Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Նյու-Յորք  ՀՀ արտգործնախարարի  այցելությունը հագեցած էր նաև ամերիկահայ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով:
Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու Ամերիկայի Արեւելյան ափի առաջնորդարանում ՀՀ արտգործնախարարի պատվին թեմի առաջնորդ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի կողմից կազմակերպված ընդունելության ժամանակ Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու-Յորքի ու Նյու-Ջերսիի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության խնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները' մանրամասն անդրադարձ կատարելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը եւ արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը, պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Հայ բարեգործական ընդհանուր միության գործադիր տնօրեն Պերճ Սեդրակյանի հետ հանդիպմանը Հայաստանի արտգործնախարարը քննարկեց Հայաստանում եւ Սփյուռքում կազմակերպության գործունեության, հայապահպանության եւ հումանիտար ոլորտում իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցեր: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց նաեւ Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավարությանը, որոնց հետ քննարկեց Հայաստանի եւ ԱՄՆ հարաբերություններին առնչվող հարցեր, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված բանակցությունների վերջին զարգացումները:
Այցելության ընթացքում արտգործնախարար Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության Ամերիկայի Արեւելյան ափի Ազգային առաջնորդ Օշական արքեպիսկոպոս Չոլոյանի հետ: Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված հարցեր:

Эдвард Налбандян встретился с представителями армянской общины США
Визит министра иностранных дел в Нью-Йорк был насыщен и встречами с представителями армянских организаций в США.
Глава Правобережной Восточной Епархии Армянской Церкви США Архиепископ Хажак Парсамян организовал прием в честь министра, в ходе которого Э. Налбандян ознакомил представителей армянской диаспоры Нью-Йорка и Нью-Джерси с проблемами внешней политики Армении и направлениями их решения, подробно остановившись на урегулировании армяно-турецких отношений и разрешении Арцахского конфликта. Также глава МИД Армении ответил на вопросы представителей армянской диаспоры.
На встрече с исполнительным директором AGBU Перчем Седракяном министр обсудил вопросы относительно деятельности организации в Армении и диаспоре, а также программы в области сохранения армянской идентификации и гуманитарные программы. Стороны обменялись мнениями относительно налаживания армяно-турецких отношений.
Эдвард Налбандян встретился также с представителями руководства Армянского Ассамблеи Америки (ААА), с которыми обсудил вопросы армяно-американских отношений, процесс налаживания отношений с Турцией и последние процессы в урегулировании Карабахского конфликта.
В ходе визита министр Налбандян также встретился с викарием Восточного епархии Великого Дома Киликийского архиепископом Ошаканом Чолояном. Стороны обсудили вопросы по урегулированию армяно-турецких отношений.