Ալեք Ենիգոմշյան. «Հույս դնել այսօրվա իշխանությունների վրա պետք չէ»
-Սահմանների բացումն առանց արցախյան հարցի հետ շաղկապման հնարավոր չէ։ Եթե Թուրքիան գնում է այս գործարքին, և բոլոր այն տերությունները, որոնք հովանավորում և ուղղորդում են այս գործընթացները,  ապա նրանց համար բացարձակ նշանակություն չունի միայն Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանի բացումը, եթե Արցախի հարցով էլ շարունակություն չլինի,- «7օր»-ին ասել է ԱՍԱԼԱ-ի նախկին անդամ, «Միացում» ազգային նախաձեռնության անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը։
Նրա կարծիքով Հայաստանը պետք է  «թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը մերժի».
-Իշխանությունները գնում են և՛ Թուրքիայի հետ գործարքին, և՛ տարիներ ի վեր պատրաստ են արցախյան ազատամարտի ընթացքում ազատագրված տարածքները հանձնել։ Ցավոք, իրենք պատրաստ են եղել դրան, հիմա էլ պատրաստ են պայմանով, որ իրենց չակերտյալ ձեռքբերումները, այսինքն՝ ԼՂԻՄ-ի տարածքով անկախությունը և այլն, պահպանվեն։
Ալեք Ենիգոմշյանը համոզված է, որ «հույս դնել այսօրվա իշխանությունների վրա պետք չէ», և  ժողովուրդը Հայաստանով և Արցախով մեկ պետք է ընդդիմանա՝ հասկանալով,  որ երկու գործընթացներն էլ կապված են իրար։
-Չի կարելի Արցախում ասել, որ սա Հայաստանի, Թուրքիայի հետ կապված խնդիրն է։ Դա ճիշտ չէ, որովհետև բոլորս էլ հայ ենք, և այդ գործընթացներն էլ իրար հետ փոխկապակցված են։ Ընդդիմանալու գործողություններ լինում են և էլի կլինեն։ Համոզված եմ, որ այդ արձանագրությունները վավերացվելու են, որովհետև ոչ ոք հույս չի դնում, թե Հայաստանի խորհրդարանը կարող է դրան ընդդիմանալ։ Կարծում եմ՝ բոլոր հայրենասեր և գիտակից ուժերը Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում պետք է առավելագույնն անեն, որ հատկապես Արցախի հարցով պարտադրեն իշխանություններին, որ զիջում չլինի,- ասել է նա։

Алек Енигомшян: «Не нужно возлагать надежду на сегодняшние власти»
«Открытие границ без увязывания с Арцахским вопросом невозможно. Если Турция идет на эту сделку, и все те государства, которые покровительствуют и направляют эти процессы, то для них совершенно не имеет значение  лишь открытие армяно-турецкой границы, если не будет продолжения по вопросу Арцаха», - сказал «7or» бывший член АСАЛА, член национальной инициативы «Миацум» Алек Енигомшян. հարցով էլ շարունակություն չլինի,-
По его мнению, Армения должна «отклонить и одно, и другое»:
«Власти идут и на сделку с Турцией, и на протяжении лет готовы сдать освобожденные в ходе войны территории Арцаха. К сожалению, они были готовы к этому, сейчас готовы с тем условием, чтобы их в кавычках завоевания, то есть независимость в рамках территории НКАО и др. были сохранены.
Алек Енигомшян уверен, что «не нужно возлагать надежду на сегодняшних властей», народ и Армении, и Арцаха должен противостоять, поняв, что два процесса связаны между собой.
«Нельзя говорить в Арцахе, что это проблема, связанная с Арменией и Турцией. Это не правильно, поскольку мы все армяне, и эти процессы взаимосвязаны. Действия сопротивления бывают и еще будут. Уверен, что эти протоколы будут ратифицированы, поскольку никто не надеется, что парламент Армении может воспротивиться этому. Думаю, все патриотичные и сознательные силы Армении и диаспоры должны сделать все возможное, чтобы в частности, в вопросе Арцаха заставить власти не идти на уступки», - сказал А. Енигомшян.