Սերժ Սարգսյանն այցելել է Արարատի և Արմավիրի մարզեր
Նախագահը եղել է Երևանի կոնյակի գործարանի' Այգավան գյուղում գտնվող մասնաճյուղում, «Մասիս Տոբակո» ընկերությունում, «ՄԱՊ» գինու-կոնյակի գործարանում, որտեղ ծանոթացել է հումքի մթերման եւ արտադրական գործընթացներին: Այգավանում Նախագահը նաեւ զրուցել է խաղող հանձնող գյուղացիների հետ, լսել բերքի իրացման հետ կապված նրանց խնդիրներն ու մտահոգությունները:
Այնուհետեւ երկրի ղեկավարն Արմավիրի մարզպետարանում խաղողի մթերման գործընթացի եւ դրանում առկա խնդիրների շուրջ խորհրդակցություն է անցկացրել տարածքային կառավարման նախարարի, գյուղնախարարի, մի շարք մարզերի մարզպետների, վերամշակող ձեռնարկությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ մթերման գործընթացում առաջացած խնդիրները պետք է լուծվեն գյուղացի-վերամշակող կազմակերպություն հարաբերություններում վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն: «Այդ հարաբերություններում պետությունը կանգնած է լինելու գյուղացու կողքին: Մենք աճեցված բերքն ամբողջովին մթերելու խնդիր ունենք: Բոլոր այն մթերողները, ովքեր  գյուղացիների հետ պայմանագրեր են կնքել, պետք է միանշանակ կատարեն իրենց պայմանագրային պարտավորությունները: Ճիշտ է, այս տարվա բերքը քիչ ավելի է անցյալ տարվանից, բացի այդ,  գարնանը կամ նախորդ տարիներին ոչ բոլոր խաղողագործների հետ են պայմանագրեր կնքվել, սակայն, այս ամենով հանդերձ, պետք է հնարավորություններ գտնել' մթերելու նաեւ բերքի այդ մասը»,-ասել է Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը կոչ է արել մթերող ձեռնարկությունների ղեկավարներին ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը եւ դրա հետ կապված' պատրաստի արտադրանքի իրացման դժվարություններն առիթ չդարձնել գյուղացու բերքն ավելի ցածր գնով մթերելու համար: «Ես հասկանում եմ, որ ձեզ համար խնդիրներ են առաջացել շուկաների, շրջանառու միջոցների հետ կապված, բայց, մյուս կողմից էլ, պիտի հասկանանք այն մարդու վիճակը, ով ամբողջ տարին աշխատել է,  խաղող աճեցրել եւ հիմա խնդիր ունի այն իրացնելու»,- նշել է Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ պատրաստի արտադրանքի իրացման փուլում պետությունը պարտավոր է կանգնել արտադրող ձեռնարկության կողքին'ապահովել բարենպաստ պայմաններ, օժանդակել նոր շուկաներ գտնելու գործում: Նախագահի խոսքով'  գյուղնախարարության եւ մարզպետների աշխատանքի արդյունավետությունը գնահատվելու է նաեւ այդ տեսանկյունից:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ հայկական կոնյակի վարկն արտահանման շուկաներում պահպանելու խնդրին' ասելով, որ անորակ արտադրանք  թողարկողները վտանգում են տասնամյակների համբավ ունեցող ապրանքանիշը' դրանից բխող հետեւանքներով: Այս հարցում Նախագահը կարեւորել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը' առաջարկելով վերամշակողներին ստեղծել մի միություն եւ, որակի հսկման պետական մարմինների աշխատանքին զուգահեռ, նաեւ ինքնակազմակերպման միջոցով վերահսկել անբարեղիճ արտադրողներին:
Խորհրդակցության ավարտին Նախագահը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան գերատեսչություններին:
Նախագահ Սարգսյանն այցելել է նաեւ Արարատ քաղաք եւ ծաղկեպսակ դրել Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի նորակառույց հուշարձանին:

Серж Саргсян посетил Араратскую и Армавирскую области
Президент побывал в Ереванском коньячном заводе в филиале села Айгаван, компании «Масис Тобако», вино-водочном заводе «МАП», где ознакомился с производственными процессами и по заготовке сырья. В Айгаване президент также беседовал с крестьянами, сдающими виноград, выслушал проблемы и озабоченности, связанные с реализацией урожая.
Затем глава республики провел совещание в Армавирском муниципалитете относительно проблем, связанных с заготовкой винограда с участием министров территориального управления, сельского хозяйства, губернаторов ряда областей, руководителей перерабатывающих предприятий.
Президент С.Саргсян сказал, что возникшие в процессе заготовки проблемы должны решаться в соответствии с заранее достигнутыми договоренностями. «В этих отношениях государство будет стоять рядом с крестьянином. У нас есть проблема заготовки  в целом выращенного урожая. Все те заготовители, которые с крестьянами заключили договора, должны однозначно выполнить свои договорные обязательства. Правда урожай нынешнего года немного больше прошлогоднего, кроме того весной или в прежние годы не со всеми виноградарями были заключены договора, однако вместе с тем необходимо найти возможность заготовить также ту часть урожая», - сказал президент.
Серж Саргсян призвал руководителей предприятий по заготовке не использовать финансово-экономический кризис и связанные с ним проблемы по реализации готовой продукции в качестве повода для закупки урожая крестьян по более низким ценам. «Я понимаю, что перед вами встали проблемы, связанные с рынками, оборотными средствами, но, с другой стороны, мы должны понять состояние того человека, который весь год работал, выращивал виноград, а сейчас столкнулся с проблемой по его реализации», - отметил президент.
Серж Саргсян сказал, что на этапе реализации готовой продукции государство обязано встать рядом с производящим предприятием, чтобы обеспечить благоприятные условия, помочь в нахождении новых рынков. По словам президента, эффективность работы министерства сельского хозяйства и губернаторов областей будет оцениваться также и с этой точки зрения.
Глава государства затронул также проблему сохранения репутации армянского коньяка на мировых рынках, сказав, что «производители некачественной продукции ставят под угрозу бренд, слава которого достигалась десятилетиями, со всеми вытекающими отсюда последствиями», - сказал президент. В этом вопросе президент придал важность сотрудничеству государства с частным сектором, предложив производителям создать союз, который, параллельно с работами госоргана по надзору за качеством, посредством самоорганизации будет контролировать недобросовестных производителей.