«Արևմտամետների» ռուսական հետքը
Տնաբույծ «արևմտամետները» շատ «մազալու» դեմքեր են։ ԵՏՄ մտնելու համար մեղադրում են բոլորին, բացի Զորի Գայկովիչի շուրթերով Գյուլիստանի պայմանագրին հավատարմության երդում տված «Վերջի բոլշևիկից»։
Սրանք իրենց «արևմտամետ» շեֆի՝ Սերժ Սարգսյանի, գլխավորությամբ ամեն ինչ արեցին, որպեսզի Հայաստանը հայտնվի Կրեմլի կրնկի տակ, բայց հիմա կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում Հայաստանի ինքնիշխանության կորստի թեմաներով։
Եթե հավատալու լինենք, օրինակ, «արևմտամետ» Դավիթ Շահնազարյանի ու Արամ Սարգսյանի սրտաճմլիկ ելույթներին, ապա սրանք պետք է վաղուց հացադուլ հայտարարած լինեին նախագահական նստավայրի դիմաց, իսկ այսօր պետք է ինքնահրկիզվեին, քանզի պնդում էին, որ Հայաստանի ինքնիշխանությունը վերացավ ԵՏՄ–ում։ Բայց ոչ։ Իրենք պահանջում են Պուտինի, ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի ու տխրահռչակ լրագրող Կիսելյովի հրաժարականը, բայց ծպտուն չեն հանում Սերժի մասով։
Ուշագրավն այն է, որ Արամ Սարգսյանը հայտարարում է, թե ինքը Դավալու գյուղից դուրս եկած թունդ արևմտամետ է և համատեղությամբ նաև իր եղբոր՝ Վազգեն Սարգսյանի քաղաքական ժառանգորդը։ Այն Վազգեն Սարգսյանի, ով ամեն ինչ արել է, որպեսզի խորանան ՌԴ–ի հետ ՀՀ ռազմաստրատեգիական կապերը։ Սա նշանակում է, որ «գեղցի» Արամը, Վազգենի անունը շահարկելով, ընդամենը քաղաքական ժուլիկությամբ է զբաղված և բացի այդ՝ նաև 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչ է, քանզի գտնում է, որ Հայաստանը պետք է ԵՄ–ի հետ ասոցացվի Ղարաբաղի կորստի գնով։
Հա, չմոռանանք. Արամը նաև կատաղի պայքար է մղում Սերժի ընդդիմախոսների դեմ։
Նույն «լադի» մեջ է Դավիթ Շահնազարյանը։ Նա իրեն դիրքավորում է որպես մոլի արևմտամետ, բայց ծառայում է Կրեմլին անսահմանորեն քծնող Սերժ Սարգսյանին, ով, ի դեպ, մեդալի է արժանացել ՌԴ հատուկ ծառայությունների կողմից։
Ուշագրավ մեկ այլ հանգամանք։ Հայաստանյան «արևմտամետները» ուղղակի կամ անուղղակի ձևով սնվում են ռուսական փողերով, բայց արի ու տես, որ հրապարակավ հանդես են գալիս որպես երդվյալ հակառուսներ։ Սրանց բառապաշարում «ռ», «պ» և «կ» տառերով սկսվող բոլոր բառերըը բացասական երանգով են ներկայացվում, քանի որ Ռուսաստանը սկսում է «ռ» տառով, Պուտինը՝ «պ»–ով, իսկ Կրեմլը՝ «կ»–ով։
Անգամ եթե ծիտը ծրտում է «արևմտամետների» գլխին, նրանք ռուսական դավադրություն են տեսնում (կամ ցույց են տալիս, որ ռուսական դավադրություն են տեսնում)։ Աբսուրդը հասել է այնտեղ, որ այրված անվադողերի համար սրանք մեղադրում են ոչ ավել, ոչ պակաս՝ Պուտինին։
«Արևմտամետների» սկզբունքայնությունը, սակայն, ավարտվում է այնտեղ, որտեղ գործի մեջ է մտնում փողը։
Փողը ցույց է տալիս, ինչ արժեն ինքնիշխանության թեմաներով սրանց տնքոցներն ու ռուսների դեմ «խաչակրաց արշավանքը»։
Այսպես, «Ռուսական իմպերիալիզմի դեմ պայքարի» առաջարամտիկ Պարույր Հայրիկյանը, ով կարծում է, որ այս իշխանություններն իր կողմից ատելի ռուս չեկիստների ստրուկներն են, հաճույքով փող է վերցնում Կառավարությունից՝ 20 միլիոն դրամի չափով, որպեսզի բուժի իր ինքնորոշված և սևահեր ու սլավոնական արտաքինով մետլախ խփողներից խոցված ուսը։ Իսկ թե ինչքան է նա վերցրել կամ չի վերցրել ոչ հրապարակավ՝ կիմանան ինքը, Սերժ Սարգսյանը և «Ֆլեշի» Բարսեղ Բեգլարյանը։
Փաստորեն, Պարույրը մարտնչում է ռուսական դրածոների դեմ, բայց միևնույն ժամանակ վերցնում է նույն այդ դրածոների տված փողը։ Ախր շատ սկզբունքային է Պարույրը, հո զոռո՞վ չէ։ Իմպերիալիզմի դեմ նա պայքարում է անգամ իմպերիալիստների տակ աշխատող կամակատարների տված փողերով։ Իսկ դուք ասում եք...
Ոչ պակաս անբարոյական վարքագիծ են դրսևորում նաև «արևմտամետ» ու չափից շատ «անկախ» լրատվամիջոցները։
Առավոտից երեկո ռուսների դեմ կռիվ տվող, ռուսական ընկերություններին փնովող Արման Բաբաջանյանի «1in.am»-ն իր հիմնական էջում գովազդում է ռուսական «Ռոստելեկոմ» ընկերությանը, այսինքն՝ փող է վերցնում «քըխ» ռուսներից։
Նույնն է պատկերը նաև «Lragir.am» կայքում։ Սրանք էլ գովազդում են ռուսական «Viva Cell MTS» ընկերությունը (այդ կայքի գլխավոր էջի գովազդատուն է ռուսական բիզնեսի հայստանյան ներկայացուցիչ Ռալֆ Յիրիկյանը), բայց իրենց հոդվածներում գրում են, որ Հայաստանը վասալային կախվածության մեջ է հայտնվել Հայաստանում գործող ռուսական ընկերություններից, այդ թվում՝ Ռալֆի տնօրինած ընկերությունից։
«Lragrir.am»–ի հոդվածագիրներն ամեն օր հայհոյում են Պուտինին, նշում են, որ ՌԴ–ում բիզնեսը նրա ձեռքում է, բայց ... փող են վերցնում «ատելի» ռուսական «Viva Cell MTS»–ից։
Ահա այսպիսի բաներ։ Այսպիսին է «արևմտամետների» ռուսական հետքը։
Հ.Գ.։ Այն, որ հայաստանյան «արևմտամետները» որևէ սկզբունք չունեն և վաղուց սեփականաշնորհված են Բաղրամյան 26–ի կողմից, զարմանալի չէ։ Զարմանալին այն է, որ ռուսական ընկերությունները ֆինանսավորում են սրանց։ Իսկ դա նշանակում է, որ ՀՀ–ում ՌԴ դեսպանատանն անմեղսունակների պակաս չկա։
Դեսպան Վոլինկինն ու մյուսները խոսում են հայ–ռուսական կապերի խոչընդոտող կազմակերպությունների դեմ, բայց ռուսական ընկերությունները փող են տալիս ռուսատյացություն քարոզող լրատվամիջոցներին։
Փաստորեն, ՌԴ–ում շարունակում է արդիական մնալ հիմարների ու ճանապարհների խնդիրը։ Կամ էլ՝ ՀՀ–ում ՌԴ դեսպանատունը և ՀՀ–ում ռուսական կազմակերպությունները «տակից» աշխատում են Պուտինի ու ՌԴ–ի դեմ։

Российский след «прозападников»
Курьезности нашим доморощенным «прозападникам» не занимать. Во вступлении в ЕАЭС они винят всех, но никак не давшего устами Зори Гайковича клятву верности Гюлистанскому договору «последнего большевика».
Во главе со своим «прозападным» шефом Сержем Саргсяном они сделали всё, чтобы Армения оказалась в подчинении Кремля, но сейчас проливают крокодиловы слезы на тему утраты Арменией своего суверенитета.
Если верить, например, слезливым выступлениям «прозападников» Давида Шахназаряна и Арама Саркисяна, то они уже давно должны были объявить перед президентской резиденцией голодовку, а сегодня совершить самосожжение, так как они заверяли нас в том, что суверенитет Армении оставлен в ЕАЭС. Но не тут-то было. Они требуют отставки Путина, ППА, АНК и печально известного журналиста Киселева, но не смеют даже пикнуть по части Сержа.
Примечательно то, что Арам Саркисян заявляет о своей ярой оппозиционности и бытности политическим наследником своего брата – Вазгена Саркисяна. Того самого Вазгена, который сделал всё для углубления военно-стратегических связей Армении и России. Это означает, что, спекулируя на имени Вазгена, Арам всего лишь занимается политическим жульничеством. Кроме того, он представляет пятую колонну, так как считает, что Армения должна ассоциироваться с ЕС ценой потери Карабаха.
Не будем также забывать о непримиримой борьбе Арама с оппонентами Сержа.
Тот же лад поддерживает Давид Шахназарян. Он позиционирует как ярый прозападник, служа при этом безмерно заискивающему перед Кремлем Сержу Саргсяну, который, кстати, удостоился медали спецслужб РФ.
Еще одно примечательное обстоятельство. Армянские «прозападники» прямо или опосредованно подпитываются на российские деньги, но публично выступают в качестве клятвенных противников России. Все слова на «р», «п» и «к» в их лексиконе носят негативный оттенок, поскольку на них начинаются «Россия», «Путин» и «Кремль».
Будучи даже загажены пролетевшей мимо птицей, «прозападники» видят в этом российский заговор (или со всей серьезнойстью намекают на это). Абсурд дошел до того, что в подожженных покрышках они винят, ни много ни мало, самого Путина.
Однако принципиальность «прозападников» заканчивается там, где в дело вступают деньги.
Деньги наглядно показывают, чего стоят их разглагольствования на тему суверенитета и «крестовые походы» против РФ.
Итак, флагман «Борьбы с российским империализмом» Паруйр Айрикян, который считает действующие власти агентами ненавистных им российских чекистов, с удовольствием берет у правительства 20 млн. драмов на восстановление своего самоопределившегося и раненного черноволосым кафельщиком славянской внешности плеча. Сколько же он за это получил или не получил непублично, знают лишь он сам, Серж Саргсян и «Флешский» Барсег Бегларян.
Фактически, Паруйр борется с российскими ставленниками, но в то же время берет у них деньги. Как ни крути, но принципиальности Паруйра можно только позавидовать. С империалистами он борется даже на деньги приспешников этих самых империалистов. А вы говорите…
Не менее аморально себя ведут и «прозападные» и крайне «независимые» СМИ.
В круглосуточном режиме борющийся с РФ и охаивающий российские компании сайт Армана Бабаджаняна «1in.am» на своей главной странице рекламирует российский «Ростелеком», то есть берет деньги у «ненавистных» русских.
Аналогичная ситуация и в случае с «Lragir.am». Они рекламируют российскую компанию «Viva Cell – MTS» (рекламодателем главной страницы этого сайта является представитель российского бизнеса в Армении Ральф Йирикян), но в их статьях пишется о вассальной зависимости Армении от действующих в стране российских компаний, в том числе возглавляемой Ральфом.
Авторы статей «Lragrir.am» ежедневно очерняют Путина и заявляют о подконтрольности ему всего российского бизнеса, но… берут деньги у «проклятой» «Viva Cell – MTS».
Вот такие вот пироги. Таков российский след «прозападников».
P.S. То, что армянские «прозападники» не имеют никаких принципов и уже давно приватизированы президентским дворцом, не вызывает удивления. Удивительно то, что российские компании их финансируют. А это означает, что нехватки невменяемых в посольстве РФ в Армении нет.
Посол Волынкин и остальные высказываются против компаний, мешающих армяно-российским связям, а российские компании финансируют пропагандирующие русофобию СМИ.
Фактически, проблема дураков и дорог в России продолжает оставаться актуальной. Или посольство РФ в Армении и работающие в РА российские организации подспудно работают против Путина и России.