ՍԴՀԿ. «ՀԱԿ–ի և Հնչակյան կուսակցության համագործակցությունը չի նշանակում, որ կուսակցությունն իր բոլոր տեսակետների և մոտեցումների մեջ միանշանակ համաձայնվելու է նրա հետ»
ՍԴՀԿ. «ՀԱԿ–ի և Հնչակյան կուսակցության համագործակցությունը  չի նշանակում, որ կուսակցությունն իր բոլոր  տեսակետների և մոտեցումների մեջ միանշանակ համաձայնվելու է նրա հետ»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության Ամերիկայի շրջանի վարչական մարմնի ատենապետ Համբիկ Սառաֆյանը նշել է, որ իրենց կուսակցությունը և սփյուռքը միանշանակ դեմ են ՀՀ կառավարության՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ տարվող արտաքին քաղաքականության հետ։ Այն հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի այն, որ ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Սեթրակ Աճեմյանը դրական է գնահատել ՀԱԿ հայտարարությունն այս արձանագրությունների վերաբերյալ, բայց այդ դիրքորոշումն ու իշխանությունների վարած քաղաքականությունը գրեթե նույնն են, նա պատասխանել է, որ ՀԱԿ-ի դիրքորոշումն այդպես չի գնահատում։
-Հստակ է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը  ժամանակին այդ հարցերի վերաբերյալ ուներ իր մոտեցումները, և առ այսօր այդ մոտեցումները կան։ Այն, որ ընդհանուր  պատկերի մեջ անհրաժեշտ է հարաբերություններ ունենալ, ոչ ոք չի ժխտում. մի քիչ անմտություն կլինի դա և, ինչ-որ առումով էլ, ազգայնական ծայրահեղ ինչ-որ խոսք։ Բացի դա, ՀԱԿ-ի և Հնչակյան կուսակցության հարաբերությունը կամ համագործակությունը չի նշանակում, որ կուսակցությունն իր բոլոր  տեսակետներում և մոտեցումներում միանշանակ համաձայնվելու է «Հայ ազգային կոնգրեսի» հետ, այդպես չէ, և կարգն էլ այդպես չէ։ Այն  հարցերում, որոնց մենք համաձայն չենք, կուսակցությունը շատ հստակ իր դիրքորոշումը հայտնում է,-նշել է նա։
Համբիկ Սառաֆյանը նաև նշել է, որ իրենց՝ ՀԱԿ-ի հետ միանալու գերխնդիրը մնում է  ժողովրդավարության և մնացած ներքին խնդիրների լուծումը։

СДГП: «Отношения или сотрудничество АНК и Гнчакской партии не означают, что наша партия во всех своих позициях и подходах однозначно согласится с ним».
Во время встречи с журналистами глава органа правления Социал-демократической (Гнчакян) партии Американского округа Амбик Сарафян отметил, что его партия и Диаспора однозначно против проводимой правительством РА внешней политики по урегулированию армяно-турецких отношений. На вопрос, как он прокомментирует  то, что глава центрального правления СДГП Седрак Ачемян положительно оценил заявление АНК относительно данных протоколов, хотя эта позиция и проводимая властями политика почти одинаковы, Амбик Сарафян ответил, что он оценивает заявление АНК иначе.
«Ясно, что в свое время у Левона Тер-Петросяна были свои подходы относительно этих вопросов, и по сей день эти подходы есть. То, что в общей картине необходимо иметь отношения, никто не отрицает: это было бы немного абсурдным и в каком-то смысле, радикальным и националистическим. Кроме того, отношения или сотрудничество АНК и Гнчакской партии не означают, что наша партия во всех своих позициях и подходах однозначно согласится с «Армянским национальным конгрессом». В тех вопросах, в которых мы не согласны, партия очень ясно заявляет свою позицию», - отметил А. Сарафян.
Амбик Сарафян также отметил, что сверзадачей их присоединения к АНК остается решение внутренних проблем, в том числе вопроса демократии.