Րաֆֆի Հովհաննիսյանը փոշմանել է
Համեստորեն ու տևապես աշխատած լինելով ի շահ Հայոց Ցեղասպանության միջազգային վերահաստատման, Արցախյան հանրապետության ճանաչման և առանց որևէ նախապայմանի մեր հարևանների հետ հարաբերությունների բնականոնեցման՝ սույն տարրական սկզբունքներն անտեսող ներկա վարչակարգի գործողությունների պատճառով ես ինձ դավաճանված զգացի, ուստիև որոշեցի որպես բողոքի արտահայտություն վայր դնել պատգամավորական իմ մանդատը:
Սակայն այդ պահից ի վեր թե՛ Հայաստանի իմ համաքաղաքացիները, թե՛ բովանդակ Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցները ինձ հորդորել են ստանձնել մարտակոչը և' ի հեճուկս ուժերի անհավասարության, օգտագործել Ազգային ժողովի ընձեռած սահմանափակ ասպարեզը՝ գործելու համար հանուն ճշմարտության ու արդարության:
Հետևաբար՝ ի հարգանս զորակցության ու հրատապության այս օրերի ուժգին դրսևորմանը, ես հետ եմ վերցնում հրաժարականի իմ դիմումը՝ կենսակոչելու համար օրախնդիր այն հանձնառությունը, որով վերջին երկու տարիների ընթացքում «Ժառանգություն» խմբակցությունն անշեղորեն ապացուցել է իր հավատարմությունը մարդու իրավունքներին ու հիմնարար ազատություններին, քաղաքական շարունակվող հալածանքների ու բանտարկությունների իսպառ բացառմանը, ինչպեսև Հայաստանի Հանրապետության և աշխարհասփյուռ հայության արժանապատվության, ամբողջականության ու անվտանգության հրամայականին:

Раффи Ованисян передумал
Скромно и длительное время работая во благо  международного утверждении Армянского геноцида, признания Арцахской Республики и регуляризации отношений с нашими соседями без какого-либо предусловия , по причине действий нынешнего правящего режима, игнорирующего эти элементарные принципы, я себя почувствовал обманутым, потому и решил в качестве проявление протеста сложить мой депутатский мандат.
Однако с этого момента, как мои сограждане Армении, так и наши соотечественники, проживающие в Диаспоре, призвали меня взять на себя вызов и вопреки неравносильной силе использовать ограниченную арену, предоставляемую Национальным Собранием, действовать во имя правды и справедливости.
Следовательно, уважая ярко выраженное проявление этой поддержки и актуальность, я беру обратно мое заявление об отставке для реализации той функции по насущной проблеме, которой  фракция «Наследие» в течение последних двух лет неукоснительно доказывала свою приверженность правам и основополагающим свободам человека, категорическому  исключению продолжающимся политическим преследованиям и арестам, а также велению времени о достоинстве, целостности и безопасности Республики Армения и всего армянства мира.