Ալեքսանդր Իսկանդարյան. «Ինձ թվում է՝ ստորագրումը կլինի արտգործնախարարների մակարդակով»
-Ինձ թվում է՝ ստորագրումը կլինի արտգործնախարարների մակարդակով, և լրիվ  տրամաբանական կլինի, որ Շվեյցարիայում լինի։ Հնարավոր է՝ այդպես չլինի, բայց այն, որ արձանագրությունները կստորագրվեն և կմտնեն խորհրդարան, հաստատ է,-խոսելով  հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրվել-չստորագրվելու մասին՝ ասել է «Կովկասյան ինստիտուտի» տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Նա նշել է, որ քննարկման այս փուլում ընթացող գործընթացները շատ բնական են։
-Շատ զգայական մակարդակի վրա է դրված այս հարցը, և շատ կտրուկ քննարկումներ են գնում։ Քաղաքական էլիտան, ՀԱԿ-ի ղեկավարը և քաղաքական տարբեր կառույցներ իրենց տեսակետն են հայտնում։ Սփյուռքից շատ կտրուկ կարծիքներ կան, և դա շատ բնական է,- ասել է նա։
Ըստ Ալեքսանդր Իսկանդարյանի՝ այն գործընթացները, սակայն, որոնք հիմա ընթանում են Հայաստանում, այնքան մեծամասշտաբ չեն, որպեսզի կարողանանան ազդել արձանագրությունների ստորագրել-չստորագրելու վրա։
-Եթե մեծ ակցիաներ լինեին, հազարավոր մարդիկ դրսում բողոք անեին, դա նոր կազդեր, բայց հիմա ես դա չեմ տեսնում,-ընդգծել է նա։
Քաղաքագետի խոսքերով՝ ՀՀ նախագահի հանդիպումը սփյուռքի կազմակերպիչների հետ դրական քայլ է, բայց նաև՝ մի քիչ ուշացած։

Александр Искандарян: «Мне кажется, что подписание будет на уровне министров иностранных дел»
«Мне кажется, что подписание будет на уровне министров иностранных дел и вполне логично, если состоится в Швейцарии. Возможно, что так не будет, но, то, что протоколы будут подписаны и попадут в парламент - точно», - сказал директор «Кавказского института» Александр Искандарян, говоря о вероятности подписания армяно-турецких протоколов.
Он отметил, что протекающие на данном этапе процессы очень естественны:
«Этот вопрос поставлен на очень эмоциональном уровне, проходят очень бурные обсуждения. Политическая элита, руководитель АНК и различные политические структуры выражают свои точки зрения. В диаспоре есть крайне резкие мнения и это очень естественно», - сказал он.
По мнению Александра Искандаряна, процессы, которые протекают сейчас в Армении, не так широкомасштабны, чтобы могли повлиять на подписание или не подписание протоколов.
«Если бы были большие акции, тысячи людей протестовали на улицах, это бы повлияло, но сейчас я этого не вижу», - подчеркнул он.
По словам политолога, встреча президента с представителями диаспоры являются положительным шагом, но немного запоздалыми.