Աշոտ Բլեյան. «Ավելի հեշտ կլինի, որ Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները դիտվեն որպես մի խնդրի տարբեր ճյուղեր»
Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը «7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլի մասին՝ շատ դրական է գնահատել այն։ Այն հարցին, թե Թուրքիայի ղեկավարությունն անընդհատ հայտարարում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումը պետք է պայմանավորել ղարաբաղյան հակամարտությամբ, նա պատասխանել է, թե պետք չէ դրանից վախենալ։
-Ես այն կարծիքին եմ, որ Հայաստան-Թուրքիա և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններն  ավելի հեշտ կլինի կարգավորել, եթե դրանք ընթանում են զուգահեռ կամ անգամ միասին են լուծվում, որովհետև նորից լարվածության գոտիներ ստեղծել պետք չէ։ Ավելի հեշտ կլինի, որ Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները դիտվեն որպես մի խնդրի տարբեր  ճյուղեր,-ասել է Աշոտ Բլեյանը։
Նա նշել է, որ թուրքերը պարտավոր են օգնել հենց Հայաստանին, որպեսզի ադրբեջանցիների հետ մեր հարաբերությունները  նույնպես բնականոն ձևով հաստատվեն։
-Նրանք պետք է նպաստեն ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը,  և  սրանով թուրքական իշխանությունները, փաստորեն, գործուն զղջում կունենան 1915թ. արվածի համար՝ անկախ նրանից՝ իրենք ճանաչո՞ւմ են Ցեղասպանությունն այսօր, թե՞ ոչ։ Որովհետև գործողություններն են ավելի կարևոր, քան թե ինչ-ինչ հայտարարությունները,-ասել է նա։

Ашот Блеян: «Было бы проще, если бы отношения Армения-Турция и Армения-Азербайджан рассматривались как разные направления одной проблемы»
Директор образовательного комплекса «Мхитар Себастаци» Ашот Блеян, говоря в беседе  с «7or» о нынешнем этапе урегулирования армяно-турецких отношений, сказал, что он его оценивает  очень положительно. На вопрос о том, что руководство Турции постоянно заявляет, что установление армяно-турецких отношений надо обуславливать Карабахским конфликтом, он ответил, что не нужно этого бояться.
«Я  придерживаюсь того, мнения, что отношения Армения-Турция и Армения-Азербайджан будет проще урегулировать, если они будут идти параллельно или даже будут решаться вместе, так как не следует снова создавать поясов напряженности. Было бы проще, если бы отношения Армения-Турция и Армения-Азербайджан рассматривались как разные направления одной проблемы, - сказал Ашот Блеян.
Он отметил, что турки обязаны помочь как раз Армении, чтобы наши отношения с азербайджанцами также были установлены естественным образом.
«Они должны содействовать  урегулированию Карабахского конфликта, и этим власти Турции фактически получат действенное прощение за сделанное в 1915-ом году, независимо от того признают ли они сегодня Геноцид, или нет. Так как важнее действия, чем какие-то заявления», - сказал он.