Արամ Կարապետյան. «Կուզեի պարոն Լևոն Տեր–Պետրոսյանին հարց տալ. «Այդ ամենը ե՞րբ է սկսվել, և այդ մարդիկ ինչպե՞ս են եկել Հայաստան»»
«Ինչպե՞ս եք գնահատում ««Հայ ազգային կոնգրեսի» քաղաքականությունը» հարցին պատասխանելիս «Ուրբաթ» ակումբում Արամ Կարապետյանն ասել է.
-Ես ինքս մեկ անգամ արդեն պատասխանել եմ, երբ Լևոն Զուրաբյանն ինձ ասաց, որ ես սխալ եմ հասկացել, բայց ես հասկացա, որ ճիշտ եմ հասկացել, որովհետև ՀԱԿ-ը մի հայտարարություն արեց մեղմ, հետո զգալով՝ ավելի խիստ հայտարարություն արեց, և կարծում եմ՝ բոլորս ճիշտ հասկացանք ամեն ինչ։ Հիմա իրենց դիրքորոշումն ինձ համար հասկանալի է։ Այսինքն, ընկալելի է, ինչպես մնացած ընդդիմադիր ուժերի դիրքորոշումները, որ այս արձանագրություններից Հայաստանը որևէ բան չի ստանում, այլ կորցնում է։ Երկրորդ՝ ես լսեցի Լևոն Տեր-Պետրոսյանին ՍԴՀԿ-ի համագումարում, և կարող եմ ասել, որ իրենք ազգային հարցերը փորձում են կապել ժողովրդավարության, կոռուպցիայի և մնացած այլ խնդիրների հետ։ Կարծում եմ՝ դա իրավամբ այդպես է։ Սակայն ես միշտ փորձում եմ օբյեկտիվ լինել և կուզեի պարոն Լևոն Տեր-Պետրոսյանին հարց տալ. «Այդ ամենը ե՞րբ է սկսվել, և այդ մարդիկ ինչպե՞ս են եկել Հայաստան»։

Арам Карапетян: «Я хотел бы задать господину Левону Тер-Петросяну вопрос: «Когда это всё началось и почему эти люди приехали в Армению?»
Отвечая в клубе «Урбат» на вопрос относительно оценки Армянского национального конгресса по поводу парафированных армяно-турецких протоколов председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян сказал:
«Я уже один раз отвечал, когда Левон Зурабян сказал мне, что я неправильно понял, но это не так, поскольку АНК сделал одно мягкое заявление, потом, осознав, сделал более жесткое заявлении, и думаю, мы все правильно всё поняли. Сейчас их позиция мне понятна. То есть, воспринимается как позиции остальных оппозиционных партий, что от этих протоколов Армения ничего не получает, но теряет. Во-вторых, я слышал, что говорил Левон Тер-Петросян на съезде Социально-демократической гнчакской партии и могу сказать, что они пытаются связать национальные вопросы с демократией, коррупцией и другими проблемами. Думаю, это по праву так. Однако я всегда пытаюсь быть объективным и хотел бы задать господину Левону Тер-Петросяну вопрос: «Когда это всё началось и почему эти люди приехали в Армению?»