Դիրքային պայքարի առանձնահատկությունները
Քաղաքական դաշտում դիրքային պայքարի փուլ է։ Այդ պայքարի առանձնահատկությունն այն է, որ Սերժ Սարգսյանն ուժեղանալու հնարավորություն չունի, քանզի ժամանակն աշխատում է իր դեմ։ Իսկ ահա համաժողովրդական նոր շարժումը հզորանալու և զանգվածային դառնալու հսկայական պոտենցիալ ունի, և շտաբային աշխատանքները միտված են պոտենցիալ էներգիան կինետիկի վերածելուն։
Սերժ Սարգսյանը չի կարող ուժեղանալ մի շարք օբյեկտիվ հանգամանքներով պայմանավորված։ Նախ՝ երկրում առկա սոցիալ–տնտեսական վիճակն է վատանում, և կյանքը ցույց է տալիս, որ իշխանությունները չունեն բավարար կարողություններ վիճակը շտկելու համար։ Խորանում է դժգոհությունը ինչպես հանրության լայն շրջանակների, բիզնես դասի, այնպես էլ իշխանական բուրգի տարբեր հատվածները ներկայացնողների մոտ։
Բացի այդ, ՀՀԿ ղեկավարը տառապում է «կաղ բադի» սինդրոմով և չունենալով քաղաքական ժառանգորդ՝ ստիպված է սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով վերարտադրվելու ծրագիրն առաջ քաշել։ Բայց այստեղ էլ կան լրջագույն խնդիրներ, քանզի հենց ինքն է խոստովանել, որ առանց հասարակական–քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի՝ չի կարող գնալ այդ փոփոխություններին։ Իսկ քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի տակ Սարգսյանը հասկանում է նախ և առաջ ԲՀԿ–ին ներգրավելը, ինչն անհնար է։ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած թիմը բազմիցս է հնչեցրել այն տեսակետը, որ դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին, և ամեն ինչ անելու է դրանք թույլ չտալու համար։
Ահա այս հանգամանքն է, որ ծանր դրության մեջ է դրել Սերժ Սարգսյանին։ Եթե նա չհայտարարի, որ գնում է սահմանադրական փոփոխությունների, ապա չի կարող տիրապետել իշխանական բուրգին։ Իսկ եթե նա որոշի «վա բանկ» գնալ ու սահմանադրական հանրաքվեի օր նշանակել, ապա դրանով իսկ կստորագրի սեփական հրաժարականի տակ, քանի որ ընդդիմությունն այդ օրը կհռչակի Սերժ Սարգսյանի անվստահության հանրաքվեի օր և շատ հանգիստ կկարողանա հասարակական–քաղաքական լայն մոբիլիզացիա ապահովել հենց այդ կոդի շուրջ։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ եթե Սերժ Սարգսյանը սթափ գնահատի իրավիճակն ու որոշի չգնալ սահմանադրական արկածախնդրության, ապա կարող է սահուն իշխանափոխության մասնակիցը դառնալ՝ անձնական երաշխիքներ ստանալով շարժման լիդերներից։ Որպես փոխզիջում կարող են այդ դեպքում դիտվել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն առաջիկա ամիսներին։
Հակառակ պարագայում կլինեն ցնցումներ, և Սերժ Սարգսյանը բաց կթողնի հնարավորությունների պատուհանից օգտվելու շանսը։
Սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարից չհրաժարվելն ու հանրաքվեի օր նշանակելը դետոնատորի ֆունկցիա կարող են կատարել և Սարգսյանի դեմ միավորել անգամ այնպիսի ուժերի և հանրային այնպիսի շրջանակների, որոնք այսօր դիտորդի կարգավիճակով են հետևում համաժողովրդական նոր շարժման գործունեությանը։
Ամփոփելով՝ նկատենք, որ Սերժ Սարգսյանն առայժմ հնարավորություն ունի մասնակից դառնալ անցնցում իշխանափոխության սցենարի իրագործմանը։ Մյուս տարբերակի դեպքում նա ընդամենը քաղաքական գործընթացների օբյեկտ է դառնալու՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով հանդերձ։

Особенности позиционной борьбы
На политическом поле настал этап позиционной борьбы. Особенностью этой борьбы является то, что Серж Саргсян не обладает возможностью для усиления, так как время работает против него. Новое же общенародное движение обладает колоссальным потенциалом для нарастания и расширения – штабная работа направлена как раз на превращение этой потенциальной энергии в кинетическую.
Серж Саргсян не может усилиться по ряду объективных причин. Прежде всего, в связи с ухудшающимся социально-экономическим положением в стране – жизнь показывает, что у властей нет достаточных возможностей для исправления ситуации. Недовольство растет как в широких слоях общества, так и в среде бизнеса и представителей различных секторов властной пирамиды.
Кроме того, руководитель РПА страдает синдромом «хромой утки» и, не имея политического наследника, вынужден продвигать проект воспроизводства своей власти посредством конституционных изменений. Однако серьезные проблемы есть и здесь, поскольку он признался, что не может пойти на эти изменения без широкой общественно-политической консолидации. Под широкой же политической консолидацией Саргсян понимает, прежде всего, привлечение на свою сторону ППА, что не представляется возможным. Возглавляемая Гагиком Царукяном команда неоднократно заявляла о неприемлемости подобных конституционных изменений и о том, что она сделает все для их недопущения.
Именно данное обстоятельство и поставило Сержа Саргсяна в крайне затруднительное положение. Если он не заявит о том, что идет на конституционные изменения, он не сможет совладать с властной пирамидой. Если же он решит пойти ва-банк и назначит дату референдума по изменению Конституции, тем самым он подпишется под собственным прошением об отставке, так как оппозиция объявит ее днем вынесения Сержу Саргсяну вотума недоверия и именно вокруг этого кода весьма спокойно сможет обеспечить широкую общественно-политическую мобилизацию.
Нужно особо подчеркнуть, что если Серж Саргсян трезво оценит ситуацию и решит не идти на конституционную авантюру, то он сможет стать участником плавной смены власти, получив от лидеров движения гарантии личной безопасности. В качестве компромисса в этом случае может быть рассмотрено проведение в ближайшие месяцы внеочередных парламентских выборов.
В противном случае будут потрясения, и Серж Саргсян упустит шанс воспользоваться этим окном.
Нежелание отказываться от намерения по конституционным изменениям и назначение даты референдума могут сыграть функцию детонатора и объединить против Саргсяна даже те силы и слои общества, которые сегодня следят за действиями нового общенародного движения с позиции наблюдателей.
Подытоживая, отметим, что у Сержа Саргсяна пока еще есть возможность стать участником смены власти без потрясений. В противном случае он станет всего лишь объектом политических процессов, со всеми вытекающими из этого последствиями.