Հոգեբան. «...սա նշանակում է, որ մեր խմբային ինքնապաշտպանությունը թուլացած է»
Հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը «Տեսակետ» ակումբում լրագրողներին ասել է, որ հայ հասարակությունը, հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման հետ կապված, երեք շերտի է բաժանված։
-Մարդիկ, ովքեր միանշանակ դեմ են, ակտիվ մասն են։ Երկրորդ շերտն այն մարդիկ են, ովքեր ասում են՝ այո՛, հարաբերություններ պետք է հաստատել, բայց շատ հստակ  ունենալով ազգապահպան, ազգանպաստ դիրքրոշումներ, և երրորդ շերտը, որն ինձ ավելի շատ է մտահոգում, նրանք են, ովքեր տեղից վեր են թռչում ու ասում են՝ այո՛, պետք է հարևանի հետ լավ լինել. անցածն անցած է, հիմա նոր ժամանակներ են, 21-րդ դար է,-նշել է նա։
Ըստ հոգեբանի՝ երրորդ շերտի մարդիկ նրանք են, ովքեր ինչ-ինչ հանգամանքներում շփվել են թուրքերի հետ և տեսնելով, որ իրենց վրա հարձակում չկա, մտածել են, որ թուրքերը փոխվել են։
-Սա շատ պարզունակ մոտեցում է, և պետական քաղաքականութուն կառուցել՝ ելնելով ահա այսպիսի մտայնությունից, ես վտանգավոր եմ համարում. հոգեբանական տեսանկյունից վտանգավոր է, որովհետև սա նշանակում է, որ մեր խմբային ինքնապաշտպանությունը թուլացած է,-ասել է Կարինե Նալչաջյանը։

Психолог: «...это означает, что наша групповая самозащита ослаблена»
Психолог Карине Налчаджян сказала журналистам в клубе «Тесакет», что армянское общество в связи с установлением армяно-турецких отношений делится на 3 слоя.
«Люди, которые однозначно выступают против этих отношений, являются активной частью. Второй слой представляют те люди, которые говорят «да», отношения нужно установить, но имеют очень твердые  позиции, защищающие интересы нации. И третий слой, который беспокоит меня больше всего, те, которые выскакивают с мест и кричат «да», нужно с соседом быть в хороших отношениях, прошлое позади, сейчас новые времена, 21-й век», - отметила она.
По мнению психолога, к третьему слою относятся те люди, которые при каких-то обстоятельствах общались с турками, и, видя, что на них не осуществляются нападки, думали, что турки изменились.
«Это очень примитивный подход и строить государственную политику исходя из такого менталитета, я считаю опасным с точки зрения нашей групповой самозащиты, поскольку это означает, что наша групповая самозащита ослаблена», - сказала Карине Налчаджян.