդային «интеллигент»-ը։ Ոչինչ չի փոխվել։ Կատարելագործվել են միայն քծնանքի ձևերը։ Ասենք, կարելի է մի 150 հոգով հավաքվել Գիտությունների ազգային ակադեմիայում...ու միաբերան ասել՝ այո՛ և կարևոր չէ, թե ինչին։ Քաղաքացիական կեցվածք, սեփական արժանապատվություն և նման այլ «հիմարությունները» մեր «интеллигент»-ի համար չեն։ Նրանից հասնում է օգտագործվել, նա էլ օգտագործվում է։ Կփոխվի իշխանությունը, կփոխվեն ժամանակները, այ այն ժամանակ դեմքի նույն բութ արտահայտությամբ նա կասի, թե «էս ինչ խայտառակություն էր, էս ոնց կարողացաք նման բան անել, բա թուրքերի հետ կարելի էր էսպիսի բաներ անել ...»։ Դա կլինի վաղը։ Իսկ այսօր մեր  «интеллигент»-ը պետք է ասի այն, ինչ ասում է։
Հ.Գ. 20-րդ դարի վերջի և 21-րդ դարի սկզբի Հայաստանում մտավորականության հնարավոր ձևակերպումներից. «Մտավորականությունն անհատների սոցիալական խումբ է, որն զբաղվում է մտավոր, բացառապես՝ քծնող շաղակրատությամբ, և որը չունի հոգևոր-բարոյական որևէ ձգտում. նրան խորթ են պարտքի զգացումը, արժանապատվությունը,  իսկ հասարակության ու պետության նկատմամբ ունեցած պատասխանատվությունը տեղավորվում է օղու բաժակի մեջ...»։

Особенности национальной интеллигенции
«Интеллигенция - социальная группа индивидуумов, которая занимается духовной, исключительно сложной творческой работой и которая выделяется своим высокими духовно-моральными стремлениями, с подчеркнутым чувством долга, достоинством и ответственностью перед обществом и государством...». Это определение интеллигента в энциклопедии. Сейчас попытаемся это определение распространить на нашу интеллигенцию. Получается грустная картина. Исключительно в своем большинстве этот слой нашего общества так и остался в штампе советского «интеллигента» - галстук, румынская мебель (сегодня товар из Паракара - а' ля итальянская мебель), дешевый портвейн (сегодня русская водка), морщинистая любовница или беспомощный любовник  ... и, самое главное, безграничная любовь по отношению к властям. И неважно, кто находится у власти. Это неважно. Главное суметь быть «полезным». Понятно, что власть при удобном случае своими способами, средствами и положением использует нашего «интеллигента». А он от этого получает удовольствие. Может быть это нормально. Может быть, это присуще всем обществам, находящимся в «переходном периоде». Но все равно, это противно.
Сегодня в повестке дня - армяно-турецкие отношения. Какие последствия могут иметь парафированные документы (в ближайшее время, по всей вероятности, уже подписанных) - это тема другого разговора.   Вопрос в следующем - как на них реагирует большинство армянской интеллигенции «с подчеркнутым чувством долга, достоинством и ответственностью перед обществом и государством»?  Так, как это делал советский «интеллигент». Ничего не поменялось. Усовершенствовались лишь формы лести. Скажем, можно было со 150 людьми собраться в Национальной Академии Наук... и единогласно сказать «да» и неважно чему. Политическая позиция, собственное достоинство и другие подобные «глупости» не для нашего «интеллигента». От них требуется использоваться, он и используется. Поменяются власти, поменяются времена, вот в это время с тем же тупым выражением лица он скажет: «Это что за безобразие, как это мы смогли сделать такие вещи, разве можно было с турками делать подобное?...» Это будет завтра. А сегодня наш «интеллигент» должен сказать то, что он сказал.
P.S. Одно из возможных определений интеллигенции в Армении в конце 20-ого века и начале 21-ого века: «интеллигенция - социальная группа индивидуумов, которая занимается духовным, исключительно льстивой болтовней и, которая не имеет какое-либо высокое духовно-моральное стремление,  достоинство, а ответственность перед обществом и государством умещается в стакане водки...».