Բելգիայի վարչապետը ապառնալիքներով նամակներ է ստացել
Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը հաշվեհարդարի սպառնալիքով նամակներ է ստացել։ Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է քաղգործչի մամուլի քարտուղարը։
Նրա խոսքերով՝ Միշելի գրասենյակը փամփուշտներով և սպանելու սպառնալիքով երկու անանուն նամակ է ստացել։ Այդ կապակցությամբ վարչապետի անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ են ձեռք առնվել։
Երկուշաբթի Շառլ Միշելը հարձակման է ենթարկվել սկանդալային «Femen» շարժման ակտիվիստների կողմից։ Պատահարը տեղի է ունեցել Նամյուրում վարչապետի ելույթի պահին։ Նրա կողմ վազող կանայք, «Կորչի՛ կոշտ տնտեսությունը, Միշե՛լ, կորի՛ր» գոռալով, վարչապետի վրա տապակած կարտոֆիլ են շպրտել, իսկ հետո վրան մայոնեզ լցրել։
Միշելը «Femen»–ի ակտիվիստների արարքին ժպիտով է մոտեցել։ Նա վերսկսել է ելույթը մի քանի րոպե անց՝ փոխելով վերնաշապիկը և փողկապը, բայց արդեն՝ առանց կոստյումի։

Премьер-министр Бельгии получил письма с угрозами расправы
Премьер-министр Бельгии Шарль Мишель получил письма с угрозами расправы. Как передает ТАСС, об этом сообщил во вторник журналистам пресс-секретарь политика.
По его словам, в кабинет Мишеля было доставлено два анонимных конверта с пулями и угрозами убийства. В связи с этим приняты дополнительные меры по обеспечению безопасности премьера.
В понедельник Шарль Мишель подвергся нападению со стороны активисток скандально известного движения Femen. Инцидент произошел в Намюре в момент, когда премьер произносил речь с трибуны. Подбежавшие к нему молодые женщины с криком: «Долой жесткую экономию, Мишель, отвали!» - обсыпали премьера жареной картошкой фри, а затем полили его майонезом из тюбика.
Сам Мишель отнесся к акции активисток Femen с улыбкой. Он возобновил выступление через несколько минут, сменив рубашку и галстук, но уже без пиджака.