Մոլդովայում սպանված է գտնվել իշխանության կաշառակերությունը քննադատող պատգամավորը
Ազգային ընտրյալի մարմինը հայտնաբերել է նրա կինը Կագուլ քաղաքի իրենց տան բակում։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Քիշնևի ոստիկանության գլխավոր տեսչության ղեկավար Իոն Բոդրուգը։
Նրա տվյալներով՝ պատգամավորը մահացել է կրծքին հասցված կրակոցից։ Հետաքննությունն այլ տարբերակներ էլ է դիտարկում, որոնց թվում ինքնասպանությունն է։
Բութմալայը մի շարք պաշտոններ է զբաղեցրել, իսկ վերջին տարիներին հանդիսանում էր խորհրդարանի պատգամավոր Լիբերալ–ժողովրդական կուսակցությունից, անվտանգության և հասարակական կարգի հանձնաժողովի քարտուղար։
Նա Մոլդովայում հայտնի էր խորհրդարանական իր ելույթների շնորհիվ, որոնցում կտրուկ քննադատում էր կաշառակերությունն իշխանության վերին մակարդակում, արդարադատությունում և իրավապահ մարմիններում։

В Молдавии найден мертвым депутат парламента, критиковавший коррупцию во власти
В Молдавии найден мертвым депутат парламента Ион Бутмалай, передает ТАСС. Тело народного избранника обнаружила его супруга во дворе их дома в городе Кагул, сообщил журналистам глава Генерального инспектората полиции Кишинева Ион Бодруг.
По его данным, смерть наступила в результате выстрела в грудь. Следствие рассматривает ряд версий, среди которых – самоубийство.
Бутмалай занимал должности главы районной полиции, вице-председателя Кагульского района, в последние годы он был депутатом парламента от Либерально-демократической партии, секретарем комиссии по обороне и общественному порядку.
Он был популярен в Молдавии благодаря своим выступлениям в парламенте, в которых он резко критиковал коррупцию в высших эшелонах власти, юстиции и правоохранительных органах.