Միանալ արտաքի՞ն, թե՞ ներքին խնդիրների շուրջ
Դեպքերի հետաքրքիր զարգացում գրանցվեց սեպտեմբերի 26-ին Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության 19-րդ համագումարի հանդիսավոր նիստի բացման արարողության ժամանակ։ Բուն համագումարը տևելու է 2 օր՝ փակ նիստերի ձևով, որից հետո ՍԴՀԿ-ն հանդես է գալու հայտարարությամբ։
Մինչ այդ, հանդիսավոր նիստի բացմանը մասնակցում էին սփյուռքի գաղթօջախների ՍԴՀԿ պատվիրակները։ Հրավեր էր ուղարկվել նաև Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին, որին արձագանքել էին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, «Հայ ազգային կոնգրեսի» մաս կազմող կուսակցություններ, «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը, ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Աղվան Վարդանյանը և այլոք։
Համագումարի մասնակիցների մի մասը ծափողջույններով դիմավորեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճի առաջին շարքում ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանն ու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կողք կողքի էին նստած, իսկ մյուս 2 ավանդական կուսակցությունների ներկայացուցիչները՝ ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը և ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Աղվան Վարդանյանը,  մեջտեղի շարքում էին կողք կողքի տեղ զբաղեցրել։
Եվ հետաքրքիրն այն է, որ մինչ համագումարի բացումը Ա. Վարդանյանն ու Հ. Առաքելյանը մեզ հետ զրույցում ասացին, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման ներկա ընթացքի վերաբերյալ սփյուռքն ու ավանդական կուսակցությունները միասնական կարծիք ունեն կամ կունենան.
-Բնականաբար, մենք փորձելու ենք այս խնդիրների շուրջ ավանդական կուսակցությունների հետ հարաբերություններ հաստատել և քննարկել, մանավանդ՝ առաջիկայում նաև սփյուռքն է իր կածիքը հստակ արտահայտելու Հայաստանի քաղաքականության վերաբերյալ։ Կարծում եմ, որ առավելագույն համախմբվածությամբ սփյուռքն ա՛յս տեսքով այս փաստաթղթերին դեմ է լինելու,- նշեց Ա. Վարդանյանը։
Հ. Առաքելյանն էլ ասաց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում ավանդական կուսակցությունները երբևիցե տարաձայնություն չեն ունեցել.
-Կա գիտակցում, որ երբ թուրքը սպանում էր, չէր հարցնում՝ դաշնակցակա՞ն ես, հնչակյա՞ն, թե՞ ռամկավար։ Սա այն դաշտն է, որ դափնիներ փախցնելու տեղ չէ. սա վերքաղական հարց է։
Փոխարենը Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում հայտարարեց, որ եթե սփյուռքը ճիշտ արձագանքեր 2008թ. նախագահական ընտրություններին, մարտի 1-ի իրադարձություններին, քաղբանտարկյալների առկայության փաստին, չհանդուրժեր դրանք, ապա արտաքին քաղաքականությունում «չէր լինի այս վտանգավոր պահը»։ Նա «հայ-թուրքական հարաբերությունների և Արցախի հարցի կարգավորման մտահոգիչ զարգացումների» պատճառները տեսնում է Հայաստանում ժողովրդավարության, օրինականության բացակայության և կոռուպցիայի առկայության մեջ։
-Հայ-թուրքական հարաբերություններում և Ղարաբաղի հարցի զարգացումներում տիրող վիճակն ածանցյալ է ահա այս պատճառների։ Չի՛ կարելի, այսպես կոչված, ազգային խնդիրներն առանձնացնել պետության հիմքը կազմող, պետության գոյությունը պայմանավորող գլխավոր սկզբունքներից, չի՛ կարելի,- ՍԴՀԿ-ի 19-րդ համագումարի հանդիսավոր նիստի բացման արարողության ժամանակ ամբիոնից հայտարարեց Լ. Տեր-Պետրոսյանը։
Դահլիճում ներկա սփյուռքահայերը նույնպես Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը ողջունեցին հոտնկայս ծափահարություններով։ Ոտքի չէին կանգնել և չէին ծափահարում միայն ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանն ու ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Աղվան Վարդանյանը։ Նրանք ոչ էլ ամբիոնից ելույթ ունեցան։
Նիստից հետո ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանից հետաքրքրվեցինք, թե համաձա՞յն է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն դիտարկմանը, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում և Ղարաբաղի հարցի զարգացումներում տիրող վիճակն ածանցյալ է Հայաստանում ժողովրդավարության, օրինականության բացակայության ու կոռուպցիայի առկայության, և որ արտաքին քաղաքականության մտագոհիչ զարգացումների պատճառները հենց դրանք են։ Ս. Աճեմյանը պատասխանեց, որ թուրքերից հայերի իրավունքների պահանջը Հնչակյան կուսակցության հավիտենական պայքարներից է, և այդ հարցի շուրջ բոլո՛ր քաղաքական ուժերը պետք է համախմբվեն։
-Մեր կարծիքն այն է, որ եթե քաղաքական այլ կազմակերպություններ տաբեր կարծիքներ ունեն, մենք պետք է աշխատենք այդ կարծիքները փոխել,- ասաց Ս. Աճեմյանը՝ հավելելով, որ ՍԴՀԿ-ն ունի իր հստակ, ուրույն դիրքորոշումը և եթե համագործակցում է «Հայ ազգային կոնգրեսի» հետ, ապա չի նշանակում, որ պետք է ենթարկվի նրան։
-Ամենակարևորն այն է, որ այսօր հայ ժողովուրդը միասնական ճակատով չի հասկացնում, թե ինքն ի՞նչ է ուզում։ Դա պակասում է մեր հայաստանյան քաղաքական շրջանակներին նույնպես։ Մաղթում եմ, որ այդ օրը գա, և մենք մեր միասնական ասելիքը կասենք,- ասաց ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետը։
Նա միաժամանակ հավելեց, որ եթե իրեն մյուս ավանդական կուսակցությունները հրավիրեին իրենց համագումարին, ապա ինքը ոչ միայն կգնար, այլ նաև ամբիոնից ելույթ կունենար։

Объединяться вокруг внешних или внутренних проблем?
Интересное развитие событий было  отмечено 26-го сентября на церемонии торжественного открытия заседания 19-го съезда Социал-демократической Гнчакской партии. Сам съезд продлится 2 дня в виде закрытых заседаний, после чего СДГП выступит с заявлением.
До этого, в торжественной церемонии открытия участвовали делегаты СДГП от различных общин диаспоры. Приглашение также было разослано всем политическим силам Армении. На него откликнулись первый президент РА Левон Тер-Петросян, партии, входящие в «Армянский национальный конгресс», председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян, председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян, лидер ЛДПА Арутюн Аракелян, член Бюро АРФД Агван Варданян и др.
Часть участников съезда встретила Левона Тер-Петросяна аплодисментами. В первом ряду зала заседаний правительства РА руководитель центрального правления СДГП Седрак Ачемян и Левон Тер-Петросян сидели рядом, а представители двух других традиционных партий, лидер ЛДПА Арутюн Аракелян и член Бюро АРФД Агван Варданян заняли места рядом друг с другом в среднем ряду.
И интересно то, что до открытия съезда А.Варданян и А.Аракелян в беседе с нами сказали, что относительно нынешнего процесса налаживания армяно-турецких отношений диаспора и традиционные партии имеют или будут иметь единое мнение.
«Естественно, что мы попробуем установить с традиционными партиями отношения вокруг этих проблем и обсудить их, в особенности,  когда в ближайшее время и диаспора четко выскажет свою позицию относительно политики Армении. Думаю, что диаспора максимально сплоченно будет против этих документов в таком виде», - отметил А.Варданян.
А.Аракелян же сказал, что в вопросе армяно-турецких отношений   традиционные партии никогда не имели разногласий.
«Есть осознание, что когда турок убивал, он не спрашивал, дашнак ты, гнчак или рамкавар. Это то поле, где не место для погони за лаврами - это вопрос, стоящий выше политики», - сказал он.
А Левон Тер-Петросян в своем выступлении заявил, что если бы диаспора правильно отреагировала в 2008-ом году на президентские выборы, события 1-го марта, на факт наличия политзаключенных, не пренебрегла бы этим, то во внешней политике «не было бы этого опасного момента». Причины для «беспокоящих развитий в армяно-турецких отношениях и урегулировании Арцахской проблемы» он видит в отсутствии демократии, законности и наличии коррупции.
«Царящая в развитиях армяно-турецких отношений и в Карабахском вопросе обстановка является производной именно от этого. Нельзя отделять так называемые национальные проблемы от главных принципов, составляющих основу государства, обуславливающих его существование, нельзя», - заявил Левон Тер-Петросян во время церемонии торжественного открытия заседания 19-го съезда СДГП.
Присутствовавшие в зале представители диаспоры также поприветствовали выступление Левона Тер-Петросяна и аплодировали ему, стоя. Не встали и не аплодировали только лидер ЛДПА Арутюн Аракелян и член Бюро АРФД Агван Варданян. Они также не выступили с трибуны.
После заседания мы поинтересовались у председателя центрального правления СДГП Седрака Ачемяна, согласен ли он с тем наблюдением Левона Тер-Петросяна, что царящая в развитиях армяно-турецких отношений и в Карабахском вопросе обстановка является производной от отсутствия в Армении демократии, законности и наличии коррупции, и что причинами беспокоящих развитий во внешней политике является именно это? С.Ачемян ответил, что требование от турок прав армян является одной из главных составляющих вечной борьбы партии Гнчакян, и все политические силы должны объединиться вокруг этого вопроса.
«Наше мнение то, что, если другие политические организации  имеют различные точки зрения, то мы должны работать над тем, чтобы изменить их», - сказал С.Ачемян, добавив, что СДГП имеет свою четкую, особую позицию и, если она сотрудничает с АНК, то это не означает, что должна ему подчиниться.
«Самым важным является то, что сегодня армянский народ в едином фронте не дает понять, чего он хочет. Этого не хватает также политическим кругам Армении. Я желаю, чтобы этот день наступил, и мы скажем наше единое мнение», - сказал председатель центрального правления СДГП.
Он одновременно добавил, что, если бы другие традиционные партии пригласили  его на свой съезд, то он не только пошел, но и выступил бы с трибуны.